Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmet gunes Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet
    Son Giriş
    26.11-2015
    Saat
    10:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %80 Kronik Şizofreni tanılı özürlü sağlık raporum var. H sınıfı ehliyet alabilirmiyim alanlar varmı?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alamazsınız.

Üye
    amonsa Avatarı

Gerçek Adı
    s
    Son Giriş
    30.08-2016
    Saat
    21:19
    Yaşadığı Yer
    k
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben sizofreni hastasıyım b sınıfı ehliyet almayı dusunuyorum nasıl bir yol izleniyor yani hani sizofreni olunca biras cekiniyorum vermezler mi diye acaba
    Simdi ben baska bi sehirdeyim raporu aldıgım sehirden haric acaba saglık raporu alırken bisey yok mu desem

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

sürücü yönetmeliği'ne göre "Psikotrop maddelere bağımlı olanlar veya bağımlı olmasa da düzenli olarak kullananlar sürücü belgesi alamaz."

Üye
    perseküsyon Avatarı

Gerçek Adı
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    108
    Blog Mesajları
    1

Ben de şizofrenim 15 senedir ilaç alıyorum % 45 özrüm var ve ehliyetim de var Bu nasıl oluyor ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Fark edimemiş ya da durumunuzun sürücü olmaya engel sayılmayacak düzeyde olduğu düşünülmüş olabilir. Ama bilin ki emeklilik vb. bir nedenle sağlık kuruluna girerseniz, heyetin emniyet'e yazı yazıp "bu kişinini sürücü belgesini iptal edin" deme riski her zaman vardır.

Üye
    destkop Avatarı

Son Giriş
    25.11-2017
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

bir yakınım %45 şizofreni engelli raporu aldı. 2006 yılında emniyet bu kişiyi ehliyetinizi getirin diye çağırı tebligatı yapmış. kişi gitmiş ehliyete tutanakla el koymuşlar. sonra bu kişi ne yapacağız diye sorunca emniyette devlet hastanesinden araç kullanabililir diye rapor getir demişler. bu kişi ankara hastanesinde heyete başvuru yaptı. heyet şu kararı vermiş. ticari araç kullanamaz, şahsi araç kullanabilir demiş. ve bu kişi bu rapora istinaden ehliyetini geri almıştır. bilginize.

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:53
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

o boga bende şizofreni hastasıyım h sınıfı ehliyet alamayızmı

"Psikotrop maddelere bağımlı olanlar diyor bu denilen ilaç yeşil reçeteye baglı ilaçlar o boga benim kullandigim normal reçeteli ilaç alamazmıyım yani

Forum Moderatörü
    -DORLİON- Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim uzay
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    347
    Verilen Beğeniler
    336

psikotrop ilaç bütün psikiyatri ılaclarının genel adıdır . uyusukluk yada sersemlılık yapmasa bıle yeni nesil ilaç grubuda psıkotrop ılaç grubudur .

Üye
    quattro Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    18.09-2014
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilmiyorsak araştırmalıyız.Sallama yöntemi işin en kolay yolu.12 yıla yakındır anksiyolitik,anti depresan,Psikotrop ilaçlar kullanan biri olarak emin olamadığımdan ilgili yönetmeliği araştırdım biraz.
    Aşağıda ayrıntılı açıklama var ;

KIRMIZI, YEŞİL VE KONTROLA TABİ İLAÇLAR KONTROLA TABİ UYUŞTURUCU MADDE VE MÜSTAHZARLARIN REÇETELERİ HAKKINDA GENELGE
    Tarih: 29.5.1985 Sayı: 5768

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Mesut, biraz açıklar mısın lütfen? Bu alıntıladığın genelgede yer alan ilaçları kullananlar mı alamıyor?

Üye
    destkop Avatarı

Son Giriş
    25.11-2017
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

sürücü yönetmeliğine göre psikotrop ilaçlar yeşil ve kırmızı reçete kullanan kişilerden bahsediyor. mesela ben bir ara doçent imzalı heyet raporlu kırmızı reçete olan rivotril tabiriyle roche marka ilaç kullandım. riskli bir ilaç bu ilaçları alana ehliyet vermezler. verselerde tespit edilirse hastaneye sevk edip araç kullanabilir diye rapor isterler hemde heyet raporu isterler.dediğim gibi kırmızı ve yeşil reçete kullananlar sgk emniyete bildirdiği zaman emniyet yazı yazar ehliyeti ister. bu gurup ilaçlar genelde psikiyatrik ilaçlardır. mesela benim bildiğim ve bir ara kullandığım ilaç olan yeşil reçeteli akineton, diazem ve kırmızı reçeteli rivotril markalı ialçalar.

Üye
    ahmet gunes Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet
    Son Giriş
    26.11-2015
    Saat
    10:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: AYLAK KEDİ Mesajı Gör
    psikotrop ilaç bütün psikiyatri ılaclarının genel adıdır . uyusukluk yada sersemlılık yapmasa bıle yeni nesil ilaç grubuda psıkotrop ılaç grubudur .
    Bu bahsettiğiniz yeni nesil psıkotrop ilaçların listesi var mı acaba,
    mesela Solian ve Clopixol dahilmi gruba.

Üye
    quattro Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    18.09-2014
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent hocam yeşil reçeteli ilaç için yorum yapabilirim ki sürekli kullanıyordum; Ativan expidet 2.5 mg kullanmak için psikiyatristim ilk yeşil reçetemi düzenlediğinde uzun süre kullanmamak gerekliliğinden , bağımlılık yapacağından bahsetti. Aldığım ilk 20 tablet bittiğinde 2. kez gittim ve ilacı kullanmamla birlikte kendimi daha iyi hissetiğimi anlattım doktoruma, uyarılar eşliğinde 2. yi aldım ve o kutu bittikten sonra 3. kez doktorumu ziyaretimde hastalık tanımın "yaygın anksiyete bozukluğu" ile dissosiyatif kimlik bozukluğu" ndan epeyce uzaklaştığını Ativana devamım halinde şizofreniye dönüşmek zorunda olduğunu anlattı
    . 3. kutu bitmesine 1 hafta kadar vardı Ankara Trafik Tescil şube müdürlüğünden gelen yazı ile E+D sınıf sürücü belgemi teslim etmek üzre şubeye gittiğimde ilgili memur aynı takvim yılı içinde 3 kez psikotrop (yeşil reçeteli) ilaç kullandığımdan sağlık bakanlığı sisteminin otomatik yönlendirmesi ile sürücü belgemin teslim alınması ve akabinde tam teşekküllü devlet hastanesinden bu ilaçlara rağmen sürücü olup olamayacağımın kararı için sevkimin yapıldığını söyledi.
    Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2 kez psikolog 3 kez de psikiyatrist uzman doktoru ile 3 hafta kadar süren muayenelerim sonucu "psikotrop ilaç kullanmaya devamım halinde" yılda 1 (bir) kez kontrolle adı geçen sınıfa ait sürücü belgemin tarafıma teslimi sağlandı.
    Peşinden Ankara İl sağlık müdürlüğü yazı gönderdi Profesyonel sürücü belgelerime istinaden daha 4 yıl geçerliliği olan Psikoteknik belgemin iadesi ve yanımda götürdüğüm sağlık kurulu raporumu sunduğumda onlar da 1 yıl süre sonunda kontrollü olması şartı ile tarafıma iade edildi.

O tarihten sonra da baktım tabiri caizsa işin b...ku çıkacak kesinlikle yeşil reçeteli ilaç yazdırmadım.

@ahmet güneş
    Solian ve Clopixol tıpkı Seroquel - Zyprexa gibi normal reçeteli ilaçlardır. Bol bol içebilirsiniz, zaten hiçbir faydası da olmadı bana

Forum Moderatörü
    -DORLİON- Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim uzay
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    347
    Verilen Beğeniler
    336

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Dün doktoruma sordum psıkotrop ilaç hakkında. Kullanılan ılaclar psıkotrop dıye gecer dedı .
    aylık xeplıon kullanıyorum onuda sordum oda o maddeden dedı . (uzm. dr . BERKANT YELKEN )

Sayfa 1 / 2 12 SonSon