Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    meysunal Avatarı

Gerçek Adı
    ünal
    Son Giriş
    17.02-2015
    Saat
    18:37
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar ben sağlam c sınıfı ehliyetim varken diz protez ameliyatı oldum ve sol dizim de hareket kısıtlılığı oldu şimdi bana sağlam ehliyeti vermiyorlar bende h sınıfı ehliyet alacağım fakat aracım normal otomatik vites bir araç bu aracımı engelli aracı olarak trafiğe nasıl değiştirebilirim? bilgisi olan varmı...

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    187
    Verilen Beğeniler
    82

meysunal, zaten sizin aracınız o şekilde engelli olarak kayıt edilir. Yani siz şuan sol ayağınızdan engeliniz olduğunu belirten 'otomatik vitesli araç kullanır,H sınıfı ehliyet alır' ibareli rapor alacaksınız ve donanımlı değil, yine bütün otomatik vitesli araçları kullanabileceksiniz. ve herkeste sizin aracınızı kullanabilecek. vergi dairesinden de MTV'den düşürürsünüz... Bir dahaki alacağınız araçtada ÖTV'den muaf olursunuz, yine elinizdeki aracı satmazsanızda tek araçtan MTV'den muaf olursunuz...

Üye
    meysunal Avatarı

Gerçek Adı
    ünal
    Son Giriş
    17.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm.

benim daha hemofili hastalığından % 45 raporum ve c sınıfı sağlam ehliyetim vardı fakat özrüm arttı ve sol dizime protez takıldı ve hareket kısıtlılığı oldu debriyajlı araç kullanamaz duruma geldim.
    Şuan % 73 raporum var ve 3000cc motor aracım var.

benim sorum otomatik araç kullanır yazan h sınıfı eliyet alsam ve şuan ki aracımda motorlu taşıtlar vergisi muafiyetinden yaralanabilir-miyim ikinci el taşıt engelli araçlarda motor hacim sınırı varmı ve nasıl nereye müracat etmem gerek bilgi verebilir misiniz.

Üye
    meysunal Avatarı

Gerçek Adı
    ünal
    Son Giriş
    17.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim. aldığım bilgilere göre sıfır araç alırkan 1600cc sınırı var acaba ikinci el araçlardada motoe hacim sınırı varmı. mesela 3000 cc motor bir araç alsam mtv muafiyetinden aynen yararlanırmıyım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ne yasada ne de alt mevzuatta MTV indirimi için bir motor sınırlaması anılıyor. Yani yasal olarak sakat statüsünde olan bir araç ikinci el de olsa hiç bir motor sınırlaması olmaksızın MTV istisnasından yararlanabilir.

Dilerseniz bu konuda vergi daireniz aracılığıyla gelirler idaresi başkanlığı'ndan bir özelge isteyin: Özelge Sistemi