Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sağ Kol Brakial Plexus zedelenmesi(Sİnir zedelenmesi. Sağ kolda zayıflık var vites geçişlerini zor yapıyorum yukarı kaldıramıyorum kısıtlılık var.) iş için %49 rapor aldım 2012 de şimdi ise araç ve ehliyet için alacağım. ÖTV' den muaf mıyım arkadaşlar muaf isem nasıl bir yol izlemem gerek vites kolu yükseltilmiş vermezler zaten vitesi geçiremiyorum.

-Özel tertibatlı araç kullanır yazsa doktor yurt içinden araç alımında muaf olur muyum?
    -Muaf değil isem Yurt dışından silecek kolunu sola aldırsam araç getirebilirim değil mi ? Getirirsek eğer 3 yıl sonra başka bir engelliye aynı engelliye 10 yıl sonra ise normal birine satabiliyorum o konu hakkında bilgim var. Dilersem vergi borçlarını ödeyip 3 yıl sonra istediğime de satabiliyorum fakat benim isteğim yurt içi olsun kafam rahat olsun şimdi yurt dışından araç getirmek baya zor bir iş biliyorum yararlanabiliyorsam yada daha önce yararlanan arkadaşlar varsa bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Devletimiz bu ötv den yararlanacak kişilerin ayrımını şu şekilde yapıyor. bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir. Yani engelin ne olursa olsun engeline uygun hareket ettirici bir tertibat olması gerekmekte. Aksi taktirde yararlanamıyoruz.

Uygulama Esasları:

b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için . ::Mevzuat Display::

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ahmet bey teşekkür ederim. Anladım indirimden yararlanamıyorum sakatlığıma uygun hareket ettirici özel tertibata ihtiyacım olmadığı için.

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

ÖTV den yararlanamayanlar kervanına hoş geldin Bu hareket ettirici tertibat ayrımını ortopedik engelliler arasında ayrımcılık olduğunu umarım uğraşılarımız sonucunda anlayacaklardır. Sizide bekleriz bu işin sağı solu olmuyormuş http://www.engelliler.biz/forum/ozel...yuralim-2.html

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sağ elinden kısıtlılığı olanlar araç alımında ÖTV-MTV istisnasından yararlanırlar.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...cin-rapor.html

DOnanım olarak iki seçeneğiniz var:

1- Vites fonksiyonunu sol ele aktaran bir özel donanım

2- Vites kolunu yükselten veya vitesi daha rahat kavramanızı sağlayan sabit bir donanım

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki Bülent bey bir sorum olacak. Doktor tertibatı belirtmiyor örneğin sağ sileceği sola almak diyelim bana yazılan tertibat bu ama doktor bunu raporda belirtmiyor yani özel tertibatlı arac alabilir yazıyor bunu gidip bir bayiiden araç alabilir ben gidip vites kolu yükseltilmiş desem yada vites fonksiyonunu sol ele aktarılmış desem nereden anlayacak ki satan kişi bu nasıl oluyor yani belirtilmiyor tertibatın tam olarak ne olduğu ? Bu arada teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Vergi avantajı için silecek kolu vb. sinyalizasyon değişiklikleri bir şey ifade etmez. Vites koluna sabitlenmiş bir donanım olmak zorunda.

Raporda "özel donanım" olması yeterli sayılır. Bir de sağ elde kısıtlılık olduğu tanı olarak belirtilmiş olmalı tabii. Bu olduğunda, özel donanım projesinde belirlenecek nasıl bir donanım takıldığı. Dolayısıyla tescil aşamasında da ruhsata bu takılan özel donanım işlenecek.

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sonuç olarak raporumda 'Özel tertibatlı araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır' yazması halinde vites kolu yükseltilmiş veya aktarılmış Ötv'den muaf araç alabilirim. Teşekkür ederim.

Üye
    nayha87 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:22
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benım de aynı rahatsızlığım var. "Vites kolu sağ üst ekstremiteye adapte edilmiş, özel tertibatlı, otomatik vites araç kullanır. H sınıfı ehliyet alabilir. " şeklindeki rapor ile otomatik vites aracımın vites koluna ek bi aparat ile muafiyetli araç aldım. Araba otomatik vites dahi olsa sadece D ye almakla iş bitmiyor. Yol sırasında vites değiştirmen gerekebiliyor, ya da manual modda elinde ileri geri yaparak da vites değiştirebilirsin. Yokuş aşağı inerken D konumundan 3 2 1 konumuna alman gerekebiliyor. Eğer kolunu ileri geri hareket ettirebiliyorsan, heyette doktora bu şekilde anlatarak yukarıdaki ifade olan raporu al. forum kurallarına aykırı mı bilmiyorum, telefonum 05548256077
    http://i58.tinypic.com/167o0np.jpg
    167o0np - Sağ kolumda kısıtlılık var. ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nayha87;

Çok teşekkür ederim resimi kaydettim rapor alacağım zaman bu resimi gösteririrm böyle bir tertibata ihtiyacım var diye.

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar B sınıfı ehliyetim var. Araç için başvurup H sınıfına çevirmeli miyim sizce? Engelim sağ kol sinir zedelenmesi ÖTV'den muaf araç alamam çünkü 'vites kolu yükseltilmiş araç' raporu vermezler manuel vites araç kullanabiliyorum anca 'sağdaki silecek kolu sola aktarılmış direksiyon topuzlu vs.' raporu alabilirim. Eğer rapor alırsam başvuru yaparsam yurt dışından araç getirtmeyi planlıyorum ama yurt dışına kimse olumlu bakmıyor nette gördüğüm kadarıyla sizce ne yapmalıyım? Yurt dışından gelen araç satılmıyor biliyorum 3 yıl sonra aynı engelliye satışı var 10 yıl sonra normal birine, araştırdım biliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sileceklerdeki değişiklik araç alımı için hiç bir anlam ifade etmez. Eğer vites koluna dair yukarıda aktardığım düzenlemelerden birini içeren rapor alabilirsen, ne ala. ÖTV-MTV istisnası için H almaya değer. Aksi halde B sınıfı sürücü belgesinin tanıdı çıkartın derim

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yurt dışından 2013 model bir araba getirtsem peki Bülent bey sizce nasıl olur getirtiyimmi? Rapor işini aslında ben yüksek model araç için düşünüyorum getirteceğim araç c180.

Bazı firmalar getireceğimiz araçlarda dediğimizden farklı bişe çıkarsa kapora geri verilir diyor öyle bir şey varmı araç zaten yurt dışından sizin adınıza geliyor geri gönderme gibi bir şey söz konusu olabiliyor mu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Yurt dışına bulaşma...

Üye
    Omr2 Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    O zaman ben B ehliyetime dokunmayım zaten seneye kadar vaktim çok bakalım neler değişecek teşekkür ederim Bülent bey

Sayfa 1 / 2 12 SonSon