Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ghoost Avatarı

Son Giriş
    01.10-2014
    Saat
    15:48
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle merhabalar aranıza yeni katıldım.

23 yaşında üniversite öğrencisiyim, 2010 yılında Ankara Eti Mesgut Askeri Hastaneden Sağ Üst Extremitede 4.6 cm kısalık olduğu için çürük raporu(Barışta askerliğe elverişli değildir, seferde görev yapar) aldım. Askeri hastaneden bana verdikleri raporda Sağ üst extremitede 4.6 cm kısalık olduğu yazıyor.

Şimdiye kadar hiç bir hastaneden rapor falan almadım ilk defa alacağım bu yüzden birkaç sorum olacak, öncelikle amacım ÖTV'siz araç alabilme hakkını elde etmekitir.Bu konularda hiç tecrübem olmadığı için heyecanımı mazur görün lütfen.

1- Rapor alacağım devlet hastanesinde ne gibi işlemlere tabi tutulacağım( tekrar radyolojik aletlerden geçirecekler mi beni yoksa askeri hastaneden aldığım raporu sunsam onlar için bir anlam ifade eder mi, böyle bir hakkım var mı)
    2- 2009 yılından A2-B sınıfı ehliyetim var bu bir sorun teşkil eder mi ?
    3- Hastaneye H sınıfı ehliyet alabilir raporu için mi başvurmam gerekli ? Eğer öyleyse raporda ne yazmalı, doktorlar ne vereceklerini biliyorlar mı ben mi söylemeliyim ?
    4- Raporun yüzdesi önemli midir ?
    5- Sağ üst extremitede 4.6 cm kısalığa benim istediğim rapor verilir mi ?( yoksa boşuna uğraşmayalım)
    6- İzlemem gereken başka yol var mı yada bilmem gereken ?

Şimdilik bu kadar, ayrıca bu konuda detaylı bilgi sahibi büyüklerimin bu başlık altında bilgilendirici mesajlar vermesini bekliyorum. Teşekkürler...

Üye
    avgan Avatarı

Gerçek Adı
    engin aslan
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    24

arkeriyeden almış olduğun rapor gecerli olmuyacaktır sizin devlet hastenesine başvurup sağlık raporu yani engelli raporu almanız gerekiyor H sınıfı ehliyet için ise H ye cevrilecek ehliyetinizi de sürücü kursalarıya görüşe bilirsiniz yardımcı olacaklardır size. rapor oranı önemi bildiğim kadarıya % 40 altı engeli sayılmıyor ama ötv den yararlanmak için araba almak için uğrasıyor iseniz bildiğim kadarıyala oran pek önemli deyil ortabetik engelinizin olması kafi yanlış bilmiyor isem..

Üye
    Ghoost Avatarı

Son Giriş
    01.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Avgan verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim

Araştırma sonucu elde ettiğim bilgilere göre benim durumum şu maddeye giriyor sanırım;
    Sağ üst ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak.

7- Diyelim ki yukarıdaki raporu ve ehliyet hakkını elde ettim, ÖTV ve MTV'den muaf olabilmek için rapor yeterli mi yoksa A2-B sürücü belgemi H sınıfı ile değiştirmek zorundamıyım ?(umarım sadece rapor yeterlidir)

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    89

H sınıfına dönüştürmeniz gerekiyor, raporda ayrıca donanımlı motor kullanabilir gibi bir ibare olursa H+a2 alabiliyorsunuz.

Üye
    Ghoost Avatarı

Son Giriş
    01.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kkelebekk verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.