Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    jonquil Avatarı

Son Giriş
    29.12-2014
    Saat
    15:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba

Aslında konu açmadan önce konuyla ilgili bir sürü dökümantasyon okudum forumda. Ama kafamda net bişi oluşturamadım. O yüzden sorma gereği duydum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

%42 SP hastasıyım. Raporumda araçla ilgili hiçbir ibare veya yazı bulunmamaktadır. Kardeşimin ehliyeti olduğu için ortak bir araba aldık. Noterde ortak olarak görünüyor ama ben büyük olduğum için benim üzerime yapılmış gibi. Her yere beni kardeşim götürüyor. Arabayı alırken hiçbir vergi indiriminden yararlanmadık. Ve bu arabayı satıp yeni araba almayı düşünüyoruz.

Benim sorularım şunlar

1) Ben araba kullanabilir miyim ? Yani bunu kim belirler. İlk nereye gitmem lazım.
    2) Gittiğim yerde kullanabilirsin derseler B sınıfı ehliyeti verilir mi ? Ve inidirimlerden yaparlanabilir miyim ?
    3) veya kullanamazsın derseler arabayı benim üzerime alsak ama kardeşim kullansa indirimlerden yayarlanabilir miyim ?

Not: Genelde sanırım SP hastalarına ehliyet verilmiyor.

Bilgileriniz doğrultusunda beni aydınlatabilirseniz sevinirim

Teşekkürler

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    183
    Verilen Beğeniler
    82

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...an-var-mi.html

Şu başlığı inceleyebilirsiniz.
    Başlıkta da belirtildiği gibi, belirleyici olan şey rapor ve ehliyettir. sürücü yönetmeliği'ne göre sürücü olmuşsanız, H ehliyet verilirse ve rapordaki özel donanım ya da otomatik vites şartını da karşılıyorsanız, hiç bir sorun yaşamazsınız... * B sınıfı ile vergilerden muaf olamazsınız.
    Ama sürücü olamaz raporu verilirse kardeşiniz sizin adınıza alıp kullanamaz, çünkü % 90 ve üzeri raporunuzun olması gerekiyor bunun için.

Üye
    jonquil Avatarı

Son Giriş
    29.12-2014
    Saat
    15:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çok teşekkür ederim : )