Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    ahkat24 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.09-2014
    Son Giriş
    06.09-2014
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    1
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaşlar,

    Anne veya babanın üzerine alınan aracı bizlerde kullanabiliyormuyuz ? Pratikte çevirmelerde sorun oluyor mu ? Raporlu kişinin araçta bulunması gerekiyormu ?

  2. #2
    Üye
    synax Avatarı

    Gerçek Adı
    Sedat
    Üyelik Tarihi
    30.08-2014
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Mesaj
    33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Burada verilen bilgilere bakabilirsiniz.

    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...gi-burada.html

  3. #3
    Üye
    kurye9 Avatarı

    Gerçek Adı
    onur turan
    Üyelik Tarihi
    02.08-2014
    Son Giriş
    23.12-2015
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    burdur
    Mesaj
    21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Aynı şartları taşıyan araç sahibiyim. Ruhsatta 3. Drece kan bağı bulunanlar dahil kullanır yazıyor yani siz kardeşiniz vb kullanabilir. Hastanın yanınızda olması şart değildir.

  4. #4
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.853
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    % 90 ve üzeri raporlu kişi adına alınan aracı -istisnasız- herkes kullanabilir. Bu konuda hiç bir kısıtlama kalmadı. Bunun aksi bir ibare varsa ruhsatta, emniyet'e gidip o ibare çıkartılabilir.

  5. #5
    Üye
    kurye9 Avatarı

    Gerçek Adı
    onur turan
    Üyelik Tarihi
    02.08-2014
    Son Giriş
    23.12-2015
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    burdur
    Mesaj
    21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sayın @OturanBoğa

    Sayenizde bende öğrenmiş oldum. Çok teşekkür ederim. Acaba hangi kanun yönetmelik vb. İle düzenlendiğini biliyor musunuz? Ona göre bende gidip düzelttirmeye çalışacağım.

  6. #6
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.039
    Alınan Beğeniler
    183
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Trafik yönetliği 'nin 53. maddesi/e 'de yapılan değişiklikten sonra mümkün hale geldi. Gerekçe olarak bunu göstermelisiniz.

    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

  7. #7
    Üye
    kurye9 Avatarı

    Gerçek Adı
    onur turan
    Üyelik Tarihi
    02.08-2014
    Son Giriş
    23.12-2015
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    burdur
    Mesaj
    21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sayın @KKELEBEKK

    Bilgi ve yönlendirme için çok teşekkür ederim.

  8. #8
    Üye
    maybel Avatarı

    Gerçek Adı
    tunca
    Üyelik Tarihi
    25.09-2014
    Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    11:43
    Yaşadığı Yer
    tekridağ
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    trafik mevuzatının 54 maddesinde böyle bir açıklama var burdan anladığım herkes kullanamıyor.

    ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

  9. #9
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.039
    Alınan Beğeniler
    183
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    o ithal edilen araçlar, e'de bu maddesi kaldırıldı. Verdiğim linkte kaldırılmış bölümleri yer alıyor.

  10. #10
    Üye
    maybel Avatarı

    Gerçek Adı
    tunca
    Üyelik Tarihi
    25.09-2014
    Son Giriş
    25.09-2014
    Saat
    11:43
    Yaşadığı Yer
    tekridağ
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    evet e maddesinde yazıyormuş teşekkürler.

  11. #11
    Üye
    serhan0110 Avatarı

    Gerçek Adı
    ömer
    Üyelik Tarihi
    26.09-2014
    Son Giriş
    12.12-2015
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bülent bey eşimin halası oğlu adına % 90 engelli araç almak istiyoruz tek bir abisi var oda şehir dışında çalışıyo bizde ilgileniyoruz sıkıntı çıkar mı cevap yazarsanız sevinirim

  12. #12
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Mesaj
    22.039
    Alınan Beğeniler
    183
    Verilen Beğeniler
    82

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Alabilirsiniz aracı ve herkes kullanabilir sıkıntı olmaz

  13. #13
    Üye
    serhan0110 Avatarı

    Gerçek Adı
    ömer
    Üyelik Tarihi
    26.09-2014
    Son Giriş
    12.12-2015
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    noterden muvakkatname taahütname ve vekaletname istediler ruhsatta isim yazmıyoo anladığım kadarı ile peki polis durdurduğunda nasıl ispat edilecek bu 3. derece olayı TEŞEKKÜRLER

  14. #14
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.853
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    % 90 ve üzeri raporlu kişi adına alınan aracı -istisnasız- herkes kullanabilir. Bu konuda hiç bir kısıtlama kalmadı:

    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...al-edildi.html

  15. #15
    Üye
    serhan0110 Avatarı

    Gerçek Adı
    ömer
    Üyelik Tarihi
    26.09-2014
    Son Giriş
    12.12-2015
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    noter evraklarını bilen yok mu arkadaşlar




Sayfa 1 / 2 12 SonSon