Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    indian Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    25.08-2015
    Saat
    21:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaşlar,

2012 yılında almış olduğum aracı yine engelli birine satmak istiyorum. Halihazırda müşterisi var.
    Bu durumda;
    1- Satışı nasıl gerçekleştiririz?
    2-Satış yapıldığında benim vergi muafiyetim sıfırlanıyor mu? Yeniden vergi muafiyetinden araç alabiliyor muyum?
    3-Sıfır araç alamıyor olursam ikinci el aldığımda1.6 motor hacmi araçta MTV' den muaf oluyor muyum?
    4- Sıfır araç alamıyor olursam 1.6 üztü motor hacmine ait araç alıp MTV' den muaf olabiliyorm uyum.
    5-Araç %95 özürlü bir kişiye satışı yapılacak. Dolayısıyla aracı aileden kişler kullanacak. H sınıfı ehliyeti olmayan bu kişiye satış yapabilir miyim?

Yardımlarınız içn teşekkürler,

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

1- Eğer araçta bulunan donanım ile aracı satın alacak kişinin kullanacağı donanım aynı ise, noter satışı, trafik tescili ve en sonunda da vergi dairesinden bir tescil değişikliği olur herhalde: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-islemler.html

2- Maalesef hayır, 5 yılın dolmasını beklemelisin ya da bu haktan yararlanıp yararlanamayacağına dair vergi dairesinden resmi yazı isteyeceksin, "yararlanamazsın" dediklerinde d ekonuyu mahkemeye taşıyacaksın.

3-4- MTV istisnası için hiç bir motor sınırlaması bulunmuyor. Teorik olarak 5000cc de olsa motoru, MTV istisnasından yararlanılabilir. Tek kural var, aynı anda sadece 1 araç için MTV istisnası uygulanır (yani eski aracını senin üzerinden MTV istisnasından düşürmen gerek)

4- Araçtaki donanımı çıkartacaksın ve tescili o şekilde yapılacak. Bunun dışında satışta özel bir uygulama yok.

Ama, merak ettim: O kişi neden senden o aracı alıyor? Neden sıradan bir ikinci el ya da ÖTV'siz bir sıfır araç almıyor? Maddi olarak senden araç almasının ona bir avantajı mı var?

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

arkadaşlar belki tam olarak bilgi vardır forumda , ben göremedim , ötv muafiyetli alınan araç 5 yıl dolmadan engelli birisine satıldığı takdirde arabayı satan engelli tekrar 5 yılın dolmasını beklemeden yeni ötv muafiyetli araç alabilirmi,
    daha açık sorayım; 2012 mayıs ayında araç almıştım, 2 yıl oldu, aldığım bu aracı engelli birisine satarsam hemen tekrar ötv muafiyetli araç alabilirmiyim yoksa 2017 mayıs ayınımı bekliyeceğim.bu konuda gerekli resmi açıklama, genelge veya özelge varmıdır.
    teşekkürler

Üye
    hakkimuratli Avatarı

Gerçek Adı
    Hakkı Muratlı
    Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

istersen aracı al 1 yıl sonra normal kişiye ötv ödeyerek sat istersen engelliye direk ötv vermeden sat fark eden yok 5 yılı doldurman şart

Üye
    ALİRİZA Avatarı

Son Giriş
    02.11-2016
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA/DENİZLİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet 5 yıl dolmasını beklemek gerekiyorda engelliden alınabiliyormu bende onu merak ettim şimdi.ben 2017 beklemem gerekiyor ötv ödeyip sattım.engelliden satılık araç alabilirmiyiz acaba bilen varmı.ama matıken olmaz gibi bi sorayım dedim.cvp yazan arkadaşlara teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932