Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hayir gerek yok.velayeti altinda yaziyosa ok.trafik sorun cikartmiyor.çok mantiksiz bir prosüdur ha velayet ha vasilik ama velayet daha gecerli bir durum.

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:16
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

M_ustun78
    Bikac sorum olacak aracin bayilik kismi ile bilgi paylasirmisin bende %95 engelli 2 yasindaki oglum adina alicam araci aracinizin modeli odeme kosullari pesinat veya kredi kullanim kosullari otv indirimi bu konularda tecrubenizi paylasirsaniz sevinirim

Üye
    sinbek Avatarı

Son Giriş
    24.04-2015
    Saat
    18:09
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

M_ustun78 yaşadığın süreç baya yorucuymuş neyseki üstesinden gelebilmişsin geçmiş olsun. Araba da hayırlı olsun. Aynı süreç ve şartlarla beraber hemen arkandayım. 7 yaşında %96 fiziksel engelli oğlum adına araç almak istedim tam raporu aldım diye sevinirken ( keşke tüm bunlara ve bu buruk sevince gerek olmasaydı.) birden içişleri bakanlığının yazısı tokat gibi patladı suratımda. Soluğu çağlayan adalet sarayında aldım. Allah kimseleri düşürmesin. Aile mahkemesine satışa izin adına dava açabilme şansım oldu. Bu gun sonucu aldım tahmin edeceğiniz üzere reddedilmişti. Sulh hukuğa koştum katibi bi aile mahkemesinin kararına bi içişlerini yazdığı yazıya baktı işin içinden çıkamadı. Hurraaa koş sulh hukuk hakime hamınım yanına neyse fazla uzatmim hakime hanımın cevabı çok açık ve netti: anne baba sağ, ayrı değil ise sulh hukuktan böyle bir dava açma isteğiniz hem komik hem de olumsuz olur. Kendimi labirentte kaybolmuş hissettim. Neyse ki elimde artık somut bi delil vardı. Aile mahkemesi kararı. Yarın onunla birlikte bağlı olduğum emniyet müdürlüğüne gidip durumu arz edicem herhalde problemin çözümü burada olacak gibi. Neyse yarın yeni bi maraton başlıyo. Olursa hayrılısı olmasa da dünyanın sonu değilya onunda hayırlısı.

Üye
    zalkan Avatarı

Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    08:39
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende yuzde 94 engelli oglum icin arac almak istedigimde trafik bürosu aile mahkemesinden karar istedi. Bahsettiginiz genelgeyi aradim ama bulamadim internetten paylasmaniz mumkunmu acaba?

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

araç alımı için hakim onayı gerekiyormuş ya,aile mahkemesine açılan dava dilekçesi sonrasındaki süreç ne kadar bilgisi olan varmı?ne kadar süre içerisinde eve mahkemeden kagıt geliyor ve sonuçlanıyor?

Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba bu problemi BİMER e yaptığım istek ve öneri başvurumla çözdüm. 18 yaş altı ÖTV indirimli araç alımı ile ilgili başıma gelenleri yazmıştım. BİMER e yaptığım başvuru sonucunu paylaşıyorum;

18 yaşını doldurmamış yada ergen kılınmamış zihinsel engelli olsun yada olmasın küçükler,evlilik devam ediyorsa anne yada baba; boşanma halinde kendisine mahkemece velayet bırakılan anne veya baba; anne veya babadan birinin ölümü halinde sağ kalan eşin velayeti altında bulunduklarından yukarıda isimleri geçenlerin noterden verecekleri taahhütnamenin ibraz edilmesinin ve anne veya babadan birinin vasi tayin edilmesi halinde velayet hükümlerinin uygulanması gerektiği bildirilmiştir.

Bu kapsamda;
    -18 yaşını doldurmamış veya mahkemece ergen kılınmamış; zihinsel engelli olsun yada olmasın küçükler hakkında, evliliğin devam etmesi halinde anne veya baba ; boşanma veya ölüm halinde mahkemece kendisine velayet bırakılan anne veya babanın velayeti altında olacaklarından bu kişilerin taahhütname vermesinin;

-18 yaşını doldurmuş sayıldığından zihinsel engelli çocuklar ergen sayılacağından bu çocuklar anne vaya babasından herhangi birinin velayeti, altında ise satışa izin yada satın almaya izin kararlarının sulh mahkemesinden değil aile mahkemesinden alınmasının,

-18 yaşını doldurmuş olsun yada olmasın zihinsel engelli kişiler anne veya babasının ölümü veya mahkeme tarafından verilen karar doğrultusununda başka birinin vesayeti altına alınmış ise araç alım/satım işlemleri konusunda vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemesinden karar alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

bana BİMER den gelen yazı budur buna istinaden oğlum 18 yaşından küçük zihinsel engelli olduğundan karşılaştığımız problem ortadan kalkmış problemde dolasıyıyla çözülmüş olmaktadır.herşey gönlünüzce olsun iyi günler dilerim.

zalkan merhaba genelgenin en son gelen yazıya istinaden bu konuyla ilgili bimer e yaptığım şikayete istinaden gelen yazıyı forumda paylaştım aslında sorularımızın cevapları orda çocuğunuz 18 yaşından büyükse mahkeme kararı isteniyor. 18 yaşından küçükse anne baba evli ve birlikte yaşıyorsa noterden alacağınız taahhütname yetiyor. iyi günler

bu konuyu araştırdığımda en uzun 3 ay sürebiliyor diye okumuştum. problem yaşarken başvurduğumda 3 günde sonuç çıktı. mahkemenin yoğunluğuna bağlı sanırım. uzun sürmüyor.

teşekkür ederim ,aynı şeyleri yaşamışız, kısaca anne baba birlikte yaşıyorsa ayrı değilseniz,eşinizle kimliklerinizle notere gidip taahhütname alın onunla birlikte istediğiniz aracın pazarlığını yapıp alın bu kadar başka bişeye gerek yok. bahsettiğimiz genelge düzeltilip tekrar valiliklere yollandı sorun yok. trafik artık sorun çıkarmayacak problem çözüldü

Üye
    m_ustun78 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Salih
    Son Giriş
    24.03-2016
    Saat
    13:59
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

alperen bey merhaba bu işin bayilik kısmı kişinin istediği araca göre değişir. voswagen bayiisiyle, cıtroen bayiisi bir değil araçlar farklı olduğu gibi fiyatlarıda farklı, bizler çocuğumuz üzerinden araç aldığımız için taşıt kredisi kullanamıyoruz eğer peşin alacaksak o ayrı , aracın fiyatı yapacağınız pazarlık üzerinden ötv si düşülüyor kdv vs eklenip size fiyatı söyleniyor. hangi araç olursa olsun fiyat kafanıza yatıyorsa gerisi halloluyor. bahsettiğim sıfır km araçlar içindir 2. elleri bilmiyorum. size verilen araç fiyatı peşin fiyatıdır. taşıt kredisi kullanamıyorsunuz sadece Toyota ve Hyundai taşıt kredisi kullandırıyor diye biliyorum oda kendi finans kuruluşlarından oda en uzun yeni düzenlemeyle 48 ay olabiliyor. diğer türlü ancak kendi üzerinizden ihtiyaç kredisi çekip aracı peşin alırsınız o size kalmış. ben dacia duster aldım 2014 model 4x4 1,5 dci 110 hp liste fiyatı 62 bin pazarlıkla 38350 ye düştüler peşin aldım. elimde 20 bin nakitim vardı 20 bin ihtiyaç kredisi kullandım. aracı peşin aldım. araç ruhsatı çocuğun üzerine çıkıyor. bu sebele sigorta normalin neredesyse 2 katı çıkıyor. 680 tl Bursa için fiyat çıktı. kaskoyuda 2000 tl yi geçiyordu dışarda araştırıp 1400 tl ye yaptırabildik. yardımcı olabildimse ne mutlu bana iyi günler

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:16
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Araciniz hayirli olsun allah kazasiz belasiz binmeyi nasip etsin insaallah verdiginiz cvp icin tesekkur ederim bende bursaliyim hyundai i20 bakiyorum bende kismet artik ihtiyac kredisi veya tasit kredisi hangisi olursa hyundai veriyor demissiniz bakalim arastircam tekrardan tesekkurler saglicakla kalin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Güncel bilgilendirme için teşekkürler Ahmet bey.

Üye
    NUSAY Avatarı

Gerçek Adı
    nusay
    Son Giriş
    30.05-2017
    Saat
    22:50
    Yaşadığı Yer
    TEKİRDAĞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bizde 5 yil önce % 100 engelli oğlumuzun adina( simdi 9 yasinda) ÖTV indirimli arac almistik.bu vasilik olayları falan o zaman yoktu tabi noterde araci anne ve babasi kullanabilir şeklinde muvafakatname almamiz yeterli olmuştu. Biz yine ayni yöntemle alacagimiz araç için anlaşmaya gittiğimizde vasi kararinin olması gerektiğini söylediler sasirdik.. Çünkü elimizdeki araci sattik ve zaten oğlumuz 18 yasindan küçük diye çok mantiksiz bir uygulama gibi geldi bize. Üstüne hemen gidip sulh hukuk mahk. Dilekcemizi verdik ve henüz 1 hafta oldu. Bunun sonucununda 5-6 ayi bulacagini öğrendik ve sok üstüne şok ..boyle bir bürokrasi cikmazi olmamali ...neyse sonra buradaki arkadaslarin yorumlarına bakarak başka bi araç bayii ne gittik onlarda hic bi sorun olmaz araci vasi Kararina gerek olmadan alabilirsiniz eskisi gibi dediler. Trafik tescile sorduk , dünyadan haberleri yok !!!! Simdi ne yapacagimizi sasirdik ..gidip o bayiiden araci alip parasini versek ve bu konu tescilde takilir mi? Sonrada vasi karari cikana kadar araç bayiide yatarsa insanin içi acir...ve aracsiz kalmis olmamizda ekstra bi sorun şuan.. Bizde soruşturmadan araci sattik hemen, boyle bi yasa ciktiginida duymadik kaldik resmen ortada. Oğlumun haftalik araçla temin edilen giderleri var, elimiz ayagimiz bizim araba, bide kasabada oturunca çok mesele oldu yani ...

Üye
    yunus.emre Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne yazıkki bu işleri çok zorlatırmışlar %99 ve zihinsel engelli bir kişi üzerine ötvsiz araç alalım dedik mahkeme süreci 1 seneyi bulcak neredeyse önce git vasilik için karar çıkart yetmedimi git bida dava aç hakimden izin al karar getir bize ee bu sırada artık hastanın hastaneye götürülüp getirilmesi taksi parası emek vs bitmez bu formalite işler

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar vasilik kararı alırken araç alma izninin uzun sürmesinin sebebi vasilik kararının yanında yada kararın arka sayfasında KESİNLEŞME ŞERHİ diye 3 satırlık bir yazı olması lazım bu yazı olmadıgından hakim süreci uzatıyor inceleme gerekiyor yok karakola yazı gönderiyor,yok maliyeye yazı gönderiyor onların sonucunu beklerkende zaman geçiyor.o sonuçlar olmadanda hakim onay vermiyor.ama vasilik kararının arkasında KESİNLEŞME ŞERHİ oldugunda o işlemlere gerek kalmıyor.Ben vasilik kararını aldım.Araç onayı için başvurdum geçen hafta, dünde kararı aldım.takip etmeniz lazım birazda sizde iş bitiyor.işi sıkı tutmanız lazım.aile mahkemesinin kalemiyle(hakimin aracı alabilir onayı için aile hukuk mahkemesi ilgileniyor) ara ara dosyanın durumunu sordum.sonuç olumlu.aracı önümüzdeki hafta galeri teslim edecek.araç bekliyorlar o yüzden.

Üye
    Darksteal Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    15:54
    Yaşadığı Yer
    Eskisehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

ahmet bey noterden alınacak taahhütname içeriği nedir acaba ?

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

NUSAYuser offline - ÖTV'siz araç alımı ile ilgili yaşadığımız problemler..?@ Hocam, ( başka bir araç bayiine gittik onlarda hic bi sorun olmaz araci vasi Kararina gerek olmadan alabilirsiniz eskisi gibi dediler.!) Bayii böyle diyorsa bilki trafik tescilden onlar halledeceklerdir. Zaten tarfik tescille siz neden uğraşıyorsunuzki bırakın aracı satan bayii halletsin işlemleri tabii bu durumuda açık açık belirtin problem olacaksa ben yarı yolda kalacaksam hiç almıyayım deyin.
    Ben araç almadan bir kaç ay evvel bir arkadaşıma aynı bayiden araç aldık,oda annesinin raporu ile aldı Annesi Alzheimer hastası ve %94 raporu var. Dedilerki vekalet davası açacaksınız annenizin vekaletini siz alacaksınız ancak o zaman araba alabilirsiniz. Bayinin işletme müdürü geldi dediki notere gidin benim gönderdiğimi söyleyin, sadece araç için size vekalet versin onunlada olur dedi. Notere gittik annesinin raporunu verdik noter başkatibi baktı çıkardı vekaleti verdi arkadaşa bizde onu getirdik bayiye verdik aracı aldı iki yıldırda kullanıyor. Sadece şöyel bir terslik oldu oda vergi dairesindeki memurun dikkatsizliğinden olmuş araca ilk yıl MTV vergisi çıktı onun için arkadaş raporla birlikte taşıtlar vergi dairesine gitti,yanlışlığı orda düzeltirdi. Sorun yok.

Üye
    zalkan Avatarı

Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    08:39
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    OturanBoğa;
    Oğlum 2 yaşında ve yüzde 94 zihinsel engelli raporu var bede trafige gittigimde mahkeme kararı istediler genelge var dediler bende genelgeyi okuyabilirmiyim ona göre mahkemeye başvurayım dedim. Genelgeyi verdiler ve okudum genelgede diyorki eger vesayet altında ise cocuk mahkeme kararı istenir diyor. tabi bende itiraz ettim orada ve dedimki biz boşanmadık ve cocugumuz vesayet altında değil ayrıca bundan sonra gelen bir genelge oldugunu söyledim. polisler daha sonra aralıkta gelen genelgeye baktılar ve bu genelgeyle durum çözülmüştü. Eger cocugunuz 18 yaşın altındaysa yüzde 90 üzeri raporu varsa mahkeme kararı istenmiyor. Memurlar genelgeyi yanlış anladıkları için sorun çıkıyor ben olayı bornova trafikte çözdüm.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon