Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erc_mgl Avatarı

Son Giriş
    02.12-2014
    Saat
    10:26
    Yaşadığı Yer
    TC
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mrb. Babamın %94 raporu var. Vergi indirimli araç almak istiyoruz. Kredi babamın üzerine olacak ama taksitlerini ben ödeyeceğim. Bildiğim kadarıyla ruhsat da babamın üzerine oluyor. Peki benden başka hiç kimsenin o araç üzerinde hak iddia edememesi için ruhsat çıkartılırken veya noterden ne gibi bir işlem yapmamız gerekiyor?

Yani Allah korusun babam vefat ederse ve/veya 5 yıllık süre dolduktan sonra araç benim olsun istiyorum. Bu nasıl mümkün olacak?

Ruhsata şerh koydurma filan var diyorlar ama onun da tam detayını bilmiyorum.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

Tüm mirasçılar hak sahibi olur, tek yolu mirasçıların tek bir kişi üzerine araç üzerindeki bütün haklarından feragat etmeleri. önlem alınamaz bunun için :
    Engellinin vefatı sonrası araç devri nasıl olur?

Üye
    erc_mgl Avatarı

Son Giriş
    02.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TC
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Efendim cevabınız için tşk. verdiğiniz sayfayı okudum ama cevabı tam olarak bulamadım. Şimdi benden başka iki varis daha var ve birinin feragatname vereceğini pek sanmıyorum, çünkü aramız biraz açık. Yani başka bir yolu yok mudur? Mesela babam sağlığındayken bana bu aracı vasiyet bırakamaz mı yazılı bir kağıt ile?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

Maalesef tüm varisler hak istemiyorum diye imza atmadıkça hak sahipliği olacak. Ölmeden ben aracı sadece sana bırakıyorum diyemez hukuki olarak.

Üye
    erc_mgl Avatarı

Son Giriş
    02.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TC
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın kısmet (kelebekk) hanım gördüğüm kadarıyla aynı linki, ilgili her konunun altına yapıştırıyorsunuz. o sayfada sorularıma cevap yok ve ben gittim notere, bizzat sordum ve bana dediler ki "arabanın değeri kadar borç senedi hazırlarız. araba sana rehinlenir. herhangi bir vefat durumu olursa diğer varisler bu senedi ödeyemediği sürece herhangi bir iddia hak talep edemezler" dedi. ayrıca arabayı almak istediğimiz bayi de "engelli yakınınız her kimse size vekalet verir ve tüm yetki/sorumluluk size geçer" dedi. şimdi benim öğrenmek istediğim her iki işlemi de noterden yaptırmamız yeterli mi ve zorunlu mu? yoksa birini yaptırsak yeterli mi?

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

kelebek hanımın dedikleri doğru
    arkadaşım bayi şöyle dedi, noter şöyle dediyle bu işler olmuyor, babanız vefat ettikten sonra tüm mirascılar araba üzerindeki miras paylarından senin lehine feragat etmediği sürece araba senin olamaz.

Üye
    erc_mgl Avatarı

Son Giriş
    02.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TC
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kazazede kardeş sen ne işle meşgulsün? ben eskiden avukatlık yapmış ve daha sonra noterde müdür olarak görevini devam ettiren memura sordum. hani belki sen ondan daha iyi biliyorsundur diye merak ettim

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

arkadaşım madem burada verilen cevaplar senin fikrini değiştirmiyecekse neden buralarda konu açıpta yardım bekliyosun
    git onların dediğini yap o zaman
    Konu kazazede tarafından değiştirilmiştir (30.11-2014 Saat 12:08 ).

Üye
    erc_mgl Avatarı

Son Giriş
    02.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    TC
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kazazede kardeş bak sen de başa döndün mesele ona inanmak, şuna inanmak değil dedin, şimdi de bize inanmıyorsan çekil git diyorsun komik bir durum. ben sadece merak ettim. senin ne işle meşgul olduğunu. hani dersen ki ben o noter müdüründen daha iyi biliyorum, o zaman sana inanayım

bu arada ben buraya ağlamaya değil, bilgi almaya geldim. varsa bilgin paylaşırsın, benim durumumda olan herkes faydalanır ve sevaba girersin. bilgin yoksa susarsın ve bilen adamın vereceği bilgilere engel olup, birçok kişinin bilgi alma özgürlüğünü de elinden almazsın. bu işler ince işler

sen kime ne sordun da onların ne dediği önemli değil, benim söylediğim mutlak doğrudur havasına bürünüyorsun? bana net cevaplar lazım, zorbalık değil. fikrimi değiştirmek için zorlamak yerine bana net cevaplar verirsin, o zaman belki otomatik olarak değişir benim fikrim. sen merak etme

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

öncelikle noter müdürü diye bir meslek yok

sen daha yeni üye olmuşsun anlaşıldı şimdi, zamanla sende buralarda 'arabayı ben aldım mirascılar pay istiyorlar' diye ağlayanları görürsün.
    hem senin fikrini değiştirmek gibi bir niyetim yok, bana net cevap verecekler lazım demişsin burası resmi bir devlet kurumu değil, burada yazılanların hepsi varsayımdır, herkes bildiği konuda bildiği kadar yorum yaparlar,net cevap istiyorsan sorunla ilgili devlet kurumuna yazılı olarak müracat edersin onlarda sana yazılı olarak cevap verirler.

yinede işin gücün rasgelsin.
    Konu kazazede tarafından değiştirilmiştir (30.11-2014 Saat 21:30 ).

Üye
    bekirc Avatarı

Son Giriş
    19.12-2014
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

erc_mgl arkadaşım, aynı sorun bende de var, noterden bende o cevabı aldım sayılır. burada cevap veren arkadaşlara soruyorum : diyelim ki benim iki tane evim var..ben bu evimi
    akrabam olmayan herhangi birine istediğim kişiye miras bırakamazmıyım???

bir de şunu okurmusunuz? :
    Miras bırakanın ölümü sonrasında, malları üzerinde kendi iradesine uygun olarak fiili ve hukuki sonuç doğuracak tek taraflı yapılan ve ölüme bağlı bir tasarruftur. Vasiyetname yapabilmek için ; 15 yaşını doldurmuş olmak, Ayırt etme gücüne sahip (yani, sezgin olan; akıl hastalığı, akıl zayıflığı, sarhoşluk ve benzeri halleri olmamak yeterli olup, bu haklara sahip olanlar, Kanun’un belirlediği sınır ve şekiller dahilinde, vasiyet yoluyla mallarından ta*sarruf edebilir. Vasiyet; temsilci veya vekil vasıtasıyla yapılamaz.

Vasiyetname Çeşitleri Nelerdir?

Resmi Vasiyetname,
    Elyazısı ile Vasiyetname,
    Sözlü Vasiyetname olmak üzere 3 çeşit vasiyet vardır.

Resmi Vasiyetname Nedir Şartları Nelerdir?

Resmi vasiyetname düzenlenirken; iki tanık huzurunda Sulh Ha*kimi, Noter veya kendisine bu yetki verilmiş diğer bir görevli tarafından yapılması gerekir.
    Vasiyetnamenin dilinin Türkçe olması lazımdır. Vasiyet yapan Türkçe bilmiyorsa; söyledikleri tercüman yolu ile alınır ve yazılır. Bu işlemden sonra içeriği tercüman tarafından anlatılır.
    Resmi vasiyetnameyi düzenleyen memur, Kanun gereğince vasiyet*namenin aslını saklamak zorundadır.
    Vasiyet yapan kişinin okuma-yazma bilmediği durumda; memur bu va*siyetnameyi iki tanık önünde vasiyet yapana okur ve bunun üze*rine miras bırakan vasiyetnamenin son arzularını karşıladığı beyan ettiği takdirde, tanıklar;

Vasiyetnamenin kendi önlerinde yapıldığını ve vasiyet edeni tasarrufta bulunmaya ehil gördüklerini;
    Vasiyetnamenin memur tarafından miras bırakana kendi önlerinde okunduğunu ve onun vasiyetnamenin son arzularını içerdiğini beyan ettiğini vasiyetnameye yazarak veya yazdırarak altını imzalarlar.

Resmi Vasiyetnamenin Düzenlenmesine Katılamayacak Olanlar

Fiil ehliyeti bulunmayanlar,
    Ceza mahkemesi tarafından verilmiş bir karar ile kamu hizmetinden yasaklılar,
    Okur yazar ol*mayan kişiler,
    Miras bırakanın eşi, üstsoy ve altsoy kan hı*sımları, kardeşleri ve bu kişilerin eşleri, resmi vasiyet*namenin düzenlenmesine memur veya tanık olarak ka*tılamazlar.
    Resmi vasiyetnamenin düzenlenmesine katılan me*mura ve tanıklara, bunların üstsoy ve altsoy kan hısım*larına, kardeşlerine ve bu kişilerin eşlerine o vasiyetname ile kazandırmada bulunulamaz.

EL YAZISI İLE VASİYETNAME

Vasiyet yapan tarafından, başından sonuna kadar kendi el yazısı ile yazdığı vasiyetnameye, “El yazısı ile vasiyetname” denir. El yazısı ile vasiyetnamede, vasiyetçi tarafından kendi el*yazısı ile vasiyetnamenin yazıldığı yeri, yılı, ay’ı ve günü yazıp imzalanması şarttır. El yazısı şeklinde düzenlenmiş olan vasiyetname, açık veya kapalı olarak saklanmak üzere Sulh Hakimi’ne veya yetkili memura bırakılabilir. Başkasına elyazısıyla yazdırılan veya daktilo ile yazdırıldıktan sonra, vasiyetçi tarafından imzalanan “El*yazısıyla Vasiyetname” hükümsüzdür. El yazısı ile vasiyetnamede, İmzanın, mutlaka el ile atılması gerekir. Mühür veya parmak iziyle imzalanan vasiyetname hükümsüzdür.

SÖZLÜ VASİYETNAME

Miras bırakan; yakın ölüm tehlikesi, ulaşımın kesil*mesi, hastalık, savaş gibi olağanüstü durumlar yüzünden resmi veya el yazılı vasiyetname yapamıyorsa, sözlü va*siyet yoluna başvurabilir.

Sözlü Vasiyetnamenin Yapılma Şekli Nedir?

Sözlü vasiyetnamede, miras bırakan, son arzularını iki tanığa anlatır ve onlardan bu beyanına uygun bir vasiyetname yazmaları veya yazdırmalarını talep eder. Resmi vasiyetname düzenlenmesinde okur yazar olma koşulu dışında, tanıklara ilişkin yasaklar, sözlü vasiyetteki tanıklar için de geçerlidir. Mirasbırakan tarafından görevlendirilen tanıklar*dan biri, kendilerine beyan edilen son arzulan, yer, yıl, ay ve günü de belirterek hemen yazar, bu belgeyi imzalar ve diğer tanığa imzalatır. Yazılan belgeyi ikisi birlikte vakit geçirmeksizin bir sulh veya asliye mahkemesine verirler ve mirasbırakanı vasiyetname yapmaya ehil gördüklerini, onun son arzularını olağanüstü durum içinde kendilerine anlattığını hakime beyan ederler. Tanıklar, daha önce bir belge düzenlemek yerine, vakit geçirmeksizin mahkemeye başvurup yukarıdaki hususları beyan ederek mirasbırakanın son arzularını bir tutanağa geçirtebilirler. Sözlü vasiyet yoluna başvuran kimse askerlik hiz*metinde bulunuyorsa, teğmen veya daha yüksek rütbeli bir subay; Ülke sınırlan dışında seyreden bir ulaşım aracında bulunuyorsa, o aracın sorumlu yöneticisi; sağ*lık kurumlarında tedavi edilmekteyse, sağlık kurumunun en yetkili yöneticisi hakim yerine geçer. Miras bırakan için sonradan diğer şekillerde vasiyet*name yapma olanağı doğarsa, bu tarihin üzerinden 1 ay geçince sözlü vasiyet hükümden düşer.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Burada konu olan şeyin kararını ancak mahkemeler verir. Yukarıda aktardığınız yöntemle araç üzerinde hak iddia ettiğinizde eğer diğer mirasçılar bu konuyu şüpheli borçlanma diyerek mahkemeye taşırsa, mağdur olma olasılığınız yüksek.

Ayrıca şu da unutulmamalı: Babanız size X liralık borç senedi imzalamak konusunda tereddüt yaşayabilir. Öyle ya, bu senet miras bırakılan tüm mallar üzerinde hak sahibi olmanız demek.

Hasılı, diğer mirasçılar isterse işiniz bayağı bir zora girer.