Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmetyilmaz06 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Yılmaz
    Son Giriş
    05.12-2014
    Saat
    10:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

59 yaşındayım doğuştan sol ayaktan pertez hastasıyım. Yaş ilerledikçe ayağımdaki rahatsızlık iyice arttı. manuel araba sürmekte zorlanıcak duruma geldim. ÖTV indirimli Otomatik vites araç almayı düşünüyorum. Aşağıda aklıma takılan sorulara cevap bulmakta zorlandım bunları yanıtlarsanız sevinirim.

1- Bunun için nerelere başvurmam gerekiyor aşamalı olarak?

2- 40 yıllık B sınıfı ehliyetim var, ehliyetimi H sınıfına çevirmemeden alabilirmiyim? Eğer çevrilmesi gerekiyorsa tekrar sınava girmem gerekiyormu?

3- Araç aldığımda, aracın plakasında engeli işareti olması zorunlumu?

4- Almayı düşündüğüm arabanın fiyatı normalde 80.000 TL indirimle ne kadara düşer?

5- Aldığım aracı bir başkasıda sürebilirmi?

6- MTV vergisinden muaf olurmuyum?

Saygılarımla.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

1. H sınıfı ehliyet için heyete başvurup salt otomatik yani sol ayaktan engel durumunu belirtir araç kullanabilir ibareli bir heyet raporu almanız gerekiyor.
    2. H sınfı ehliyet için başvurup sadece direksiyon kursuna girersiniz yazılı sınava girmiyorsunuz.
    3. Hayır plakada engelli işareti zorunlu değil kaldırıldı.
    4. 55-56 bin liraya gelir.
    5. otomatik vitesli aracınızı herkes kullanabilir sizde bütün otomatik vitesli araçları kullanabilirsiniz.
    6. Mtv den muaf olursunuz.

Üye
    april14 Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    01.11-2017
    Saat
    15:59
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Sağ ayak/bacak engelli kişi, ÖTV muafiyeti için alınacak rapora sadece "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresini yazdırabilir mi?

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

sağ ayak olmaz sağ ayakta varsa engel özel tertibatlı yazar engelinize göre gaz fren tertibatı ele aktarılmış özel donanımlı araç kullanabilirsiniz buna heyet karar verir.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Merhaba.
    1- pertez hastalığının ne olduğunu bilmiyorum ama,engelin sol ayak olduğuna göre : devlet hastanesinden, özel donanımlı,otamatik vites araç kullanır raporu alman gerekir.bilgi içinde,Vergi dairesi nin nakil vasıtalar bölümüne sorabilirsin. istanbul daki nakil vasıtalar tel: 0216 613 20 00 (ötv ile ilgili diyeceksin ve sorunu nu anlatacaksın yardımcı olacaklardır.)

2- bunda bilgim yok.

3- yeni yasaya göre sıfır araçlarda bundan sonra engelli plakası olmayacak,bunun yerine emniyet müdürlüğünden engelli park kart alınacak.yani artık plakada engelli işareti zorunluluğu yok.

4- 80 binliralık araç size yaklaşık 53 - 56 bin arası olabilir farklılık ta bayilerin bazıları ekstra indirim kampanya vs.. uyguluyor o yüzden.(79.600 liralık aracımı 57 bine almıştım artı içinde 4000 liralık ekstra donanım vardı)

5- yeni yasaya göre sadece aparatsız otomatik vites alacağınıza göre vede plakada engelli işareti olmayacağı için herkez kullanabilir (sadece oto.araçlar için)

6- zaten ötv den indirimli araç almaya hak kazandığın zaman mtv den de hak kazanıyorsun yani muaf oluyorsun.

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Böyle konuları gördükçe içim parçalanıyor. Devletimiz sol kolundan engellileri engelli olarak görmüyor ama sol ayak olunca engelli sayılıp ötv indirimi uygulanıyor. Yazık bu devletimize çok yazık..

Üye
    ahmetyilmaz06 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Yılmaz
    Son Giriş
    05.12-2014
    Saat
    10:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aklıma takılan diğer sorularıda sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim.

Sol ayağımdaki pertez hastalığından dolayı rahatsızım ileri seviyede. 40 yıllık b ehliyetim mevcut.

B sınıfı ehliyetimi H sınıfına çevirip indirimden faydalanıp otomatik vites araç almayı düşünüyorum.
    H sınıfı ehliyet alınca artık manuel araba sürmem yasakmı olacak?

Araç alırken indirim farkediyormu, örneğin 1.6 motor ile 2.00 motor arasında indirimde fark varmı?

Teşekkürler.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

Sadece otomatik vitesli araçları kullanırsınız. 1,6 cc'ye kadar sıfır araçlarda ÖTV-MTV'den muaf olursunuz.

Üye
    İmmortalll Avatarı

Gerçek Adı
    Baran
    Son Giriş
    15.11-2015
    Saat
    09:57
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrb
    forumdan okudum ama hala tatmin olmadığımdan soruyorum.yüzde 45 raporum var sol ayağımdan rahatsızım raporumda otomotik vites araç kullanabilir.h sınıfı ehliyet alabilir diye yazıyor..ailem eşim kardeşim kullanabilirmi?van emniyeti bana senden başka kimse kullamaz dedi. b sınıfı ehliyetim var h sınıfı almadım lütfen aydınlatırmmısınız beni ve önereceğiniz bir araç varmı??

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

İmmortalll;
    Herkes kullanabilir, bunun dayanağı 53. maddenin eski ve yeni halidir. : http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

Üye
    arslan01 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

BARAN Bey;
    ben sol ayağımdaki engelden dolayı otm vites araç aldım.
    03.11.2014 trafiğe çıkışlı.ancak ruhsatta "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup" yazıyor.bu durum üzerine trafik denetleme şube müdürlüğüne gittim.
    Kısmet hanımın bilgilendirdiği kanunu söyledim.kanun bu şekilde değişmiş diye fakat biz ruhsatta ne yazıyorsa ona bakarız diyorlar.yani senden başkası kullanamaz diyorlar.
    birde Kısmet hanımın işaret ettiği linki incelerken şı konu dikkatimi çekti;
    bize işaret edilen kısım c bendinde. birde a bendi var.
    bu ikisi arasındaki fark birinde ithal edilen araçlarda "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup" yazıyor.
    diğerinde ise bu ifade yer almıyor.
    ben bu durumdan şunu anlıyorum Türkiye'de üretilen otomobil (yerli) diğer durumda ise yurt dışında üretilen otomobil (ithal)
    mesela benim araç hyundai blue otm ithal olarak geldi.mesela İ20'ler Türkiye'de üretiliyor.
    şöyle bir durum oluşuyor sanki.yurt içinden alınan araçları herkes kullanabilir.ithal edilen araçları sadece araç sahibi kullanır gibi.yerli ürünlere olan talebi artırmak düşüncesi olabilir.
    bu şekilde olabileceğini düşünüyorum

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    86

Öyle zaten, yurtdışından alınan araçlarda devam ediyor bu kısıtlama. Ancak yurtiçinden alınan donanımsız araçlarda (bu iki şekilde oluyor 1. sol ayak ile otomatik vites, 2. % 90 üzeri ile rapor sahibi üzerine alınan donanımsız araçlarda) herkes kullanabiliyor.
    emniyet'e gidip ruhsatınızdaki ibarenin düzelttirmeyi deneyin, onlarda sorun çıkarırsa BİMER 'e yazın bence.

Üye
    İmmortalll Avatarı

Gerçek Adı
    Baran
    Son Giriş
    15.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kısmet hnm tşk ederim ama arslan 01 yazdığı beni şaşırttı sahibinden başka kimse kullanamaz diye..ve mesela volkswagen passat otomotik vites almayı düşünüyorum kimler kullanabilir.sol ayağımdan rahatsızım raporum yüzde 45 h sınıfı ehliyet alabilir otomotik vites araç kullanabilir diyor..????? ve tatmin olacak bir cevap istiyorum tşklerrr

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:20
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Sol alt ekstremiteden kısıtlılığı olup "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu olan kişi adına alınan aracı -istisnasız- herkes kullanabilir

Üye
    İmmortalll Avatarı

Gerçek Adı
    Baran
    Son Giriş
    15.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tşk ederim bülent bey b sınıfı ehliyetim var raporumu yaklaşık bir yıl önce aldım h sınıfına çevirmem için zaman aşımı varmı ve h sınıofı için izlemem gereken yol nedir

Sayfa 1 / 2 12 SonSon