Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmetcann Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet erdal
    Son Giriş
    02.06-2015
    Saat
    09:12
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engel Teshisi: Sag Brakial Pleksus Lezyonu ( sag kolumu hic kullanamiyorum)
    H Sinifi suruce belgesi Alir ( ehliyetimide kazandm )

Sol El ile Sinyal ve Sileceklerii kumanda edilebilen OTAMATİK Vitesli
    Direksiyonu topuzlu arac kullanabilir

Raporum (surekli) % 60

Ben bu raporumla Otvden muafmiyimdir. Yardimlarinizi bekliyorum herkeze cok tks ederim.

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hareket ettirici bir tertibatınız olmadığı için ÖTV'den muaf bir araç alamazsınız maalesef.

Uygulama Esasları:

b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

Engelimiz aynı bu konuyu inceleyin.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lir-miyim.html

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

Vergi istisnalı araç alabilirsiniz Ahmet.

Ömer, o başlıkta senin için de "alabilirsin" denilmiş. Neden aksini düşündün?

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hayır Bülent bey aksini düşünmüyorum dediklerinizin hepsi aklımda.Ben arkadaşın raporuna göre konuşmuştum sizde biliyorsunuz ki silecek,sinyal kolu,direksiyon topuzu ile ÖTV istisnası mümkün değil.Arkadaş bu raporum ile diyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

Pardon pardon, gözümden kaçmış. Aynen dediğiniz gibi. "Vites fonksiyonu sol ele aktarılmış özel donanımlı" ifadesi olması gerekiyor. Aksi halde mümkün değil.

Üye
    ahmetcann Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet erdal
    Son Giriş
    02.06-2015
    Saat
    09:12
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cok tks ederim ben bimere sikayet ettim bimer de il saglik mudurlugune yonlendirdi oraya gittim raboruma itiraz ettim dilekve yazdim yarin gidim alcam dilekcenin sonucunu ve buyuk ihtimal baska hastanede tekrar heyete gircem
    Vitesden ozel tertibat isteyecegim bu sekilde verirlersede seneye Honda Civic alcam alin terimle calisib cok tks ederim sagolun
    Tekrar heyete gircemde demem gerektigini dusundugunuz birsey varsa benimle baylasirsaniz mutlu olurum iyi gunler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

"Vites fonksiyonunu sol ele aktaran özel donanıma sahip otomatik viteswsli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" gibi bir ibare yazdırmalısınız

Üye
    ozer17 Avatarı

Son Giriş
    08.11-2014
    Saat
    16:18
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rapor Örneğim Resimde Mevcuttur. Akdeniz Üniversitesinden Sürekli %40 Engelli Raporum mevcut , Ehliyeti alırken Çanakkale devlet hastanesinden ve Özel Hastaneden Engel Raporu aldım , Ama arkasında ÖTV Muafiyetli araç alabilir ibaresi olmadığı için tekrar çıkartmak zorundayım , Araç Alırken bu rapor işimi görür mü ? Tecrübeli birisi yardımcı olabilir mi ?

http://i.hizliresim.com/8EjgBr.png

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

Araç alımına temel olacak raporun yetkili hastaneler'den alınması şarttır. Ve raporda "özel donanım" ibaresi bulunması zorunludur.

Üye
    pancu Avatarı

Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    13:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba, b sınıfı ehliyet sahibim. sol ayak bileği artrodezi(dondurulması) ve sağ kol doğuştan brakial pleksus engelim var. bana çevremden otomatik vitesli bir arabayı ötvsiz alabileceğim söylendi. Bu mümkün müdür? ehliyetimi değiştirmemi önerir misiniz? yeni yasa ile beraber zaten 5 yıl içinde sağlık muayenesi gerekiyor. Bunu ne zaman yapmam mantıklı olur?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@pancu
    b) Diğer eklem hareketleri, her iki omuz ve/veya dirsek artrodezinde veya fonksiyonel olmayan ankilozlarında sürücü belgesi verilmez. Simetriği sağlam olan tek büyük eklem ankiloz veya atrodezinde, ortopedi ve travmatoloji ve/veya fizik tedavi rehabilitasyon uzmanının raporu ile birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. Ancak bu belgelerle iki tekerlekli motorlu araçlar kullanılamaz.

Sol ayakta olan engeliniz çok mesele değil ama sağ üst taraftan yaşadığınız sıkıntı size problem yaratır ehliyetinizin iptal edilmesine varan bir süreç yaratabilir

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Anladığım kadarıyla, mevcut halinizle zaten araç kullanabiliyorsunuz.

Bu nedenle ehliyet ile ilgili sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

Sol ayak ve / veya sağ kol engelliler gerekli şartları taşıdıklarında otomatik vitesli araçları tadilatsız şekilde ÖTV indiriminden faydalanarak alabilirler. ( http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ilir-mi-2.html )

3T3N1TY kullanıcı isimli arkadaşımızın belirttiği maddeye gelince, maddeyi cümle cümle inceleyelim:

-Diğer eklem hareketleri, her iki omuz ve/veya dirsek artrodezinde veya fonksiyonel olmayan ankilozlarında sürücü belgesi verilmez. (Sizin sorununuz her iki omuz ile ilgili değil. Normal araç kullanabildiğinize ve normal B sınıfı ehliyet alabildiğinize göre eklem hareketleriniz fonksiyonel. Bu nedenlerle bu cümle sizi bağlamaz.)

-Simetriği sağlam olan tek büyük eklem ankiloz veya atrodezinde, ortopedi ve travmatoloji ve/veya fizik tedavi rehabilitasyon uzmanının raporu ile birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. (Sol ayağınızdaki problem için hiçbir hekim arkadaş size "araç kullanamaz" raporu vermez. En fazla "Otomatik vites araç kullanabilir" raporu verilir ki bu da zaten sizin isteğinize ve durumuza uygun.)

-Ancak bu belgelerle iki tekerlekli motorlu araçlar kullanılamaz. (Zaten motosiklet almayacağız. Bu da sizi etkilemez.)

Benim şahsi görüşüm, uygun donanım olduktan sonra hemen tüm fiziksel engellilerin araç kullanabileceği yönündedir. Avrupada bunun bir çok örneği var.

Saygılarımla.
    Konu cyl tarafından değiştirilmiştir (04.03-2016 Saat 11:46 ).

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@cyl Maddeyi detaylı okursanız her iki omuz ve/veya diye devam ediyor arkadaşımızın zaten omuzlar ile ilgili problemi yok . dirsek artrodezinde veya fonksiyonel olmayan ankilozlarında sürücü belgesi verilmez. Brakial pleksus rahatsızlığının bu maddeleri içeren seviyesinde . Bu konuda uzman ortopedisti ikna etmeli yoksa sürücü olur raporunu alamaz

Üye
    pancu Avatarı

Son Giriş
    31.05-2016
    Saat
    13:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2013 yılında ehliyetimi alırken uzman ortopedist görüşü istenmişti ve b sınıfı ehliyet alabileceğime karar verdi. sağ kolumu fizik tedaviyle güçlendirdim ancak daha zayıf ve dirsekte de biraz kireçlenme mevcut tam açamıyorum. hem sağ kolumdaki sıkıntı nedeniyle vites değiştirirken hafif öne doğru eğilmem gerektiğinden hem de sol ayak bileğimi yormamak için otomatik vites araba kullanıyorum. Şimdi tekrar sağlık raporu alırken durumum yönetmelikte çok açık olmadığı için farklı doktorların farklı raporlar yazmasından endişe ediyorum (b sınıfı alabilirden ehliyetin elimden alınmasına kadar farklı görüşler var). şu aşamada ötv durumu da belirsiz olduğundan (sol ayak bileği artrodezi sebebiyle ötv indirimi verilebileceğini düşündüm yönetmeliğe bakınca) hem de ehliyet değişikliği için 5 yıllık bir süre olduğundan biraz beklemek daha mantıklı sanırım.

Üye
    cardozoakif61 Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    10:36
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @OturanBoğa bende de aynı rahatsızlık var http://www.engelliler.biz/H-sinifi-e...k-H-OTV-on.jpg raporum bu ehliyetimi aldım araç kullanırken bir sorun yaşamıyorum, ötv indirimi faydalanabilirde işaretli ,özel donanım taktırmama gerek varmı yokmu http://www.engelliler.biz/H-sinifi-e...H-OTV-arka.jpg buda ön yüzü

Sayfa 1 / 2 12 SonSon