Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    orhan_veli Avatarı

Son Giriş
    21.09-2016
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bülent Bey merhabalar;
    Bilgi ve tecrübelerinize istinaden bir konu hakkında yardımınızı rica ediyorum.H sınıfı ehliyetim var ve otomatik vites araç kullanabiliyorum. Eşimin B sınıfı ehliyeti var ama ayriyeten kendiside %45 oranında engellidir.Ötv indiriminden yararlanarak bir araç almayı düşünüyorum ama benim alacağım bu aracı eşimin kullanamayacağını (emniyetten) söylediler.Bende H sınıfı olarak eşimin ehliyetini değiştirdikten sonra kullanabilirmi diye sorduğumda onlarda bana ister B ister H sınıfı olsun araç ruhsatı size ait ve engelli aracı yazdığından dolayı eşiniz hiç bir şekilde sizin üzerinize olan aracı kullanamaz bilgisini verdiler.Bazı ehliyet kurslarıda eşimin B sınıfı ehliyetini H sınıfı olarak değiştirdiği takdirde kullanabileceğini söylüyorlar. Açıkçası arada-derede kalmış durumdayız.Bu konu üzere bilginize müracaat etmek istedim. Yardımcı olursanız çok sevineceğiz. Şimdiden zaman ayırdığınız için teşekür ederim. Saygılar hürmetler...

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

Sizin engeliniz nedir, eşinizin engeli nedir?

Üye
    orhan_veli Avatarı

Son Giriş
    21.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KKELEBEKK;
    Benim engelim ortopedik sol ayakta rahatsızlığım var eşim ise yine ortopedik belinde rahatsızlığı var

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

Eşinizin belindeki rahatsızlığı bacaklarını kısıtlamıyorsa H sınıfı ehliyete çevirmesine gerek yok, B sınıfı ehliyetle herkes kullanabilir aracınızı. Özel donanım kullanmasını gerektirecek rahatsızlığı yoksada H sınıfı ehliyet alsada kullanabilir. Sadece sağ ayağını kısıtlıyorsa özel donanımsız kullanamaz şu durumda. :
    Aracı herkesin kullanabileceğine dair bilgi: Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Üye
    orhan_veli Avatarı

Son Giriş
    21.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaman ayırıp ilgilendiğiniz ve vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekür ederim.Bu bilgiler bizi gerçekten çok rahatlattı. Saygılar hürmetler...

Üye
    aguney Avatarı

Gerçek Adı
    Şaban GÜNEY
    Son Giriş
    14.03-2014
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    ZONGULDAK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben Behçet hastalığına bağlı % 72 Engelli bir bireyim. [Ortopedik: Her iki dizi katlanmayan, Görme: Bir gözü protez diğer gözü tam (görme alanı ölçümleri olumlu)]. 1996 yılında 3 defa epilepsi nöbeti geçirdim. Gördüğüm tedaviler sonucu bir daha geçirmedim. 2001 yılında nörolojik bir patoloji saptanmaması nedeniyle ilacım stoplandı.
    Moneküler ehliyet yasası çıkınca bir araba alabilirim sevdasına düştüm.
    2007 yılında hem iş yerim olan hem de tedavimin devam ettiği hastaneye ehliyet için başvurdum. Tabi tedavi ve takiplerimin yapıldığı bir hastane olduğu için bütün bilgilerimde kayıtlarında mevcut. Ortopedi ve Göz muayenelerinden geçtim. Göz:Moneküler ehliyet için (Maneküler B sınıfı) olur, Ortapedi özel tertibatlı araç için (H sınıfı)olur verdi. Sağlık kurulundan çıkan kara ise "Nöro Behçet hastalığı nedeniyle ehliyet alamaz" oldu.
    Ne yaman çelişki ki o kararı veren Nöroloji ABD kontrollerim esnasında bana "İyisin bir şeyin yok" diyen ABD idi.

İtiraz ettim. "İtirazlar ehliyetin alındığı ilin İl Sağlık Müdürlüklerine yapılır" cevabı aldım. İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz ettim. 3 Uzman Nörolog Hekimden oluşan bir Nöroloji konseyi oluşturuldu. Aynı tetkikler (EEG, EMG, MR,)tekrar yapıldı. olumsuz bir sonuç çıkmadı. Fakat yine verilen karar aynı oldu. Nasıl olabilirdi? Tüm tetkikler olumlu ise nasıl böyle bir karar çıkar anlamakta güçlük çektim.
    Fikirlerine güvendiğim farklı bir hekime durumu anlattım, 'OFF THE RECORD' sordum. Bana "Bu herhangi bir tetkike göre değil doktor kanatine göre verilen bir karar. Hekimlerin hastanın muayene bulguları ve gözlemine göre bir kanate varıp bu kanate göre karar verme yetkileri var" dedi.
    Bu sefer İl Sağlık Müdürlüğünün kararına itiraz ettim. (Tabi İtiraz mercii İl Sağlık Müdürlüğünden sonra Sağlık Bakanlığı) Aradan 6 ay geçmesine rağmen itirazıma cevap gelmeyince 'Bilgi Edinme Kanunu' gereği müracaatımın akıbetini sordum. "Aynı vaka olguları biriktirilip komisyon kuruluyor, tarih belirleniyor ve müracat edenler geri aranarak belirlenen tarihte Ankara Sağlık Bakanlığında olmaları isteniyor" dendi.
    Şubat 2008'de çağrıldım. Trafik kazası sonucu ayağım kırık olduğundan gidemedim. mazeretimi bildiren raporu Sağlık Bakanlığına gönderdim. Durumun ertelendi.
    İkinci kez Mayıs-2008'de tekrar çağrıldım. Tam iyileşmediğimden gidemedim. Böylelikle dosya kapandı.

Sonrasında "Maden ben araba alıp binemiyorum aynı haklarla ben araba alayım eşim, kardeşim kullansın" dedim. Bu seferde engelim % 90 ve üzeri olmadığı için 2. şahıslar kullanamıyor.
    Bu taraftan "Ehliyet alamaz" raporum var. Madem ehliyet alamıyorum. % 90 ve üzeri haklarına sahip olmam lazım değil mi? % 90 ve üzeri engellilerin araçlarını 2. şahısların kullanımına müsade mantığı; Araba kullanacak fiziki yeterliliğe sahip olmamaları değil mi? Maden ben ehliyet alamıyorum, demek ki ben de araba kullanacak fiziki yeterliliğe sahip değilim. E ozaman neden alacağım arabanın 2. şahıslarca kullanılmasına müsade edilmiyor. Ben bir yakınımdan, arkadaşımdan kendi arabamla beni bir yere götürüp-getirmesini isteyemeyecek miyim. Bu bir çelişkidir.
    Konu aguney tarafından değiştirilmiştir (14.03-2014 Saat 18:30 ). Gerekçe: Yazım hatası

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aguney kardesim kesinlikle yazdıklarına katılıyorum. Yani yukarı tukursen bıyık asagı dukursen sakal!
    Mantık sıfır elde var sıfır...