Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    GoNuL-YaRaSi Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    15:13
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar Bugün Bağlı bulunduğum ilde Trafik Denetleme Müdürlüğüne gittim.Özürlü Park Kartı başvurusunda bulunmak için

1.İlk Olarak bana Senin adına engelli araçı olması gerekir dediler.Bende Benim Adıma engelli arabası yok devlet bana ortopedik engelli değilsen araç alamazsın diyor. ( Engelim Kronik + İşitme )
    2.Bende Engelli araçı olmasada kart verilebiliyor dedim.Araç olmadan olmaz dediler en son ikna oldular Genelge de Engelli kişi H SINIFI ehliyet ile birlikte Kart alabilir diyor.Benim Ehliyetim B SINIFI o zaman alamazsın dediler.

Kart Sadece engelli araçına veriliyor dediler bende engelli araçı engellinin yaşam standartını yükselmek için olduğunu onu kullanın engelli olduğu için engelli araçı olduğunu söyledim.

Arkadaşlar Benim demek istediğim Engelli olup B sınıfı ehliyeti olan engelliler ENGELLİ PARK KARTI'ndan faydalanamıyor.Ben engelliyim.Ben Fazla yürüyemem Devletin bana verdiği bir hak var engelli park yeri Sağlam insanlar kullanırken Ben neden kullanamazmışım.Ehliyetimi H SINIFI ehliyete çevirmek istediğimde Heyete girmem gerekir.Heyet için 200-300 gider H SINIFI için sürücü kursuna yazılmam gerekir onun için de 1000 YTL isteniyor Benim bu kart için 1500 YTL cebimden çıkarmam gerekiyor.Bazı kanun ve yönetmenlikler çıkarken Herşeyi düşünmüyorlar malesef Her ENGELİN bir Sınıfı var Her Engelli Engelli Değildir ((((

Üye
    BuAşkFazlaSana Avatarı

Son Giriş
    06.03-2017
    Saat
    17:19
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Kesinlikle katılıyorum.park kartı almak için h sınıfı ehliyet ruhsat şartı kaldırılmalı.engelli olan herkes alabilmeli.

Üye
    GoNuL-YaRaSi Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Ama malesef H sinifi sarti ve ruhsat zorunlulugunu onumuze engel olrak birakiyorlar benim B sinifi ehliyetim var kendi aracim yok fakat ihtiyaclarimi karsilamak icin tanidiklarimin yada arac kiralama gibi ekstra secenekler le halleduyorum fakat kalp hastasi oldugum dan fazla uzun mesafelerde sikinti yasiyorum bu Sikintilar imizi kaldurmak amaciyla duzenlenen engelli park yerlerinden faydalanamiyoruz.Fakat %90 ve ustu engelliler adina alinmus ve saglam kisilerin kullandigi araclar rahatlikla faydalanabiliyor.Ama asil engelli faydalanamiyor.

Üye
    GoNuL-YaRaSi Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

"Engelli park yerleri yürüme engelliler için tanınmış bir hak.. H sınıfı ehliyet ve ÖTV MTV muafiyetide yürüme engelliler için veriliyor. %90 ve üzerinde bir raporunuz yok ve bedensel engeliniz de yok ise bu haklardan yararlanamıyorsunuz. Heleki kendinizin olmayan bir aracı park için hiç kullanamazsınız."

bana özel mesaj olarak atılan mesaj bu biz engelliler kendi aramızda ayrım koyuyoruz resmen.Ben öyle gördüm.

Yönetmenlik belirtelenler ise

ÖZÜRLÜLER VE GAZİLER İÇİN PARK KARTI VERİLMESİ
    Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 12,29,30,31,33,39,53,65 ve 71’nci maddesinde yapılan değişiklikler ile Yönetmeliğe yeni eklenen Ek Madde 2 ve Geçici 6’ncı madde 09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
    Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin son fıkrasında; “Talep halinde, Trafik Tescil kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği (Ek:47)’de gösterilen park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir”. Hükmü yer almaktadır. Yönetmeliğin 53 üncü maddesi kapsamında adına tescil edilmiş aracı bulunan veya “H” sınıfı sürücü belgesi olan özürlüler ile gazilerin Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine / Büro Amirliklerine müracaatı halinde, kendilerine Yönetmeliğin EK-47’deki örneğine uygun “Özürlüler için Park Kartı” bastırılmak veya bilgisayar ortamında düzenlenmek suretiyle verilecektir. Özürlüler için Park kartların geçerlilik süresi üç yıl olup bu sürenin sonunda müracaat halince aynı sürelerle yenilenecektir. Özürlüler için park kartlarının amacı dışında ve hak sahipleri haricinde kullanıldığının tespiti halinde kullananlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 47/1-d maddesi gereğince cezai işlem uygulanacaktır.

MÜRACAAT EDECEK KİŞİLER
    Özürlüler için araç park kartı almak isteyenlerin:
    a) “H” sınıfı sürücü belgesi olan, belge sahibine ait 1 Adet vesikalık fotoğraf, sürücü belgesi fotokopisi ve dilekçesi,
    b) Adına tescilli özürlü aracı olan, araç sahibine ait 1 adet vesikalık fotoğraf, araç tescil belgesi fotokopisi ve dilekçesi,
    c) Gazilik belgesi olan, Kendisine ait 1 adet vesikalık fotoğraf, Gazilik Belgesi Fotokopisi ve dilekçesi,
    İle Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine ve Büro Amirliklerine müracaat etmeleri halinde Özürlüler için Park kartı düzenlenecektir.

Kaynak : http://www.konyatrafikplatformu.org/...PARK-KARTI.pdf

Üye
    Aciya_Gülmek Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyiide arkadas adamin arabasinda engelli bir insan var, oglu kardesi her neyse.. adam oraya park edemicekmi, engelli kisi icin kolaylik olsun diye carsi, belediye binasi hastane vb yerler icin yapmamislarmi o park yerini. Illa engellli plakasimi olmali?

Üye
    GoNuL-YaRaSi Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Malesef Arkadaşım İlla H sınıfı Ehliyet alman gerekir.Yada Engelli aracı olmalı Yoksa bu haktan faydalanamazsın.ben Trafik şubeye gittiğimde bana Engelli aracı dışında faydalanamazsınız dedim bende yanılıyorsunuz dedim Engelli bireylerde kullanır illa engelli araçı olmak zorunda değil engelli aracı engelli için zaten Ama devlet herkese engelli aracı vermiyor.Bu yüzdende normal araç kullanılıyor.Onlar engelli ama araç engellli değil Kişi engelli ise her türlü haktan faydalanır.En son Genelgeye bakarak Engelli Araçı olucak yada H sınıfı ehliyetin olacak dediler.Ama H sınıfı ehliyetinin de DEZAVANTAJLARI var malesef Örneğin H sınıfı ile normal bir araç kullandığında neden sen H sınıfı ile bu araçı kullanıyorsun derler ve ehliyetini iptal edebilirler Malesef kimse pek fazla bilgili değil Bazı memurlar H sınıfını Engelli araçı ile kullanabilirsin der Bunun yanında B sınıfı Ehliyetini Değiştirmek istediğinde seni tekrardan Sürücü kursuna yönlendiriyorlar Ordan Tekrar kayıt yaptırıp yeniden ücret verip Alabilirsin Bunun için de öncelikle H SINIFI EHLİYET Alabilir raporu alman gerekir.Onun için de heyet ücret alıyor 200-300 Rapor için Ehliyeti değiştirmek için de kursa 1000 En az Toplamda 1500 yakın masraf yapılacak daha sonra o kartı alamaya hak kazanırsın.Bunun için ben bir kaç yere dilekçe ve şikayette bulunucam

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli otopark kartı almak için h sınıfı ehliyet şartmı???

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Evet, H sınıfı ehliyet şart.

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Peki engelli aracı olmayan o arabayı başkası kullanırsa nasıl olcak oda karttan faydalanır.

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

Çok saçma bir uygulama
    Özürlü kimlik kartı olan herkese verilmesi gerekir
    Misal adam %80 kalp hastası,ne H sınıfı ehliyeti var nede Engelli plakalı aracı
    Napacak bu adam

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

ÖZÜRLÜ PARK KART

BAŞVURU KOŞULLARI :

ÖZÜRLÜ PARK KART İÇİN GEREKLİ BELGELER
    Yalnızca üzerine araç tescil edilmiş özürlü vatandaşlarımız için ;
    - Vesikalık fotoğraf ( 2 Adet)
    - Nüfus cüzdanının aslı ile birlikte fotokopisini
    - Hak sahibi 18 yaşından küçük ise vukuatlı nüfus kayıt örneği
    - Kendisi yerine başvuran vekili ise noterden alınan vekaletnamenin aslı ve fotokopisi
    Vasisi ise ilgili mahkemeden alınan karar aslı ve fotokopisi
    H Sınıfı Sürücü Belgesi Sahipleri için ;
    - Ehliyetinin aslı ve fotokopisi
    - Kendisi yerine başvuran vekili ise noterden alınan vekaletnamenin aslı ve fotokopisi
    Vasisi ise ilgili mahkemeden alınan karar aslı ve fotokopisi Gazilik Belgesi Sahibleri için ;
    - Gazilik Belgesi aslı ve fotokopisi
    - Nüfus Cüzdanının aslı ve fotokopisi
    Vasisi ise ilgili mahkemeden alınan karar aslı ve fotokopisi

Sadece h sınıfı ıcın dıye bır sey belırtılmemıs..

Sayfalar - ozurlu_park_kart

İstanbul avrupa yakasından almak için...gayrettepe....anadolu yakası için ise kartal bölge trafikten almak gerekiyormuş...Telefonda bu bilgiyi verdiler.

Üye
    16Caner16 Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    16:04
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

B sınıf işitme engelliyim kendime ait aracım yok babamın aracını kullandığımda bursa belediyesine ait oto park yerlerine park ettiğim zaman Ankara bakanlığın gönderdiği engelli kartını cam kenarına koyarım görevliler görürlerse ücret kesmiyorlar ancak kartı görmeme gibi bahanesi ile işlem yapanlarıda görüyorum, tabi şikayet gibi bir durumdan söz ettiğim zaman yinede ücret alır ama şikayet etmesinler diye akan trafiğini durdurup rahat geçebilmemizi sağlıyorlar sırf şikayet etmeyelim diye sanırım

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    27.02-2017
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: KKELEBEKK Mesajı Gör
    Evet, H sınıfı ehliyet şart.
    Kismet Hanım H sınıfı şartı yok. B sınıfı ehliyet sahibi olupda Özürlü Araç Park Kartı alan arkadaşlarımız var..
    İşgüzar polis memuruna denk gelmişler galiba...

Gerekli olan Başbakanlık Özürlü kartı ibraz edilmesi halinde kendi adına kayıtlı aracına alabilirler.

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Bakın yukarda şartlar yazıyor.....Polisin kendi sitesinde yazıyor üstelik

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    27.02-2017
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    işgüzar polisler olmazsa bu site bu konu olmazdı değil mi ugir..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon