Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    matadormen27 Avatarı

Gerçek Adı
    ali doğan
    Son Giriş
    19.01-2015
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Babam devletten 16 yıldır malulen emekli sol ayağından dolayı % 40 engelli özürü bulunmaktadır ama bu rapor çok eski bir rapor 30-35 yaslarinda alınmış olan bir rapor..
    Arkadaşlar şimdi H sınıfı ehliyet almak için bundan 2 gün önce sağlık kuruluna rapor için başvuru yaptık. Bütün doktorlardan geçtik ortopedi ve fizik tedavi doktorundan raporumuza olan her neyse yazdilar sol ayak alt tarafı komple içe doğru bükük durumda.

Arkadaşlar şimdi sadece şunu sorayim rapor sonucu ne olur. Örnek veriyorum H sınıfı ehliyeti alabilir diye bize rapor verdiklerinde biz OTV ve mtv den muaf araç alabilir miyiz?
    Rapor oranı farz edelim % 40 değil de daha düşük verdiler oranin bir önemi olur mu??

Lütfen arkadaşlar bir yardımcı olun bazı konularda arkadaşlar oranin bir önemi olmadığnı söylüyorlar rica edersem bir fikirlerinizi söylerseniz çok dua ederim sizlere şimdiden tsk ederim.,

Üye
    papatyacim Avatarı

Gerçek Adı
    nefise
    Son Giriş
    10.03-2017
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%40 altı engelli sayılmıyor engel oranı %40 üstü olması lazım eğer eski raporunuz sürekli yazıyorsa zaten tekrar çıkartılması istenmedikce rapor çıkarttırmayınız.
    Diğer sorunuza gelince h sınıfı ehliyet için zaten ayrı bir rapor çıkarılması istenecek bunu da devlet hastanelerinden sağlık kurulu bölümünden önce randevu alınması gerekiyor sonra dr eğer h sınıfı ehliyet alır raporu verdiği taktir de alabilir ama dediğim gibi %40 ve üzeri bir sürekli rapor olması şart yada ankaradan almış olduğu özürlü kartı varsa bununla da rapor çıkartabilir. inş yardımcı olabilmişimdir bende h sınıfı engel var benim rapor eskiydi 2001 yılında almıştım sürekli rapor önce kurs bulmak lazım kurs zaten yönlendiriyor benim zamanımda kursun kendine ait kliniği vardı ordan akmıştım 2008 de aldım ehliyeti ama araba alamadım bir çok kişi değişik şeyler söyledi ötv vergisi konusunda ama oranlarla ilgili bir yasa yok yani %40 üzeri raporun olsun alabiliyorsun h sınıfı ehliyet benim eski rapor%49 du.

Üye
    matadormen27 Avatarı

Gerçek Adı
    ali doğan
    Son Giriş
    19.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nefise hanım öncelikle teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Şimdi babamın emekli olalı tam 16 yıl oldu dolayısıyla eski rapor kabul etmiyorlar yenisinin çıkması lazım ikincisi biz H sınıfı ehliyet almak için başvuru yaptık şimdi biz bu ehliyeti alırsak oran da bize %40 in altında bir oran verirlerse bize bu şekilde vergiden muaf araba alamayiz mi??

Forum Moderatörü
    sarasota Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    13

oranın önemi yok araç alımı için yeterki h sınıfı ehliyet alır özel donanımlı araç kullanır veya otomatik vitesli araç kullanır yazsın yeter ancak 40 ın altına düşerseniz maaşınız kesilir bunu siz bildirin almaya devam etmeyin sonradan başınız ağrıyabilir

Üye
    papatyacim Avatarı

Gerçek Adı
    nefise
    Son Giriş
    10.03-2017
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ali bey bakın yeni çıkarmış olduğunuz oran eskisine oranla düşer o yüzden yeni raporlar hep düşük en basit bir örnek verim kendimden 2014 nisan aynında vergi muafiyeti yenileyim dedim ve hastaneye başvurdum ve eski raporum 2004 de aldığım %51 lik raporumu %42 ye düşürdüler itiraz ettim ve %42 yi %40 düşürdüler drlar ellerindeli ölçülere göre veriyormuş oranları şimdi size ne desek boş ama %40 ile h sınıfı ehliyet alıyorsunuz bunu net söyleyebilirim

Üye
    ali711 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    15.08-2017
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslan kardesım rapor oranın 140 altında ıse sana ehlıyette vermezler aracda alamazsın farzet 140 altında ehlıyet ıcın rapor aldı farzedelım oluyo araba ıcın rapor almaya gıttıgınde daha cok senı ıncelıyolar 140 altında rapor verırlese zaten arazda alamazssınız dıkkat et arac alacam dıe maasınızdan olmayınn

ha sunu soleyım 145 raporu olan bı arkadsım arac ıcın gıttıgınde raporu 113 e dustu sora bıraz bekledı baska bı hastaneden adam bulup yenı rapor aldı yuksek bı sekılde ve aracını aldı haberın olsunn

Üye
    GoNuL-YaRaSi Avatarı

Son Giriş
    23.05-2017
    Saat
    15:35
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Ortopedik Engellilerde Araçı Hareket ettirecek Özel Tertibat yada sol Ayakta kısalık varsa yada engel rapor oranı % 1 bile olsa ÖTV siz araç alınır yasa araçı hareket ettirecek özel tertibat diyor.Engel demiyor.% 90 ve üstü ise herkes alabilir. Herkes kullanabilir o araçı alınan araçın fiyatına göre Engelli maaşı da kesiliyor muş bu konuda birkaç kişinin başına gelmiş

Üye
    matadormen27 Avatarı

Gerçek Adı
    ali doğan
    Son Giriş
    19.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar hepinize TSK edlerim öncelikle sadece raporu alırsak bızım araba almamıZ ıcın oran önemli olur mu?

Üye
    müslüm60 Avatarı

Son Giriş
    23.05-2015
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SAĞOL KARDEŞİM
    ilk önce emeklilik için alınanın raporu karıştırmayın ikinci aldığınız roporta otomatik vites arac kulanır h sürücü olur yazması gerekir birde solbacak oranı yüzde kaç olursa olsun araba alırsınız yalınız birde sürekli veya süresi belirdilmeli

Üye
    matadormen27 Avatarı

Gerçek Adı
    ali doğan
    Son Giriş
    19.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Müslüm bey sizin sol bacaktan almış rapor oranı nedir ? Birde siz hangi arabayı aldiniz indirim tutarı ne oldu bir yardımcı olursaniz çok sevinirim

Üye
    matadormen27 Avatarı

Gerçek Adı
    ali doğan
    Son Giriş
    19.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar sizden sadece şu konuda bilgi almak istiyorum.
    Sol ayakta ki özürlü oranin bir önemi var mi ?
    İkincisi örnek veriyorum babama %30 verdiler araç alırken ne kadar indirim yapıyorlar?
    vermiş oldukları oran neticesinde mi indirim yapıyorlar ?
    Yoksa sadece raporda H sınıfı ehliyet alabilir ve otomatik vites araç kullanabilir ibaresinin olması mi gerek?
    Bir fikirlerinizi söylermisiniz ? Şimdiden tsk ederim

Üye
    saim turhan Avatarı

Gerçek Adı
    saim
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anatolıa tamamda arkdaş emekli,oran düşerse bu bilgisayarda işlendği tüm devlet kurumlarında gözükürmüş bu yüzdende maaşı kesilir deniyor,böyle olursa arabaya değil, maaşa bişey olmasın

Üye
    synax Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özür derecesi yüzde 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları konusunda TEDAY Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İlimdar BOZTAŞ, bir açıklama yaptı.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Özür derecesi yüzde 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları, engeli birey adına araç alıp kullanabiliyor. TEDAY Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İlimdar BOZTAŞ, özür derecesi % 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları engeli birey adına araç alıp kullanabileceklerini belirterek, "Bu kişiler de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisinden (MTV) muaftırlar ve engellilerin araç içinde bulunma zorunluluğu yoktur'' dedi.

Aynı zamanda engelli bireylerin de sıfır kilometre araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisinden (MTV) muaf olduklarını vurgulayan BOZTAŞ, ''H sınıfı sürücü belgesi olan fiziksel engelliler, alacakları heyet raporu ile herhangi özür derecesi gerekmeden ÖTV-MTV' den yararlanarak yurt içinde 1600 CC geçmemek kaydıyla indirimli binek tipi otomobil alabilirler ve böylece yaklaşık % 35 indirimli araç sahibi olabilirler. Fiziksel engelliler için herhangi bir özür derecesi gerekmemekte olup sadece H sınıfı sürücü belgesi olması yeterlidir. Ancak fiziksel engellilerin haricindeki engel grupları bu haktan yararlanamamaktadır.'' ifadelerini kullandı.

Bunun için mutlaka heyet raporunda ''Özel Tertibatlı Araç Kullanması Uygundur'' ibaresi olması gerektiğine dikkat çeken BOZTAŞ, ''Ayrıca engelliler yurt dışından 3 yaşından büyük olmayan araçları hiç bir gümrük vergisi ödemeden getirebilirler. Yurt dışından getirilen araçlarda da 1600 CC motor hacmi sınırlaması bulunmaktadır. Özür derecesi % 90 ve üzerinde olan bedensel engelliler, 2500 cc ye kadar araçları (minibüsleri) 3 yaşına kadar özel tertibatı olması kaydıyla getirebilirler'' şeklinde konuştu.

Ayrıca emekli maaşı gitmez. Engelli maaşı alıyorsa o maaşta sıkıntı çıkar.

Üye
    matadormen27 Avatarı

Gerçek Adı
    ali doğan
    Son Giriş
    19.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sedat kardeşim gerçekten cok saolasın allah razı olsun senden inşallah raporumuz ayın 19 unda belli olacak..Raporu H sınıfı ehliyet almak için başvuru yaptık ve ortapedik özürlü oldugumuzu belirttik ama orda ki doktor dedi B sınıfı Ehliyetiniz var siz yine otomotik vites araç kullanabilirsiniz gibi şeyler söyledi ama kararı heyet verir dedi biz raporu almada sıkıntı yaşarmıyız yani H sınıfı Ehliyet alabilir raporunu sizce verirler mi ..?

Üye
    synax Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Onu hiç bilemiyorum matador kardeşim. Heyet karar verecek. Ama düz vites araç kullanmakta sıkıntı yaşayacağını görürlerse verirler tabi ki. Ve ortopedik engelli olarak h sınıfı ehliyeti aldığı için engelli yüzdesine bakmadan araçta vergi indirimi yapılır. İnşallah umduğunuz gibi sonuç alırsınız.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon