Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alz Avatarı

Son Giriş
    26.09-2014
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellilere araç alımıyla ilgili yazılanları okudum. Ciddi anlamda çok açıklayıcı fakat benim durumuma benzer bir durumla karşılaşmadım bu nedenle ileride aynı durumu yaşayabilecek kişilerin de araştırmalarında bulabilmeleri açısından izninizle yeni konu açıyorum.

Sorumu sormadan önce genel durumumu ifade edeyim:
    1. Babam alzheimer hastası ve %90 engelli raporu var. Raporun kullanım amacı olarak Sosyal Haklar ve Özürlü Kimlik Kartı seçili. Bu rapor Eylül 2013 tarihli.
    2. Babamda hastalık belirtileri başladığında ileride her türlü işlemde kullanmak üzere aşırı detaylı bir Genel Vekaletname çıkartmıştım kendi adıma, zaten tek çocuğum, başka kardeşim yok. Bu vekaletnamede araç alımı, bankada hesap açma kapatma, para çekme, emlak alımı-satımı gibi konularda çok detaylı vekalet verilmiş durumda. Vekalet Ağustos 2007 tarihli. Bu vekaletle daha önce babam adına dedemden kalan mirası alabildim.

Araçla ilgili kısımda yazan cümlenin sadece bir kısmı şu şekilde: "Beni temsilen adıma dilediğinden dilediği bedel ve şartlarda kat'i veya mülkiyeti muhafazalı olarak bilumum motorlu kara nakil vasıtaları satın almaya, bedellerini ödemeye, ilgili noterlik dairesinde düzenlenecek olan satış sözleşmelerini imzalamaya, sahibi bulunduğum ve bulunacağım tüm motorlu taşıtlarımı dilediği trafik şube veya bürolarında veya ilgili mercilerde adıma kayıt ve tescil ettirmeye, ruhsat, plaka ve tüm belgelerini çıkartmaya ve teslim almaya...". Dediğim gibi bu ifadelerin sadece bir kısmı. Kaza halinde aracın bedelini sigortadan tahsil etme yetkisi bile verilmiş durumda...

Bu durumda sizce babam adına araç alabilir miyim? Aracı alacağım ve anlaştığım bayi konuyu araştırdığını ve alabileceğimi söylüyor. Sadece imza için bir kere Trafik Şubeye gitmemin yeterli olacağını ifade ediyor. Fakat başka bir ilde araç bayisinde çalışan kuzenim "bizim plakacılara sordum vasi kararı gerekli" diyor.

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Babanızın raporunda zihinsel yetilere dair ibare var mı?

Üye
    alz Avatarı

Son Giriş
    26.09-2014
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporda aşağıdaki ifadeler bulunuyor:

Hastanın yapılan ruhsal durum muayenesi alınan psikiyatrik hastalık öyküsü sonucunda hastaya ileri evre Alzheimer hastalığı tanısı konmuştur. Özür oranları cetveline göre hastanın özür oranı %90 (doksan) olarak belirlenmiştir.

Teşhis:
    R32 - Üriner İnkontinans, Tanımlanmamış
    G30.0 - Alzheimer Hastalığı, Erken Başlangıçlı

Kişinin Özür Grubu:
    Süreğen (Kronik) işaretlenmiş. (zihinsel ya da ruhsal ve duygusal işaretli değil)

Üye
    murataltin78 Avatarı

Son Giriş
    20.04-2015
    Saat
    23:16
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@alz

Aynı durum benimde basimda

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Vasi ataması ve araç alımı için de mahkeme izni lazım. Bugün zihinsel/ruhsal yeti kaybı olan biri adına araç almanın tek yolu bu. Vekaletle araç almak mümkün değil

Üye
    shepherd Avatarı

Gerçek Adı
    özcan
    Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    07:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa

merhabalar aynı konuyla ilgili 3 haftadır uğraşıyorum ve bir arpa boyu yol kat edemedim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

benim babaannem Alzheimer hastası ve %90 engel raporu var raporunda ötv indiriminden faydalanabilir ifadesi de yazıyor amcamın üzerine vasi kararı var vasidede sadece banka işlemleri ile ilgili karar var bayiden rapor ile araç almaya gittim ve vasi kararına araç alma ve satma eklemeniz gerektiğini söylediler 3.sulh mahkemesine gittim dilekçe yazdırdım ilgili mahkemeye verdim ama nedense ret cevabı verdiler bu tür engelli hastalarda bu yasa geçerli değil gibi bir şey dediler bayide bu şekilde araç alınıyor şaşkınım dedi bende dedim nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum ve gerçekten de ihtiyacımız var hastalık baya ilerledi yürümeyi yemek yemeyi bile unuttu artık hastaneye veya sağa sola giderken çok zorlanıyoruz asıl ihtiyacı olanlar bu yasadan yararlanamıyorsa çok yazık. şimdiden teşekkür ederim....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@shepherd
    Evet o şekilde alınıyor ama hakim de izin vermek zorunda diye bir şart yok tamamen hakimin insiyatifinde.
    Araç alımı için ek karar talep dilekçenizde paranın tamamının şahsınız tarafından karşılanacağını, kısıtlının hiç bir şekilde borçlandırılmayacağını belirttiniz mi?
    Malesef hakimi ikna etmekten başka hiç bir yolu yok.

Üye
    shepherd Avatarı

Gerçek Adı
    özcan
    Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yok parayla alakalı bir şey yazmadık açıkcası dilekçeyi dışarda ayzdırdım 70 tlde paramı aldı sadece hasta adına araç alma ve satma yazdılar bununla ilgili emsal bir karar bulursam hakimin karşısına çıkıp göstercem bana direk bu hastalık bu yasadan faydalanamaz dedi ne yapmam lazım

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@shepherd Bu tarz Ek-Karar durumları emsal olarak teşkil etmez çünkü , Standart bir durum yok hakimin kısıtlı kişinin durumunu incelemesi ve araba alımının onun menfaati olduğuna kanaat etmesi ile gereklidir. Bir başka kişinin ek kararının olumlu olması sizin içinde olumlu olacağını anlamına gelmez

Üye
    shepherd Avatarı

Gerçek Adı
    özcan
    Son Giriş
    19.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne yapmama gerekli bu hakimi nasıl ilkna edebilirim ?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @shepherd Karşısına çıkabilirsiniz birde yüzyüze denersiniz ama genellikle bu tarz durumlar hep olumsuz olur, Olumlu olsa bile ki aldığınız araç kısıtlı kişinin adına olacak satarken yine hakimden izin isteyeceksiniz veredebilir vermeyedebilir . Sattınız diyelim o para bankada kısıtlı kişi adına tutulacak herhangi bir şekilde hak talep edemeyeceksiniz