Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ensar_yasar Avatarı

Gerçek Adı
    ensar
    Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    gümüşhane
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sayın oturan boğa net bilgim yok merak ettim cevaplarsan sevinirim. 2010 yılında yeni oranlara göre aldığım %42 özel tertibatlı araç kullanması gerekir(o zaman sol ayak için otomatik vites özel tertibat sayılmıyordu) ibareli ve sakatlık durumu sürekli yazan raporla sol ayaktan dolayı H sınıfı ehliyet ve engelli aracım var. 2012 yılında ameliyat oldum protez takıldı yeni rapor alıp otomatik vites kullanabilir ibaresi eklemek istedim araştırdım hiçbir doktor yeni rapor alırsan artık %30 u geçmez diyor.

2015 te aracımın 5 yılı doluyor otomatik vites araçla değiştirmek istiyorum yeniden rapor almak için girişimde bulunsammı yoksa eski raporumla aracı yenilesemmi tavsiyeniz ne olur
    eski raporla otomatik vites araç almak istesem bile tertibat zorunlu olacak tertibat olmasın istiyorum
    yeniden rapor almayı denesem oran düşecek ve yeniden ehliyet almak zorunda kalacağım birde doktor sen sağlamsın vergiden yararlanamazsın diyebilir

bu arada bir soru daha rapor oranında alt sınır tamamen kaldırıldımı yoksa düşürüldümü diğer bir soru yeni rapor alırsam oran yazmadan sadece otomatik vites yazsa olurmu.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ben olsam yeni rapor alırdım. Böylece otomatik vitesli aracı ötv'si satın alabilir ve ayrıca otomatik vitesli tüm araçları da kullanabilir hale gelirdim

Yeni rapor aldığınızda sol alt ekstremitede kısıtlılık olduğu tanı olarak belirtilmeli ve "otomatik vitesli araç kullnır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibaresi bulunmalı. Bu raporu alınca bir nüshası ile emniyet'e gidip sürücü belgesindeki/dosyadaki "özel donanım" ibaresini sildirip otomatik vites olarak yazdırmalısınız

Oranın düşmesi hiç önemli dğeil. % 10 da olsa fark etmez. Her koşulda araç alımında vergi avantajından yararlanabilirsin

Üye
    saim turhan Avatarı

Gerçek Adı
    saim
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey yeni rapor almak benim gibi bir çok kşinin korkulu rüyası oldu,oranlar düşürüldüğü için yeni rapor risk oldu,rapor oranları düşürülrse eski kazandığımz haklar elimizden alınırmı örneğin emeklilik,toplu taşıma vs,gibi. bunlar Avrupa kriteri diye bir taslak getirdiler, yalnız bu taslak geldi sen avrupya uyacaksın diye ben sağlm olmadımki,vereceğiniz cevaplar için sitedeki arkadaşlara şimdiden teşekkürler,

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    187
    Verilen Beğeniler
    82

Sürekli raporla alınmış haklar, aynı kurumların sevkiyle gitmediğiniz sürece elinizden alınmaz.

Üye
    saim turhan Avatarı

Gerçek Adı
    saim
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler kısmet iyiki böyle bir site var emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum,bulunmaz bir nimet bence,

Üye
    ensar_yasar Avatarı

Gerçek Adı
    ensar
    Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    gümüşhane
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

benim adıma olan otomatik vitesli aracı özel aparat olmadığı için normal ehliyet sahibi kişiler de kullanabiliyor diye biliyorum doğrumudur yani eşimde kullanabilirmi.

Üye
    malibey42 Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:46
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aynen bende Ensar beyin durumunu yaşıyorum (sol bacak) 2005 yılında "H sınıfı ehliyet alır özel tertibatlı araç kullanır" ibareli %40 rapor aldım ve gittim aracımı aldım raporum sürekli aracım halen duruyor ehliyetim de sadece H sınıfı yazıyor.
    2013 yılında başka bir hastaneden yeni rapor aldım raporum %18 sürekli "H sınıf ehliyet alır otomatik vites araç alır) diyor. Aracımı daha yenilemedim ve emniyete gidip ehliyetimi değiştirmedim raporum sürekli ben şimdi ehliyetimi değiştire bilir miyim yoksa emniyet demesin bana raporu alalı 1 yılı geçmiş demesin. Ayrıca ben de bu şekilde ötv siz araç alabilir miyim tabi ki otomatik vites ve ehliyet değişiminde sorun yaşar mıyım. Teşekürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet, araçta özel donanım yoksa, aracı herkes kullanabilir.

Ehliyete temel olacak raporlar 6 aydan yeni olsun istiyor Emniyet.