Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    denizergin Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.10-2014
    Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    herkese hayırlı cumalar arkadaslar engeli araba kulanımı hakında bı kac sorum olacak sızlere..
    engelı aracı bildıyım kadarıyla 3.dereceye yakın akrabalar kulanıyor ruhsatta oye yazıyor.internete arastırdım ama kaynagına ulasamadıgım bı sorum olacam bu
    genelge kaldırıldıgını duydum dogrumudur??yanı herkes kulana bılıyomu aracı??

    arkadaslar bilgisi olan yardımcı olursa cak sevınırım

  2. #2
    Üye
    Limooni Avatarı

    Gerçek Adı
    Limooni
    Üyelik Tarihi
    12.03-2006
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Mesaj
    945
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Eylül 2011 itibarı ile o yasak kaldırıldı, %90 üzeri raporla alınan aracı artık herkez kullanabiliyor...
    Çünkü kendimden biliyorum, benim ruhsatta 3. derece vb. gibi hiçbir şey yazmıyor...

    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

  3. #3
    Üye
    denizergin Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.10-2014
    Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    oylemi nasıl oldu peki be 2 gun once dayıma arac aldık ve ruhsata 3.derece kasar kan bagı olanlar kulanabilir diyor nasıl oldu bu

  4. #4
    Üye
    BELÇİM Avatarı

    Gerçek Adı
    Handan
    Üyelik Tarihi
    11.03-2009
    Son Giriş
    16.05-2015
    Saat
    05:52
    Mesaj
    114
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    1. Derece yakini kullanabilir diye biliyorum...

  5. #5
    Üye
    denizergin Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.10-2014
    Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    yok su ankı 3.dereceye kadar akrabaları kullanıyor .ama yenı genergeyle bu yasa kaldırılmıs dıyorlar bende bunu arastırıyorum.

  6. #6
    Üye
    Limooni Avatarı

    Gerçek Adı
    Limooni
    Üyelik Tarihi
    12.03-2006
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Mesaj
    945
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53. maddesi

    Eski hali:
    e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “[araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup,]İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    Yeni hali: Burda dikkat edersen üstteki eski halinde kırmızı renkle yazılı olan kısım yok...

    http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20110909-8.htm


    e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine [ --- ] “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

  7. #7
    Üye
    kaderimsee çekerim.. Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.05-2011
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:00
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Mesaj
    990
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    90

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    özel donanımlı olsa dahi yinede herkes kullanabiliyor mu?

  8. #8
    Üye
    Limooni Avatarı

    Gerçek Adı
    Limooni
    Üyelik Tarihi
    12.03-2006
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Mesaj
    945
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hayır, araç özel donanımlı ise sadece sahibi kullanır...

  9. #9
    Üye
    kaderimsee çekerim.. Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.05-2011
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:00
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Mesaj
    990
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    90

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    peki 2011 yılında almış olduğum %91 raporum geçerlimidir. araç almak için almıştım raporumu.

  10. #10
    Üye
    Limooni Avatarı

    Gerçek Adı
    Limooni
    Üyelik Tarihi
    12.03-2006
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Mesaj
    945
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Evet geçerli olur...

  11. #11
    Üye
    kaderimsee çekerim.. Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.05-2011
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:00
    Yaşadığı Yer
    Ürgüp
    Mesaj
    990
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    90

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Limooniuser offline - Engeli raporu %90 uzeri olanların arabalarının kullanımı..?teşekkür ederim arkadaşım..

  12. #12
    Üye
    denizergin Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.10-2014
    Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    selam Limooni
    peki ben emliyete tekrar muracaat edersem bişey yapabilirlrmi orneyi ruhsatın içinde yazan 3. derece akraba yazısını kaldırırlarmı sence

  13. #13
    Üye
    Limooni Avatarı

    Gerçek Adı
    Limooni
    Üyelik Tarihi
    12.03-2006
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Mesaj
    945
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Emmiyete dilekçeyle başvurun...

  14. #14
    Üye
    denizergin Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.10-2014
    Son Giriş
    08.10-2014
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

    Limooni;

    sizin paylastıgınız yazıyı okkudum arastırdım ama az once paylastıgım yazıyı okurmusun

  15. #15
    Üye
    mamimami Avatarı

    Üyelik Tarihi
    13.11-2010
    Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    13:20
    Mesaj
    101
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sizin paylaştığınız kanun , aracı bizzat kendiniz yurtdışından ithal ederseniz geçerlidir..Yurtiçinden % 90 ve üzeri raporla bir bayiden alınan arabada 3.derece akraba gibi kullanım sınırlaması yok..
    Konu mamimami tarafından değiştirilmiştir (08.10-2014 Saat 14:51 ).




Sayfa 1 / 2 12 SonSon