Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle herkese merhaba

%94 zihinsel engelli olan oğlum üzerinden araç almak istedim, oğlum 2001 doğumlu bayinin biri bana dediki vasi kararı çıkarttırmanız gerekiyor. Olurmu oğlum henüz 14 yaşında benim bildiğim 18 yaş ve üzerindeki engelliler için vasi kararı çıkarılıyor dedim.
    -hayır efendim 17.11.2014 tarihinde içişleri bakanlığının bütün il valiliklerine gönderdiği bir yazı var. artık 18 yaş altındada vasi kararı olması gerekir dediler. hemde sulh değil artık aile mahkemesinden karar almanız gerekiyor dediler.
    şaşırdım. ertesi gün adliyeye giderek aile mahkemesine başvurayım dava açayım dedim olmaz dediler bu davaya sulh mahkemesi bakıyor dediler.
    evet biliyorum ancak araç almak için aile mahkemesi karar veriyormuş dedim yok dediler. sulh mahkemesine dava açtım 3 gün sonra karar çıktı red edilmiş. sulh mahkemesi kalemine sordum neden diye hakime sorun dediler bende bahsi geçen genelgeyi elime alıp hakime hanımın yanına girdim. konuyu izah ettim. genelgeyi kendisine uzatıp bu sebeble bu kakrı almam gerektiğini söyledim. beni odadan çıkardı ben bunu bir inceleyeyim dedi 20 dk sonra beni çağırdı, bu genelge bizi ilgilendirmiyor biz kanunları uyguluyoruz kanunda 18 yaş altında vasi ataması yapılamaz zaten aile vasidir diyo gidin arabanızı alın dedi. oradan ayrıldım. trafik şube müdürlüğüne gittim. durumu anlattım mahkeme kararı olmadan plaka çıkaramam dedi polis, yani olayı özetlersek biz aile olarak araç almak istiyoruz aracı alacağımız bayii aracı bize satıyor. faturayı kesiyor. trafik plaka için mahkeme kararı istiyor. mahkeme 18 yaş altında vasi ataması yapılamaz diyor. Bizim durumumuzda olan bütün aileler şuanda bu alım satım tıkandığı için bişey yapamıyor. Bimere gerekli istek ve şikayeti yaptım sonuç bekliyorum. Muhtemelen bu sonucu beklerken aralık kampanyaları kaçacak ve problem düzeldiğinde tekrar alım için müracaat ettiğimizde 5 ila 10 bin arası fazla bir rakam vermek zorunda kalacağız. ne diyeceğimi bilemedim siz saygı değer engelli kardeşlerim ve engelli aileleri olarak durumdan haberdar olmanızı istedim. bu sorun çözülmeden bayiye gidip paranızı ödeyip fatura kestirmeyin plaka çıkarana kadar aracınızı trafiğe çıkaramazsınız. iyi günler

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Zihinsel bir sorun olduğu için mahkeme kararı bile isteyen oluyor diye biliyorum.

Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öyle de çocuk 14 yaşında arabamı kullanacak, zihinsel engellilerde aileleri kullanıyor. çocukta elbette zihinsel problem var zaten engel sebebi bu bunun için mahkeme ne yapabilirki ?

Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet 30.12.2014 tarihinde bayinin biri arayarak bahsi geçen sorunun giderildiğini söyledi trafik şubelere içişleri bakanlığından yeni bir yazı gelerek sorun giderilmiştir. müracaatı yapıp aracı çok şükür dün teslim aldım problem çıkmadan hallettik bilgilendirmek istedim. saygılarımla,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

18 yaşından küçük olanlar için ne mahkemesiymiş o! Yazık, insanlara eziyet çektirmekten zevk almaya başladı bu memurlar.

Üye
    Balıkçı24 Avatarı

Gerçek Adı
    balıkçı
    Son Giriş
    30.07-2015
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÇOĞU bayi bu konudan bilgisiz

Üye
    Mustafa_33 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    30.06-2017
    Saat
    19:24
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Daha önceden araç satmış olan bu konuda tecrübeli bir bayiye gidin ve hastaneyi de iyi seçin.. %82 raporum ile ehliyet için gittim hemde arkadaşın arabası bendeydi doktor araba süremezsin sen dedi anahtarı gösterdim isterseniz bir tur atalım görün öyle karar verin dedim Nuh dedi Peygamber demedi.. Umarım çözersiniz..

Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bimere şikayet yazmıştım konuyla ilgili içişleri bakanlığı hem bağlı bulunduğum il emniyet müdürlüğüne birde bana cevap yollamış problem çözüldü anne baba evli birlikte yaşıyorsa, engelli 18 yaşın altındaysa noter taahhütnamesi yetiyor. fakat anne baba ayrıysa mahkeme kararı istiyor. bilgilerinize sunarım. saygılarımla,

Üye
    kayipkentli Avatarı

Son Giriş
    18.03-2015
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nasil bi yazi geldi bizimle palasirmisin

18 yasindAn buyuk ve yuzde doksan dokuz ozurlu birlikte yasiyosa

Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba öncelikle 14 yaşındaki oğlum zihinsel engelli % 94 raporumuz vardı ötv siz engelli aracı almak için başvuru yaptım, başvuru yaptığım bayii artık 18 yaş altında da mahkeme kararı olması gerekiyor diye söyledi aksi halde trafikten plaka çıkaramıyorsunuz dediler. trafiğede sordum durumu hakikaten doğruydu. Mahkeme kararı istiyoruz dediler. Hemde aile mahkemesi olacak sulh değil dediler. normalde bu davalara sulh mahkemesi bakıyordu. araştırdım aile mahkemesi bu davaya bakmaz dediler ve beni sulh mahkemesine yönlendirdiler. sulh mahkemesine başvurdum. 3 gün sonra karar çıktı red edilmiş. sebebi ise 18 yaşın altındaki çocuklar zaten ailesinin bakımı altındadır. vasii tayin edilemez dedi red eden hakimle görüştüğümde. gidin aracınızı alın dedi. fakat içişleri bakanlığı bütün valiliklere bu kararla ilgili genelge yollamış bende de bir örneği vardı.hakime gösterdim. biz kanunu uyguluyoruz genelge kanundan üstün değildir. dedi. bu sebeble ötv siz araç alma işini ikinci bahara bırakmıştımki. BİMER e konuyu aynen izah ettim. kanun var genelgeye takılıyoruz. gereğinin yapılması diye yazdım yazımı. sonuç olarak 18 yaşın altında zihinsel engellilerde sadece noter taahhüdü ıle anne baba birlikte yaşıyorsa evliyse ikisinin imzasıyla noterden alınan belge ile araç alınabiliyor. 18 yaşından büyük zihinsel engellilerde tamamen net olmamakla birlikte aile veya sulh mahkemesinden vasii tayini kararı alınarak bu mahkeme kararıyla araç alınabiliyor. Araç almak için engelli kardeşim kendi kullanacağı şekilde araç almak istiyorsa benim bildiğim % 50 engelli olması yetiyor. aracı kendi ya özel tertibatla yada tertibatsız %45 ÖTV siz alabiliyorsunuz.elimdeki yazının detaylarını direk buraya nakledeceğim yazı yanımda değil o sebeble yeniden özet geçtim. yakın zamanda görüşmek dileğiyle .

Üye
    kayipkentli Avatarı

Son Giriş
    18.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tskler 18 yasindan buyukse vasi karari yeterlimi ek karar gerekiyomu

Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

18 yaşından büyükse vasi tayini yetiyor ancak bu tayin mahkeme tarafından yapılıyor (18 yaşından büyük olduğu için)

Üye
    kayipkentli Avatarı

Son Giriş
    18.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vasi karari yeterli diyosun.ama bazilari mahkemeden alim ve satim icin ek karar istiyo. dogru mu

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

18 yas uzeri vasilik icin acarken davayi velayet diye acin arkadaslar.ben yeni yaptim.vasilik icin acildiginda arac icin tekrar hakim karari istiyor(galeri degil) trafik!ama dava velayet diye acilirsa bu tum yetkiler o acan kiside oluyor.tekrar mahkemeye basvurmaya gerek kalmiyor.vasilik ile velayet davasi arasinda fark var.ben davayi acmadan once sulh kalem memurdan bilgi alip oyle actim.sonuclandi.evet arac icin tekrar benden hakim karari istenmedi.

Üye
    kayipkentli Avatarı

Son Giriş
    18.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kutup yildizi benim kizim zihinsel ozurlu.ben vasilik davasi actim hakim velayet altinda kalmasina diye karar vermis . Simdi yni bir karar almaya gerek vami

Sayfa 1 / 3 123 SonSon