Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:42
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar; Engelli aracı olupta 5 yılı doldurup aracını normal vatandaşa satmak isteyen arkadaşlarımız için neler yapılması gerektiğini başımdan geçtiği için çok ta faydasını düşündüğüm bilgimi aktarıcam size .
    Şöyleki,2009 yılnda aldığım sıfır aracımı (aracım sol ayaklı engelliler içindir ,yani düz vites soldan debriyaj aparatlıdır) 5 yıl dolduğu için normal vatandaşa satıp sadece otomatik vitesli olan yeni bir araç alıcaktım ,fakat sizinde tahmin edeceğiniz üzere engelli aracı normal vatandaşa satmak için baya bir işlemler ve evraklar gerekiyor.neyseki ben bunları hallettim uzun bir uğraştan sonra ,sizlerede faydası olucağını düşündüğüm için madde madde aşağıya yazmaya karar verdim.

Birde şunu belirteyim ek bilgi anlamaında,hastaneden alacağınız h sınıfı ehliyet alır otamatik vites,özel tertibatlı araç kullanır. Raporunuz kesinlikle ve kesinlikle uygundur hiç bir şekilde ne araba bayilerindeki muamelecilere nede burada senin raporun geçerli değildir diyen arakadaşlara aldanmayın,arayın ümraniye vergi dairesi ötv bölümünü en doğrusunu öğreneceksinizdir hiç şüpheniz olmasın,bu bilgi ve rapor sol ayak engelliler içindir onuda belirteyim.

Gelellim engelli aracı normal vatandaşa satmaya madde madde yazıyorum.

1- Araç alımından 5 yıl geçtikten sonra en erken ertesi gün yani,01.01.2010 da aldıysak 02.01.2015 te Ümraniye vergi dairesinden,5 yılı dolmuştur raporunu alacaksınız( bu rapor araba rehinliyse rehini kaldırmak için trafik emniyet müdürlüğümde işe yarıyor rehinli değilse zaten gerek yok,birde en önemlisi aracı sattığınız kişiye bu raporu vermelisiniz çünkü aracı alan kişi yeni ruhsat çıkartırken emniyet bu raporu istiyor)
    2-Aracın tüm muayenelerini yapmış olacaksınız aracın hiç bir borcu olmayacak yani eksoz muayenesi ve araç muayenesi satıştan önce günü gelmemiş olması gerekmektedir,noter yeni yasaya göre muayenesi dolmuş araçların satışını yapmıyor.
    3-Satmak istediğiniz kişiyle notere gidin ve satışı yapın,noter size satış belgesi ve geçici belge verecek.
    4-Aracınızda takılı bulunan aparatı sanayide söktürün faturası ve imza sürkülüsünü almanız gerekecek.( ben ise imza sürkülüsü ve fatura işlerine karışmadım onun yerine zaten aracın aparatını söktürme projesi mühendise çizdirilecek o işide ona vererek fazladan 50 lira vermiş oldum ama git gel yapmaktan kurtuldum.
    aparat basit bir düzenek olduğu için kendimiz söktük.
    5- Araçtaki aparat söküm projesi için anlaşmış olduğunuz mühendislik firmasına :aracınızın satmadan önce ruhsat fotokopisini vereceksiniz sakın ruhsatın fotokopisini çekmeyi unutmayın,noterden almış olduğunuz geçici belge ve satış belgesini vereceksiniz eğer aparatı söktürdüyseniz faturası ve imza sürkülüsünü de vereceksiniz.(tavsiyem aparat sökmeyi kendiniz yapın yada yaptırın ama imza sürkülü ve fatura işlemlerini muhendislik firmasına bırakın fazladan sadece 50 lira verirsiniz) aracın gerçek ağırlığının yazdığı kapı eşiğindeki bilgiyide resmini çekip verirsiniz(whatsup gibi)
    6- Yaklaşık 2 gün sonra mühendislik firması size evrakları teslim edecek buu evrakları sattığınız kişiye teslim ettikten sonra artık yeni araç alımı için işlemlere başlayabilirsiniz (yeni araç alımıda hiç kolay olmadı onuda belirteyim ondada birtakım evraklar istendi)

Yani siz aracı satacağaınız kişiye muhakkak önceden uyarmalısınız aracı size stacam ama 1 hafta 10 gün sonra teslim edicem demelisinizki aksi halde alıcı habire sizi sıkıştırmasın.

Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar varsa aklınıza takıaln bişi onuda cevaplayabilirim.

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Verdiginiz yararlı bilgiler icin cok tesekkur ederim.
    Hersey gonlunuzce olsun.

Üye
    hocaoglu21 Avatarı

Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    11:31
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    2

Hayır, 5 yılı dolduktan sonra sadece Notere gidip devrini veriyorsunuz araç normale dönüyor. başka da prosedürü yok. Aparat varsa da kendin sökebiliyorsun .

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

ne yani yukarıda onca yazdığım şeyi uydurduğumu mu ima ediyorsunuz? şuna dikkat edin bu yazdığım prosedür aracında tertibat olupta 5 yılı dolduktan sonra normal vatandaşa satmak isteyenler içindir,engelli olupta sadece otomatik vites olan araçları kastetmiyorum,aksini idda edenede ispat ederim,aracımı mart başında sattım 2 hafta sonrada yeni araç aldım. yani sayın hocaoğlu öyle biz kafadan atıp tutmuyoruz eğer biliyorsanız doğru bilgiler verin insanlara bilmiyorsanızda yanlış yönlendirmeyelim ,telefonumuda yazarım isteyene bu konuda telefondanda bilgi veririm ama benim amacım benim öğrenmek için çektiğim sıkıntıları başka arkadaşlarımız çekmesin buradan ne lazımmış öğrensinller .
    notere gidip devir vermekle oluyormuş siz heralde yabancı ülkede yaşıyorsunuz oradan yazmış olmanız gerekir. bikere aparat söküm projesi ne olacak onuda sizin yerinize notermi çıkaracak? çok komiksiniz...

Üye
    hocaoglu21 Avatarı

Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    2

evet hepsini uydurmuşsun . bir kaçgün önce ben aracımı sattım aparatını kendim söküp noterden devrini yaptım. yeterki borç olmasın beş dakikada araç NOTERDEN normal biriine devir ediliyor.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Devir işlemi zaten kolayki sen benim yazdığımı okumuyorsun galiba, borcun yoksa zeten noter devir işlemini yapıyor onda bi sıkıntı yokki 2.ve 3 üncü madde de zaten devirin yapıldığını anlatıyorum.Lütfen yorum yazan arkadaşlar ,yorum yapmadan önce bi okuyun anlayın ona göre yorum yapın. insanların şu bilgileri dahi yazarken uğraşmış olduğu zamana azıcıkta olsun saygı gösterin,hepsini uyduruyormuş deyipte ukalaca laflar yazıp burada kimseyi ne germeye hakknız var nede yapılan yada yapılmak istenen iyi niyete suistimalde bulunmakta.

Bikere sen benim nedemek istediğimi anlamamışsın direk yazmışsın. sen sadace devir den bahsetmişsin geri kalan işleri alıcıya yüklemişşsin heralde ,peki aksi durumda ne olacak onu biliyormusun tabiki bilmiyorsun onuda benim yazdığım yazıdan öğreniyorsun.
    Teşekkür etmene gerek yok yeterki verilen ve yazılan bilgiye, emeğe azıcık ta olsa saygı göster yeter.

Üye
    koseharun27 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrb. proje için ne kadar ödeme yaptın..

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

ya 250 yada 300 liraydı

Üye
    koseharun27 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Mehmetyilmaz Mesajı Gör
    ya 250 yada 300 liraydı
    Ok tşkler..

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

@hocaoğlu21;

Aparatı söktükten sonra arabayı muayene sokmadan nasıl satıyosun?
    Noterde satışını yapabilirsin ama yeni ruhsat çıkarırken napıcaksın ?

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Mami Junior;

doğru söylemişsin mami bide okısmı vardı ben onu bak atladım neyseki okısmı aracı sattığım kişi yaptırdı çünkü benim diğer işlemleri yaparken yanımdaydı ve bayabi para ödediğimi görünce heralde aracı sattıktan sonraki muayene işinide ben ödiyeyim diye düşündü ( aslında bunlar birazda karşılıklı anlaşmayla ilgili şeyler,ben arabayı alan kişiye arabayı temiz bir şekilde teslim etme süreçini hallettim geri kalan yeni ruhsat ve muayene işlemlerinide ona bıraktım,zaten aracada tüp taktıracağından iki kere muayene vermektense ilk önce tüpü taktırdı sonrada muayeneye götürdü yani bikerede iki işlemi yapıp ekstradan muayene parası ödemedi)

Üye
    hocaoglu21 Avatarı

Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    2

ne muaynesi ya NOTER e gidin ordan hal oluyor konuyu uzatmayın .MAMİİİİİ

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Mehmet Kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkürler.
    Neden sadece otomatik vitesli bir araç alıp kullanmadığını merak ettim. Bende sol ayak engelliyim.
    Bende aparat olmayan sadece otomatik vites aracın satışını anlatıyım.
    Vergi dairesinden 5 yıl dolduğuna dair belge alınır.
    O belge İle emniyete gidilir ve aracın engellilik durumu düzeltilir.
    Sonrada noterden direkt satış yapılır.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

sevgili sakura benim aldığım zamanda (2009 yılı) malesef sol ayak engelliler için otomatik vites aparat olarak sayılmıyordu otomatik alırsak ötv den yararlanamıyorduk mecburen aparatlı araç almak zorundaydık ,aracı aldıktan 1 yada 2 sene sonra kanun değişti ve otomatik vites sol ayak engelliler için de uygun hale geldi, zaten otomatik vites almak için aracımı sattım yoksa satmazdım

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaslar,burda baskaları yararlansın diye paylasılan bilgileri curutemiyorsanız bari satasıp 1birimizin moralini bozmayalım ve insanları dogru bilgi paylasımı konusunda kusturmeyelim.
    Herkes herkesin paylasımlarını once sevgiyle elestirsin. Buna bende dahilim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon