Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rapperand Avatarı

Gerçek Adı
    ekrem
    Son Giriş
    14.07-2014
    Saat
    04:10
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar iyi günler benim bir konuda sıkıntılarım var ve bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

öncelikle sol kolumdan engelliyim. 2010 yılında ( H ) sınıfı ehliyet almak için devlet hastanesine başvurdum . kararda ( P özürlü ve özel tertibatlı otomabil kullanabilir ) yazıyor.
    ( H ) sınıfı ehliyetimi aldım ehliyetimdede ( özel teribatlı otomabil ) yazıyor.

sormak istediğim bir kaç sorum var

1. araba almak için tekrar heyet raporu almalımıyım yoksa ehliyet için aldığım raporum yeterlimiidir çünkü ( raporumda hem özür durumunu belirtiyor hemde ehliyet alabilir diye bölüm var )

2. sol kolumdan engelli oldugum için vergi indiriminden yararlanamayacağımı öğrendim . tertibatsız sadece otomatik vitesli otomobil alsam yıllık vergimide ödesem olurmu. ve ehliyetimde özel tertibatlı yazdığı için trafikte bi çeviirmede sorun yaşarmıyım.

3. ve son olarak 2. el otomobil alıcam otomatik vitesli tertibat yaptırmıycam doğrudan üzerime alıcam bu devretme anında baska işlemler yapılıyormu. ve arac plakasını engelli plakası olarak değiştirmek zorundamıyım.

bukadar uzun ve karmaşık yazdığım için çok özür diliyorum vereceğiniz bilgiler benim için hayati önem taşıyor vereceğiniz bilgiler doğrultusunda hemen araç alıcam. vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

SAYGILAR

Üye
    rafi53 Avatarı

Son Giriş
    17.04-2016
    Saat
    17:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı şekilde 2010 yılında rapor aldım, hastanedeki heyetin halt yemesi sonucu H ehliyet alamaz ibaresi var raporumda. Sonuç olarak 3 yıl oldu ehliyetim var ve araba kullanıyorum sıkıntısız. 3 yıldır da araştırmalarım sonucunda her ağızdan farklı birşey çıkıyor. Sol kol için yok denilirken, ehliyette otomatik araca da yok, ancak özel tertibata var deniyor. Özel tertibatı da şöyle yorumluyorlar, hareket ettirici olucak.Yani silecekleri atıyorum sağdan sola ,soldan sağa almak olmucak. Yani okuduğum yazılardan yorumladığım kadarıyla ankara dan onaya kadar her şey kusursuz gider.sorun orda çıkıcaktır. tertibatı çizdirceğimiz projeciye de eğer direksiyona aparat takılmasını söylersek bence işin içinden çıkılabilir. çünkü resmi olmayan birşey olmucak.bu arada bu kendi durumum için, sol dizkapağı altı ampute yüzde56 oranım var.

özel tertibata onay verilmesi ve özel tertibatın hareket ettirici olma koşulu HARİÇ gerisi kendi yorumumdur
    umarım daha tecrübeli arkadaşlarda yazarlar

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

1. Özel tertibat için ayrıca emniyete verilmek üzere elinizde bir rapor gerekecek.(ruhsat işlemleri için)
    2. Vergi ödersen olur zaten vergisini alacaklar, Özel tertibatsız araç kullanırsanız çevirmede sıkıntı olacak cezası da büyük.
    3. 2 el olsa sıfır km olsa yine zöel teritibat yaptırmak zorundasın.
    Son olarak engelli plakası diye birşey yok: yani yürürlükte yok. Eski arabalarda olabilir ama yeni yönetmelikle kaldırıldı. İsterseniz emniyete gidip (ruhsat foto ve rapor ki hepsinin fotokopisi alınacak) verilecek ve yerine engelli kartı alınacak.

Üye
    rapperand Avatarı

Gerçek Adı
    ekrem
    Son Giriş
    14.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1. emniyete verilmek üzere dediğiniz raporu yeniden mi almam gerekiyor yoksa elimdekinin aslı gibidir onaylı bir nüshasını vermem yeterli olurmu

2-3 vergi dairesi bana sen özel tertibatlı otomobil alamazsın kanunda sol kolundan engelli vatandaş özel tertibatlı araç alamaz zaten ihtiyacıda yoktur yazıyor diyorlar. git sadece otomatik vitesli araç al normal vatandaş gibi kullan verginide öde diyorlar.
    Bende öyle istiyorum sadece otomatik vitesli araç almak istiyorum vergimide ödiyim diyorum ancak bu seferde ehliyetimde özel tertibatlı otomobil kullanır yazıyor. napıcamı şaşırdım araca tertibat yaptırsam ne yaptıracağımıda bilmiyorum ne yaptırsam yeterli olur. acaba illaki tertibatlı olması gerekiyorsa

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

1-2-3 soruya cevap emniyete götüreceğinr aporu onaylamaları ve beğenmeleri durumunda benim kişisel bilgim olmaz. Kabul edebilirlerde etmeyebilirler.

H sınıfı ehliyetinizde ne yazıyorsa araçları o şekilde kullanacaksınız. Kafanıza göre araç kullanamazsınız.

Üye
    rapperand Avatarı

Gerçek Adı
    ekrem
    Son Giriş
    14.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anladım çok teşekkür ederim

Üye
    yarasa1988 Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin Aslan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MANİSA / AKHİSAR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BENDE EHLİUETİMİ YENİ ALDIM ARACIM YOK EHLİYETİMDE Hsınıfı otomatik vitesli otomobil h sınıfı otomotik vitesli motosiklet yazıyo.sanırım herhangi bi donanıma ihtiyacım olmayacak araç aldığımda sadece sol ayağımda sıkıntı var sağ ayağım ve kolarrım ellerim sağlam....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1- Ben olsam yeniden rapor alırım. Çünkü bu "özel donanım" ibaresi olduğu için donanımı olmayan otomatik vitesli araç kullanamazsın. Onun için "otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli bi rapor alabilirseniz, raporu emniyet'e götürüp dosyanıza işletebilir ve bu sayede otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz.

2- Araç alımında vergi avantajından yararlanamazsınız.
    Vergisini ödedikten sonra isterseniz 100 tane araba alın. Sadece, kullanıma dair belirleyici olan raporunuza uygun donanım (ya da otomatik vites vb.) olması şart.
    Şu andaki "özel donanım" ibareli raporla/ehliyetle donanımsız/otomatik araç kullanmanız yasl olmaz, cezai yaptırımı vardır

3- Özel donanım olmazsa araçta, satışta hiç bir özel prosedür yok. Herkes nasıl alıp satıyorsa siz de öyle alıp satabilirsiniz.
    Plakada sakat damgası zaten artık yok.