Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    muzikcibaris Avatarı

Gerçek Adı
    Barış
    Son Giriş
    05.02-2017
    Saat
    02:33
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    19 Ağustos 2014 güncel bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...linabilir.html

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

10 yıl geçmeden yeniden ÖTV'siz araç alamazsınız: Yurt dışından getirilen araç 5 yıl sonunda satılırken ÖTV ödenir mi!?

Üye
    muzikcibaris Avatarı

Gerçek Adı
    Barış
    Son Giriş
    05.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu aracı alırken gümrük vergisinden muaf almıştım. Formda birisi şöyle yazmış, 5 yıl geçtikten sonra trden ötv siz araç alabilirsiniz. Sadece 1 tanesinin MTV sini ödersiniz. Demiş. Bayrakauto kimyadan.

Kkelebekk

Üye
    SAMET/ Avatarı

Gerçek Adı
    samet
    Son Giriş
    24.04-2015
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kafam yine iyice karıştı işlemler değişti diyenler var bu konuda net bilgiye sahip kimse yok mu?

konularda da hep farklı yorumlar bulunmakta kafam iyice karıştı

Ben 2009 yılında Türkiye'den %92 raporla (tertibatsız) araç aldım, 5 yıl geçen ay doldu şimdi ben aracı satıp yenilemek istiyorum.

Sırasıyla hangi işlemleri yapmalıyım? aracı normal engelli olmayan birine satacağım. maliyeden 5 yıl dolmuştur diye belge evrak her neyse onu alıp başka birşey yapmadan aracın devir satış işlerini yapabiliyormuyum? noter işlemleri yapmak gerekiyor mu?

bilgisiz kişilerce oraya buraya git demeden işlemleri öğrensem iyi olacak.

Ayrıca yeni araç alırken 2009 yılında almış olduğum sağlık raporunu kullanabilirmiyim? bunun içinde yeniden almak zorunda kaldım diyenler var, yoksa sil baştan heyet raporu almak mı zorundayım? engelim geçici değil daimi.

Cevap için şimdiden teşekkürler

Üye
    cahit gönen Avatarı

Son Giriş
    31.07-2017
    Saat
    18:20
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım alabilirsin.bende 2007 yılında ithal etmiştim.2013 kasım ayında aracı satmadan yurt içinden araç aldım.ama mtv'de birini tercih edeceksin.hatta bugün gittim eski aracı mtv den düşürdüm.yeni aracın mtv muaffiyetini yaptım.bimerden gelir idaresi başkanlığına yazdım ordan alabilirsin cevabı geldi.yurtdışından alman için 10 yıl geçmesi lazım.işi garantiye almak istiyorsan gib'e resmi başvuru yap.ordan sana cevap gelecektir.bu konuda kanunda yurt içi için hiç bir sıkıntı yok.trafik maliye 2 yıl öncesine kadar kesinlikle alamazsın diyorlardı.bunun için gib genelge yayınladı.alabilirsin diye.kanunen sakınca olsa maliye bana niye izin versin.bimerden gelen yazıyıda yarın ekleyeyim.

samet arkadaşım sondan başlayayım.2009 tarihli raporunla tekrar araç alabilirsin.(raporun sürekli ibaresi olması lazım.süreli raporlarda sıkıntı çıkar)ben 2007 tarihli raporla aldım.5 yıl dolunca tertibatsız aracı engelsiz birine noterden satabilirsin.maliyeden 5 yıl dolmuştur yazısı yeterli.

Üye
    SAMET/ Avatarı

Gerçek Adı
    samet
    Son Giriş
    24.04-2015
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cahit gönen;

Bilgi için teşekkürler. maliyeden 5 yıl dolmuştur yazısı alınca oradan kaydım düşmüş mü oluyor? belki olur ya bir aksilik olur satılmaz mtv vergisiyle uğraşmayım.

Üye
    muzikcibaris Avatarı

Gerçek Adı
    Barış
    Son Giriş
    05.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Cahit arkadaş. Bilgi kirliliğinde böyle aydınlatıcı doğru bilgi vermen çok güzel. Sağolasın.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Maliye 10 yıl geçmeden yurt içinden de olsa araç alımına izin vermiyordu. Bu yasal değil, ama uygulama bu şekilde idi. Anlaşılıyor ki bu konuda Cahit tam tersi bir deneyim yaşamış... İlgili tartışma: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ml#post1460982

Üye
    cahit gönen Avatarı

Son Giriş
    31.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey gib'e bimer üzerinden sordum.gelen alabilirsin yazısı üzerine işlemleri yaptım.sadece ithal alacaksan 10 yıl şartı var.maliyeye hem giderek hemde yazılı olarak alabilirsin yazısı aldım.gümrük sadece ithal araçların alım satımına karışabilir.yurtiçi tamamen maliyeye aittir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Dediğim gibi Cahit kardeşim, sen bildiğim tek olumlu örneksin. Söylediğim şey, bunun tam tersi durumların da olduğu: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...odenir-mi.html

Maliye'den aldığın yazıyı buraya aktarman mümkün mü? Arkadaşlar onu örnek alarak Maliye'den bu konuda kendileri için görüş isterler..

Üye
    cahit gönen Avatarı

Son Giriş
    31.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent abi yarın yazıyı atayım.şuan işteyim.bugün forum üyesi bir arkadaş daha 10 yıl dolmadan aracı satmadan araç aldı.ismini vermemi kabul ederse onuda söylerim.farklı şehirlerdeki maliyeler bu işlemi yapıyor.yani benle alakalı bir işlem değil.bülent abi bu konudaki ısrarım.yıllarca kanuna aykırı alamazsın diye bizleri sıkıntıya soktular.bunu duyurarak mağdur durumdaki arkadaşlara yardımcı olmak.maliyenin yıllarca hatalı uygulama yaptı.araç alanlar mutlaka mtv terchini yapın.sisteme girdiklerinde 2 araç için mtv olmaz diyorlar.

bunu şimdi maillerin içinde buldum gümrüğün yazısı yarında maliye yazısını atacağım.
    T.C.
    GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
    Gümrükler Genel Müdürlüğü

Tarih :25/09/2013
    Sayı :17226
    İlgi : 23/09/2013 tarihli başvurunuz.

Sayın Cahit GÖNEN,

Mezkur dilekçenizincelenmiştir.
    2009/15481 sayılıBakanlar Kurulu Kararı eki "4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun BazıMaddelerinin Uygulanması Hakkında Karar"ın 107 nci maddesi uyarınca malulve sakatların kullanımına mahsus araçların fiili ithal tarihinden itibaren üçyıl geçmedikçe başka bir malul ve sakat olan bir kişiye; on yıl geçmedikçemalul ve sakat olmayan kişilere gümrük vergileri tahsil edilmeden satışı,hibesi veya devri yapılamamaktadır. On yıl sonrasında ise söz konusu araçlarınsatışı veya devrinde gümrük vergileri (ÖTV dahil) aranmamaktadır.
    Dilekçenizdebahsettiğiniz üzere yurt içinden tekrar araç iktisap etmenize gümrük mevzuatıaçısından bir engel bulunmamakla birlikte bu konuda ÖTV Kanununun uygulayıcısıolan Maliye Bakanlığı'na başvurmanız yararınıza olacaktır

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

VAr ol kardeşim. Olumlu sonuçlar paylaşıldıkça olumsuz olanlar silinip gider zaten... Benim bu kadar ısrarcı olmamın nedeni de olumlu sonuçları daha görünür kılmak.

Sen yukarıdaki yazıdan sonda Maliye'ye yazıp "araç alabilir miyim yurt içinden" dedin mi?

Üye
    anestezi18 Avatarı

Gerçek Adı
    alihan
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    ankara şuan yozgattayım
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet alabilirsiniz.ayni durum bendede oldu.GİB yazi aldim.interneti cepten kullandigim için yaziyi yukleyemedim.en kisa zamanda yuklerim

Yaziyi isteyenlere mail yada whatsapp la gonderebilirim

Yurtdisindan alınan araçlar için 5 yil sarti araniyor.5 yili doldurduktan sonra o araci satmadan turkiyeden ÖTVsiz arac alınabiliyor.bu konu için internetten maliyeye sorduğunuzda 3 hafta içinde cevap geliyor.
    1 seri no lu ÖTV genel tebliginin (7.2.1) bölümünde 30/04/2010 tarihli ve 12 sira no lu ÖTV sirküler aciklamasinda gerekli şartlar aciklanmistir.
    2 tane engelli aracin olunca 1 tanesi MTV den muaf olur.diğer aracin MTV sini odersin
    Konu anestezi18 tarafından değiştirilmiştir (19.08-2014 Saat 11:01 ).

Üye
    cahit gönen Avatarı

Son Giriş
    31.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bülent abi yazının resmini çektim yüklemeyi wep sitesi kabul etmiyor isteyen olursa mail yada whatsapp ile gönderebilirim

oUdC0Oqs - Üzerimizde 9 yıl önce yurtdışından gelen araç varken yeni bir araç alabilir miyiz? UwvcDSZs - Üzerimizde 9 yıl önce yurtdışından gelen araç varken yeni bir araç alabilir miyiz?