Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nurioner76 Avatarı

Gerçek Adı
    nuri öner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    16:44
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar

ankilozan spondolit hastasıyım aynı zamanda da geçen sene sağ kalçama protez ameliyatı oldum.. yanlız engelli raporumu 2003 senesinde almıştım % 40 olarak o raporu kullanıyorum halen sağ kalça protezim o raporumda mevcut değil..
    bu olduğum protez ameliyatını raporuma ankilozan spondolitin yanına işletmem ilave etmem raporumu yenilememin artısı eksisi nedir
    raporumu değiştirme yoluna gidersem özür oranımda -+ bir değişiklik olur mu?

şu an 2012 senesinde yapılan ömss sınavı ile kamuda engelli olarak çalışmaktayım.. vergi indiriminden faydalanıyorum vergi dairesinden aldığım indirim raporum mevcut..a

yrıca asıl sıkıntım bu hastalık rapor öncesi 1998 senesinde aldığım b a2 ehliyetim mevcut..bu ehliyetimi h sınıfına çevirip ötv indiriminden yararlanarak araç almak istiyorum..yanlız forumlarda araştırdığım kadarı ile ankilozan spondolitlilere h değil hiç bir sınıf ehliyet verilmediğini öğrendim açıkçası elimdeki ehliyetten de olmak istemiyorum..
    bu sağ kalçamdaki protezden dolayı h sınıfı ehliyette sorun olan ankilozan spondolit durumu sıkıntı yaratmadan alabilir miyim. sağ kalçada protez olan birisi h sınıf ehliyet alabilir mi?

ayrıca vergi dairesinden vergi muafiyeti raporu olan maaşında gelir vergisinden faydalanmanın ötv ile bir alakası var mıdır..

bana izlemem gereken bilmem gereken konularda lütfen yardımcı olurmusnuz..vereceğiniz bilgiler ışığında hastane maliye emniyet gibi kurumlara başvuracağım..

lütfen yardım edin..

Üye
    Kadife Avatarı

Son Giriş
    05.09-2014
    Saat
    06:36
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle gecmis olsun, bende AS liyim.
    Gecen hafta heyet raporu icin hasteneye bas vurdum, ve 22 mayista heyet günüm.
    Fizik tedavi dr ile bu konuyu konustum ve neden AS liler e engel var konusunu arastirdim.
    Eger yapilan ölcümlerde boynunuzda bi engel kısıtlama yoksa fazla sorun cikarmiyormus heyet.
    Ve tabi ilk tani tarihi ve suanki yas hastalik derecesi vs.. etkili

Ameliyat sonrasi hic bacaginizda uzama veya kisalma oldumu ??

Üye
    nurioner76 Avatarı

Gerçek Adı
    nuri öner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    16:44
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ameliyattan önce ayak ucuna basarak yürüyordum bacağım düz olmuyordu kalça kemiğinde ileri derece kireçlenme vardı hareket kısıtlılığı ve ağrı çok fazlaydı şu an eskisine göre gayet iyi..

sizce raporumu yenilemelimiyim raporumda sadece ankilozan spondolit var sağ kalça protezi yok o ameliyatı sonradan oldum..raporumun derecesi % 40 oranlar düştü falan deniyor sizce raporumun derecesi düşermi ankilozan spondolit ve sağ kalça protezi ile ayrıca h sınıfı ehliyet ve ötv indirimi olayına girebilirmiyim..b ehliyetimi çevirebilirmiyim?

Üye
    Kadife Avatarı

Son Giriş
    05.09-2014
    Saat
    06:36
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H tipi ehliyet ici. Ortopedik engeleliniz olmasi gerek. Kalca ptotezi ile sizde yeniden ölcüm yaparlar ve ona gore bi degerlendirme olur.

Yakin bi tanidigimdada var suan kalca protezi ve oda engelli kartina bas vuracak , hic bisey olmadan sirf protez icin %kac veriyorlar bilmiyorum ondan gelen bilgiye gore sizede haber verrim.

Yanlis bisey soylemek istemiyorum kesin su olur felan diye.
    Rapor alacaginiz hastanenin fizik tedavi dr ile görüsün anlatin durumu.

İyi bir dr ise olabilecekleri net soyleyecegine inaniyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Protez ameliyatı raporun oranını arttırır mutlaka. Ama bugünden rapor çıkartmanızın emeklilik açısından bir faydası yok. Emeklilk zamanı geldiğinde rapor almanız lazım...

B sınıfı ehliyetiniz varken bence H için hiç bulaşmayın. Hem eldeki rapordan olmak var, hem de sağ bacakta belirgin bir hareket kısıtlılığı yoksa araç alırken vergi avantajından yararlanamazsınız (eğer H sınıfı ehliyet ve sonra da araç alırsanız, "özel donanım" şartı koyarlar, bu durumda da üzerinde özl donanım bulunmayan hiç bir aracı kullanamazsınız)

Sonuç olarak: Bu sorularınızı unutun, yokmuş gibi davranın