Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    abdullahtetik Avatarı

Gerçek Adı
    Abdullah TETİK
    Son Giriş
    15.08-2014
    Saat
    09:19
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba

Allah'ın izini le sıfır araç almak istiyorum öncelikle % 37 işitme % 6 görme bozukluğu ile toplamda % 40 engelli sağlık kurulu raporumu aldım.
    Fakat o zamanlar bilgim olmadığı için engelli ötv vs bunları da değerlendirin diyemedim şimdi normal olarak B sınıfı ehliyetim var sıfır araç almak istiyorum fakat size sorum tekrardan rapor alırken H sınıfı ehliyet alabilir raporu alıp aynı raporla ötv muafiyeti için başvuru yapabilir miyim
    yeni kanunla işitme engellilere bu haklar tanınıyor denildigini biliyorum.a ma prosedür nasıl işliyor ben aracı aldıgımda eşimde bu aracı kullanabilir mi

OTURANBOĞA yardımlarını bekliyorum...

Üye
    mone15 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa karaduman
    Son Giriş
    27.08-2015
    Saat
    14:00
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba,benim bildiğim özürlülük oranı yüzde doksan olması şartı var.sadece ortapedik engelli ler için oran şartı aranmadan özel tedribatlı araç için h sınıfı ehliyett le indirimden faydalanılıyor.

Üye
    abdullahtetik Avatarı

Gerçek Adı
    Abdullah TETİK
    Son Giriş
    15.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boga daha iyi bilir onun cevaplamasını bekliyorum...lütfen acil yardım yarin hastaneye gidecegim

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:39
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

oturanboğa yine cevaplasın ama arkadaşın yazdığı doğrudur. ortopedik engellilerde oranın önemi yoktur vergilerden muaf sıfır araba alabilisin ama ortopedik engelin yoksa sadece % 90 ve üzeri oranlı raporun olursa vergilerden muaf sıfır araba alabilirsin,
    yani bu oranınızla ötv ve mtv muafiyetli araba alamazsın arkadaşım.

Üye
    abdullahtetik Avatarı

Gerçek Adı
    Abdullah TETİK
    Son Giriş
    15.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi okudum anladım raporda özel tertibatlı araç alabilir ve h sınıfı ehliyet alabilir olduğu taktirde problem olmadığı söyleniyor problem kalmadı teşekkürler

"ÖTV muafiyetli 0 km araç alabilmek için sakatlık oranının %40 ve üzerinde olması şart mı" diye çok sık soruluyor. Çoğu zaman vergi dairelerindeki memurlar ve otomobil bayiileri yanlış yönlendiriyor...

Bu konuya bir kez daha açıklık getireyim: Raporda "özel donanımlı araç kullanabilir" yazdığı sürece, yüzdelik oranın hiç hiç hiç hiç bir önemi yoktur. Bu ibarenin olduğu raporu alan kişi, ÖTV ödemeden sıfır km araç alır.
    Sonucunda uygun donanımı da taktırdığında, aracını keyfince kullanır.

İstanbul Vergi Dairesi'nin konuyla ilgili değerlendirmesi:
    [...] Diğer taraftan, 7 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliği’nde yapılan açıklamalara göre sakatlık derecesi %90 ve daha fazlası ile %90’ın altında olan malul ve engellilerin ÖTV istisnasından yararlanmak üzere araç iktisaplarında uyulması gerekli şartlar açıklanmış olup, özürlülük derecesiyle ilgili herhangi bir alt sınırdan söz edilmemiştir.

Bu durumda, ÖTV istisnasından yararlanmak isteyen engellilerin istisna uygulanan ilk iktisaplarına ilişkin olarak ÖTV mükellefleri tarafından verilecek ÖTV beyannamesine 18.03.1998 tarihli ve 23290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporlarının eklenmesi yeterli olacaktır.
    Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Üye
    suyum Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    00:06
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ísitme engelliler %40 ve üzeri raporu olsada alamiyor. Diyaliz hastasiyim arti hipertansiyon var,rapor oranim %92, gecen Aralikta sifir arac aldik,simdi rapor orani degismis, ortopetik (ayak, bacak, kol, bel, kalca vs.) engellilere tertibatli araç veriyorlar ötv mtv indirimli,ama diger engeli olanlar 92 rapor orani olmasi gerekiyormus,otomobil bayisi dedi ve raporu sorusturdu arastirdi sorun olur mu diye. Yani siz ALAMAZSINIZ maalesef.

Üye
    abdullahtetik Avatarı

Gerçek Adı
    Abdullah TETİK
    Son Giriş
    15.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İŞİTME ENGELLİDE MTV MUAFİYETİ

adresi bir inceler misiniz örnek teşkil ediyor galiba

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kardeşim bende diyorumki bu haksa tüm engellilere verilmelidir bacağı hafif kusurlu olana benden daha hızlı yürüyebiliyor ben diabet hastasıyım diye ben niye alamayım diabetli yolda yürürken bayılma riski verdır şekeri düşerse değilmi bunları anlatmaya gerek yok ama tüm ENGELLİLERE verilmeli bu hak biri kullanıp birinin kullanamaması adaletsilik gibi kalıyor bence bilmiyorum