Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mustafagez Avatarı

Son Giriş
    09.07-2014
    Saat
    01:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İyigünler,

Sağ bacağımda ve ayağımda problem olduğundan özel donanımlı bir otomatik araba aldım. Özel donanım şöyle: Sağ ayağımı kullanamadığımdan bir aparat yardımı ile sağdaki gaz'a bağlanan sol tarafta ikinci bir gaz oedalı daha var. Ben soldaki pedalı kullanıyorum. Ama sağdaki orjinal gaz pedalı da işlevsel.

Şimdi soruma gelelim. Bu arabayı benim oğlum da kullanabilir mi? Yasal bir engel var mı?

Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Kullanamaz.

Aracınızı sadece benzer hareket kısıtlılığı bulunan H sınıfı süürücü belgesine sahip kişiler kullanabilir.

Üye
    mustafagez Avatarı

Son Giriş
    09.07-2014
    Saat
    01:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler

Üye
    mto Avatarı

Gerçek Adı
    M. Tahir Özer
    Son Giriş
    02.11-2014
    Saat
    01:48
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, Bülent bey 09/09/2011 tarihinde değişen yönetmelik değişti mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ne yönetmeliği?

Üye
    mto Avatarı

Gerçek Adı
    M. Tahir Özer
    Son Giriş
    02.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özürlülere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;

a) Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

b) Özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

d) Özürlüler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir özürlüye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.

Söz konusu Yönetmelikte (f) bendinde sadece ithal edilmiş araçlarla ilgili olarak "başkaları tarafından kullanılan kullanıldığının tespiti halinde" ifadesi yurt içinden alınmış % 90 altında engeli olan kişiler için kullanılmıyor. Bu da yurt içinden alınmış araçları herkes kullanabilir anlamı taşımıyormu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Hayır. Özel donanım varsa, aracı sadece özel donanımlı araç kullanmaya uygun H sınıfı sürücü belgesi olanlar kullanabilir

Üye
    mto Avatarı

Gerçek Adı
    M. Tahir Özer
    Son Giriş
    02.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

09/09/2011 Tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK"

Bülent bey; Bu sitede konu ile ilgili bilgi alış-verişi yapılmıştır muhakkak. Yanlış hatırlamıyorsam sizinde bu konuda görüşünüz bu yöndeydi. Yurt içinden alınmış engelli araçlarını kullanma ile ilgili kısıtlama kalkmış dediğinizi hatırlıyorum.

Üye
    batuhan_06 Avatarı

Gerçek Adı
    batuhan
    Son Giriş
    29.12-2015
    Saat
    20:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey elbet bilgi birikim donanımlarınız var ve buna saygı duyuyoruz ama bazen gayri ihtiyaride olsa yanlış yönlendirmemek gerekiyor...
    yurtiçinden alınan araçlarda %90 altı dahı olsa engel şayet araç otomatik ise özel bir donanım yoksa birinci dereceden yakınları kullanabiliyor..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Haklısın Batuhan. Ama dikkat edersen yukarıda yazdım zaten, "Özel donanım varsa, aracı sadece özel donanımlı araç kullanmaya uygun H sınıfı sürücü belgesi olanlar kullanabilir". Ve buradaki soru açıkça özel donanıma dair sorulmuş.

Üye
    mto Avatarı

Gerçek Adı
    M. Tahir Özer
    Son Giriş
    02.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey konuyu açan arkadaş; özel donanım takıldığında takılan donanımın aracın normal ekipmanlarını etkilemediği, her iki şekilde de kullanılabildiğini ifade etmiş ve bu konuda görüş bildirmiş.
    Sayın mustafagez aracınızı yurt içinden aldıysanız sadece oğlunuz değil, verdiğiniz herkes kullanabilir. Selamlar

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    10:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bülent Bey'in yazdıkları doğru olan, Mustafagez arkadaşım aynı tertibattan benim de arabam var, bu aracı ancak sen ve engelli durumu seninle aynı olan ve H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabilir. mto'nun yazdığı gibi değil, sakın bu hataya düşme ailenden ve hiçkimse kullanamaz... Ayrıca lütfen yönetmelikleri kendi kafanıza göre yormayın, çünkü yanlış uygularamala yer veriyorsunuz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ruhsatında özel donanım işli olan aracı özel donanımlı araç kullanmaya uygun H sınıfı sürücü belgesi bulunmayan hiç kimse KULLANAMAZ. Böyle tescilli bir araç için "donanımı sökerim, herkes de kullanır" demek mümkün değil. Yani belirleyici olan donanımın takılması-sökülmesi değil. Belirleyici olan şey ruhsatta işli özel donanım ifadesi olup olmaması. Tescilde özel donanım varsa, kırk takla da atılsa o aracı H sınıfı dışında sürücü belgesi olanlar kullanamaz.

Üye
    mto Avatarı

Gerçek Adı
    M. Tahir Özer
    Son Giriş
    02.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tml#post952989

YUKARIDAKİ BİLGİLER BU SİTEDEN ALINTIDIR. TAKILAN ENGELLİ APARATI ARACIN NORMAL FONKSİYONLARINI KULLANMAYI ENGELLEMİYORSA, ARACI HERKESİN KULLANABİLMESİ İÇİN YAPILMIŞ DÜZENLEMEDİR.

BÖYLE OLMASAYDI 53 MADDEDEKİ "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup" İFADESİNİN YÖNETMELİKTEN ÇIKARILMASININ MANTIĞI NEDİR? DAHA ÖNCE ZATEN SİZİN ANLATTIĞINIZ BİÇİMDE UYGULANMIYORMUYDU?

BU KONUDA EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN YA DA HUKUKÇULARIN GÖRÜŞÜ VARMI?

SÜRÜCÜ KURSLARINDAKİ DİREKSİYON EĞİTİMLERİNDE KULLANILANARAÇLARDA DA APARAT VAR AMA HERKES KULLANABİLİYOR! AYNI ŞEY DEĞİL Mİ?

çapa63 arkadaşım, kişileri yanlış yönlendirdiğimi ifade ediyorsunuz. Bilakis yazdıklarım doğru, yönetmelikleri yanlış yorumlayan ben değil sizsiniz. Yukarıda da bahsettim değişen yönetmelikte "araç sahibinden başkası kullanamaz" ifadesi sadece yurt içinden ÖTV muafiyeti ile alınan araçlar (Yönetmelik Madde-53/C) için çıkarılmış, Yurt dışından ithal suretiyle alınan araçlarla ilgili olarak söz konusu ifade "araç sahibinden başkası kullanamaz" ifadesi korunmuştur. Takılan tertibatla ilgisi olsaydı nasıl olacaktı? Aynı tertibat hem yurt içinden alınan arçlara hemde yurt dışından alınan araçlara takılıyor. farklı tertibat kullanılmıyor ki.

Lütfen yorumlarınızla 2-3 araç alacak gücü olmayan engellilerin yaşantısını zorlaştırmayın.

Bu sitede defalarca arkadaşlar tarafından eleştirildi, "benim engelli aracım var eşim kullanamıyor, eşimin normal aracı var ben kullanamıyorum" diye. Uzun yola, tatile, memlekete giderken bu eşler 2 araçlamı gidecekler? Bu nasıl mantık. Devlet bu pürüzleri ortadan kaldırmak için yönetmelik değiştiriyor, biz engelliler hayır olmaz, istemezük diyoruz. Lütfen biraz daha sağ duyu.

Bu arada benim engelli aracım var, 2011 yılı şubat ayında bir cenaze için gece İzmir'e yolculuk yaptım, akşam Konya'ya dönmek zorundaydım, Gece yolculuk yapmış uyumamışım, diğer gün dinlenme, uyuma imkanım olmadı, akşam dönüş yolculuğu, beraber döndüğümüz arkadaş kullansın dedim, İzmirden çıkmadan trafik kontrolüne takıldık, görevli polis ceza yazmayacağını, ancak tutanağa imza atmamaı söyledi, gece karanlık devletin polisi yanlış yapmaz dedik, imzaladık. 1 ay sonra o günün parasıyla benim 1 maaşıma yakın trafik cezası geldi, geç te olsa ödedik. Bu yönetmelik çıktıktan sonra uzun yolculuklarımda çocuklarım kullanıyor. Onlarca defa trafik kontrolünden geçtik, bazı polisler ceza yazarız tehditlerinde bulundular, inadına yaz yazabilirsen dedik. yazamadılar. Selam ve esenlikler dilerim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    M. Tahir, ne iddia ettiğinizi anlamadım. Bir satırla yazar mısın lütfen?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon