Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hamdikurt35 Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    14:57
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Aracım elden kumandalı yanı aparatlı (gaz-fren elden ). Ama ben hiç kullanmadım elden gazı felan. Nasıl öğrenebilirim kullanmayı ya da bilgisi olan varsa iletsin acil istiyorum ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ayakla kullanmaktan kolaydır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hamdikurt35 Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hmm kolaysa sorun yok o zaman

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:12
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Çok basit alıştırma yapmak için geniş alan seç 10 dakikada bütün herşeyine alışırsın.

Üye
    aliş şerif Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    45

Ben denedeim 10 dakka 15 dakika ayak daha kolay yav benim aparat mı ii deil acaba

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

elden tertibatlı aracı kullanmayı niçin istemiyorusun
    bunun altında yatan psikolojik nedenlere inmemiz lazım
    bu arada çocukluğada inersek olayı toptan çözebiliriz
    olay psikolojik yani

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

aslında gayet kolay ama tabiiki daha once ne kadar sure araba kullanmdıgınıza yada otomatik vites kullanıp kullanmadıgınıza baglı.. 2 çeşit aparak var mantık aynı ama farklı yerlerde.. biri sagda biri solda.. bende ki solda ilk bi 15 dk zorlanmıştım onun sebebide sakatlanmadan evvel hep tek el yani sol el ile direksiyon kullandııgım için, sag elim hep vitesin ustunde dururdu bendeki şimdi solda tertibat oldugu için ilk bi sag el direksiyon tuhaf gelmişti ama ben soyle yaptım, kendi kendime bunun araba kullanmak olmadıgını farklı bişey hani yeni bi bilgisayar oyunu oldugunu düşün dedim, olur ya A"ya bas gaz Z"ye bas fren gibi.. kolu cekiyosun gaz, ittiriyosun fren olay bundan ibaret, hangi sehirdesin yakınlarda kullanan bi arkadas varsa yardımcı olsun?

Üye
    hamdikurt35 Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benım sol ayakta sorun vardı, duz vitesli arac kullanıyordum ama H ehliyeti aldım aradan gecti 2 sene sımdı sag ayakta kotuleşti genede pedallara basabiliyorum ama ne olur ne olmaz aparatları kullancam.Hayırlısıyla aparatları taktırıyım dediğiniz gibi 10 dk felan çalısıyım

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

yani burdan şöyle böyle kullanıcaksınız demek teorik kalır.
    sizin uygulama yapıp öğrenmeniz lazım.
    atari oynamak gibi elden tertibatla araba kullanmış olmuyoruz ki,
    bana araba kullanıyormuşum gibi gelmiyor açıkcası..
    havayla 2parmakla vites atıcaksınız ki motorun sesini dinliyceksiniz
    yokuş çıkarken araba kıçını başını sallıyo otomatikde gazı ver dur,
    vitese takmayınca zevk vermiyor ..
    neyse başarılar olurolur nasılsa öğrenilir zor değil ..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Eğer araç kullanma tecrübesi varsa, bence yarım saatlik çalışmayşa elle kuman işi öğrenilir
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Otomatik vites büyük rahatlık .Vites değiştirmekle uğraşılmadığı için dikkatinizi trafiğe yoğunlaştırıyorsunuz. Yokuşlarda geri kaydırma , motor stop etme olayı yok. Trafik emniyeti yüksek. Engelli olmasaydım yine otomatik vitesli araç kullanırdım. manuel vites kullanmak , otomatik çamaşır makinası icat edilmişken daha zevkli diye elde çamaşır yıkamaya benziyor bana göre . Teknolojinin gözünü seveyim .

Özel donanım olayına gelince , gaz ve fren elde olduğu için direksiyonu tek elle kullanmak durumunda kalıyorsunuz. İyi araç kullanmak direksiyon hakimiyeti ile başlıyor . İlk defa araba kullanmayı öğrenenler için en büyük handikap bu. Donanımı ileri ittin fren , çevirdin gaz meselesi değil sadece … Bütün ileri sürüş teknikleri anlatımlarında direksiyon iki elle tutulur diyor. Dirsekler 135 derece açı olacak şekilde ve direksiyon simidini saat olarak düşünürsek 10 :15 şeklinde iki elle tutulması gerektiği öğretiliyor. Saat 12.00 veya 06:00 yönünde tutulduğu zaman hava yastığı açılma durumunda kolunuz kırılabiliyomuş. Ayrıca hız çok önemli , 50 km sürüş ile 90 km sürüş arasında direksiyon açıları çok ciddi farklar gösteriyor.

Ben yeni başladım ...direksiyonu tek elle kullanmakta zorlanıyorum . Ani ve sert virajlarda , 180 derece dönüşlerde , kavşaklarda zorlanıyorum . Direksiyon topuzunu denedim , alışamadım. Çukura falan düştüğünüzde kontrolden çıkıyor.

Öyle 10 dk.lık değil ciddi bir iş bu. Trafikte canavarlar kol geziyor . Yollar bozuk, hatalı. Tedbiri elden bırakmayacaksınız .

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Oturan boğa haklı, daha önce araba kullananlar için 10 dakkalık iş ama ilk kez kullanacakların zamana ihtiyaçları olucaktır.

Bu arada Selda araba sürme konusunda hala sıkıntısı yaşıyosun galiba
    Oturan boğa haklı, daha önce araba kullananlar için 10 dakkalık iş ama ilk kez kullanacakların zamana ihtiyaçları olucaktır.

Bu arada Selda araba sürme konusunda hala sıkıntısı yaşıyosun galiba

Üye
    ferhad1021 Avatarı

Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    11:27
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar selamlar. ya bi konuda bilgilerinize ihtiyacım var. bir kaç kez hastaneye sağlık kurul raporu almak için gittiğimde ehliyet alıp alamayacağımı da sordum ancak doktorlar kesin bir dille alamayacağımı söylediler.malum cmt hastaları hem ayak hemde kollardan etkileniyor ve bildiğim kadarıyla kolunda problem olan engellilere ehliyet verilmiyor. bende son 2 yıldır bu amaçla bi hastaneye müracaat etmedim. işimden dolayı ailemden ayrı il dışında çalışıyorum. bulunduğum yerde 1. veya 2. dereceden akrabamda olmadığından aracı onlara kullandırma durumumda yok.şunu belirteyim. ellerimi küçük objeleri yerden kaldırma dışında çok iyi kullanıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. saygılar

Üye
    matematik Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    23:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iki elle araba kullanmak ile tek el-tek ayak kombinasyonu çok farklı şeyler.
    "ayak nasıl olsa gaza/frene basıyor el de direksiyonda" demek çok doğru bir yaklaşım sayılmaz.
    Bunun haricinde elden tertibatlı bir aracı kullanmayı öğrenmek " normal araba kullanma süresini öğrenmek+10 dakika"

Üye
    volkan797979 Avatarı

Son Giriş
    07.05-2009
    Saat
    21:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benim aracım normal vites, sadece deprajtan tertibat var, vites değiştirirken aparatı kaldırıyorum vites değiştirip aparatı aşağı indiriyorum. 3 iş birden yapıyorum. Bu o kadar kolay değil yokuş yukarı, aparat havadayken sen vites değiştiriyorken elin deyse yalnışlıkla pat diye düşüyor araç bayılıyor, araç 1400 motor ve arkandaki araç sen vites değiştirene kadar duruyor. Ben 3 sene kullandım kafayı üşüttüm ya. Bunun neresi kolay yani 10 15 dakikalık birşey değil tam bir trafik canavarıyım

Sayfa 1 / 2 12 SonSon