Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar.
    size yaşadığım bir sorunu anlatıp, eğer başına gelmiş kişiler varsa ne yapmam gerektiği konusunda yardım almak istiyorum.
    konu: abim %98 zihinsel engelli raporuna sahip ve sürekli vasi olarak ta annem atanmıştır. abimin yaşının ilerlemesi ve bir kolunun ve bacağının sakat olması nedeniyle arabaya ihtiyaç duyduk. sulh mahkemesine dilekçeyle araç almak istediğimizi bildirdik. ancak hakim talebimizi reddetti. gerekçe olarak ta şunu bildirdi;
    "kısıtlının mali ve hukuki sorumluluk altına sokulması menfaatine aykırıdır."
    oysaki araç borçsuz nakit alınacak, bir de şu var zihinsel engelli bir kişi kanun önünde hiç bir mali ve hukuki açıdan sorumlu tutulamaz olarak biliyorum. bu durumda noterden taahhütname yapılıyor diye biliyorum. buna göre başka bir kişi ( bu kişi ben olcam ) aracın tüm mali ve hukuki sorumluluğunu üstüne alıyor. ( yanlış biliyorsam düzeltin lütfen)
    ek karar çıkartanları okudukça acaba ben neden çıkarttıramıyorum diye hayıflanıyorum.
    şimdi bu olayları yaşamış arkadaşlar varsa ne gibi yol izlenmesi gerektiği konusunda bana yardımcı olurlarsa sevinirim.
    herkese sağlıklı günler diliyorum.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aracı anneniz üzerine alsın. Sorumluluğu da anneniz alsın. Çünkü vasi oalrak annenizi belirttiniz. Dolayısıyla Hakimde bunu gerekçe göstermedi ama anladı.
    Benim düşüncem budur başkası ne der bir bakalım...

Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

araç engelliden başkasının üzerine tescil edilirse ötv ve mtv indirimi alamazsınız.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

alakası yok abinizin sakatlığı %98 ve zihinsel engelli...
    Üstelik vasisi var.. ÖTV ve MTV.siz araç alabilirsiniz. Siz kullanabilirsiniz. Ama Vasisi üzerine alsın diyorum. sorumluluk vasisinin üzerine kalsın. Eğer olurda sorun olursa vasisi sorumlu olsun.

Bu işi yapan bir çok arkadaşımız var ama sizin yaklaşımınız bence yanlış. Vasi başkası olupda araç başkasına olmaz bence..

Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında farketmez, sorumlu kişi ha ben olayım ha annem olsun. sorun şu ki;trafik tescil müdürlüğü ve noterlik, mahkemeden araç alımı yetki ve izin kararı olmadan işlem
    yapmıyor. çünkü vasilik hukukunda, kısıtlı adına yapılacak tüm taşınmaz alım ve satımlarda mutlaka sulh mahkemesi ek kararı çıkartılmalıdır, aksi halde usulsüzlük söz konusu olacak ve yasal işlem yapılacaktır. benim sorunum şu ki hakim araç alımı için vasiye izin ve yetki vermiyor. taksiye binin dedi. biz de taksi parasının saymanlık tarafından ödenmesi kararı çıkartırsanız seve seve bineriz dedik cevaben öyle bir kanun yok dedi teşekkür ettik çıktık ne yapalım.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Dediğin doğru... Hakimden izin alacak kişi yanlış onu anlatıyorum...

Vasisi talep verirse araç alırsınız diyorum. Aracı üzerine alacak kişi vasisi olursa alır diyorum. Araç aldıktan sonra siz kullanabilirsiniz.

ama araç senin olmaz; vasinin olur. İsterse o sana vermeyebilir bunuda bil..

Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

seninle anlaşamıyoruz mr. no
    zaten mahkemeye araç almak istediğini talep eden yasal vasisi olan annem (zaten başkası bu talepte bulunamaz.) trafik tescilden aldığım bilgiye dayanarak, araç vasi üzerine değil engelli üzerine tescil edilmelidir. vasi üzerine tescil edilmesi halinde -zaten izine gerek yok-, çünkü araba normal şartlar altında alınmış olacak.yani ötv ve mtv indirimi olmayacak. bu durumda gider istediğim yerden kendi üzerime ötv ve mtv ödeyerek istediğim türde araç alabilirim. bizim istediğimiz ötv ve mtv indiriminden faydalanarak engelli aracı almak.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu tamamen hakimin çekememezliği bence. Araç alarak abinizi borçlandırmıyorsunuz ki hakim abinizi korumak için izin vermiyor olsun! Ben olsam itiraz eder. Kabul görmezse hakimi şikayet ederim...

Ama unutmayın, aynı şey aracın satışında da karşınıza çıkacak. Araba almaya izin vermeyen hakim satmaya nasıl izin verir, düşünmek bile istemiyorum!

Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğa satış kısmını şimdilik ben de hiç gözümde canlandıramıyorum. o nedenle bizi en az 10-15 sene idare edecek kadar sağlam bir otomobil almaya bakıyorum zira hakim satmamıza uzun yıllar izin vermeyecektir.
    diğer bir kafama takılan mesele; araç alınınca mali ve hukuki sorumluluk engellinin üzerine mi oluyor yoksa başkasının üzerine noterden taahhütname mi veriliyor?
    eğer engelli üzerine oluyorsa çok saçma çünkü zihinsel engelliye büyük sorumluluk yükleniyor. düşünsenize gelen cezalar, kazalarda çevreye gelecek maddi hasarlar ve hukuki meseleler engelliye yüklenilirse kötü amaçlı kullananlar olacaktır. bu konuda bilgisi olan var mı? ben vasisine sorumluluk veriliyor diye biliyorum. bizim hakim red gerekçesinde bunu göstermiş:" kısıtlının mali ve hukuki sorumluluk altına sokulması menfaatine aykırıdır." gelde şimdi anlat bakalım hakime , aslında mali ve hukuki sorumluluk altına vasi giriyor. ama koskoca hakim bunu bilmez mi diye insan düşünüyor. offf. vazgeçmek üzereyim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Vasi üzerindedir tüm sorumluluk. Araç alımında notere bununla ilgili taahütname veriliyor. İsterseniz bu taahütnameyi alın noterden ve hakime götürüp konuşun

Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

birazdan notere, ordan da adliyeye gidip tanıdık bir savcıyla görüşcem. bakalım kararı değiştirme imkanımız var mı?

Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

noterle görüştüm ve aynen düşündüğüm gibi söyledi. aracın tüm sorumluluğu vasi olan kişiye taahhütname ile veriliyor. engelli kişi mali ve ,hukuken hiç bir şeyden sorumlu olmayacak yani. gelde bunu kadın hakime anlat
    savcı dostumuz bir üst mahkemeye daha detaylı gerekçe yazarak başvurmamı bundan başka yapacak bir şeyin olmadığını söyledi. pazartesi yeni dilekçe vereceğim bakalım sonuç ne olacak.

Üye
    odakule Avatarı

Son Giriş
    22.01-2015
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

erkan1978;
    Yeni bir gelişme var mı?

Üye
    erkan1978 Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    09.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

temyiz için asliye hukuk mahkemesine dilekçeyle başvurduk. 15 gün sonra cevap alırsınız dediler. ama ben hiç ümitli değilim. resmen engelliye tanınmış kanuni bir hakkı gasp ediyorlar. ikinci el araçlara bakıyorum, çünkü engelli abimin yaşamını kolaylaştırmak adına zorunluluk arz ediyor. ayakkabı kutularının peşinden gitmeye korkan Türk adaleti engelli vatandaşın %45 ötv indiriminin peşine düştü. yaşasın Türk adaleti!!!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konuda son durum nedir acaba?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon