Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    jool5 Avatarı

Son Giriş
    09.02-2014
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    tekirdag
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaslar merhaba. konulara goz gezdirdim ama tam olarak cevaplarini bulamadim,gozumden kacmissa affola.Anneannem %95in uzerinde bir ordanda felcli,ayaga kalkamiyor.Dayima onu hastaneye getirip goturebilmesi ve ihtiyaclarini kolayca karsilayabilmesi icin bir arac almayi dusunuyoruz.sizlere bikac sorum olucak,yardimci olursaniz sevinirim.

1-Anneannemin uzerine araba alabilir miyiz ve dayimin,annemin ya da benim kullanabilmem ile ilgili prosedurler nelerdir?Yakinlik derecesiyle ilgili bir kural var mi?
    2-Sanirim bu araci satin alirken anneannemin ehliyetinin olmasi gerekmiyor degil mi,cunku ehliyeti yok?
    3-Bu kosullarda alinabilecek araclarin sifir degil de ikinci el satin alinabilme durumu var midir?
    4-kendisi ayaga kalkamadigi icin alim satim prosedurleri nasil isliyor?
    5- arac satin alirken otv odenmedigini,kdv konusunda ise bir belirsizlik oldugunu okudum.bu konudaki son durum nedir?

hem ayni durumdaki arkadaslarin aydinlanmasi adina hem de bizim bilgilenmemiz icin cevaplarinizi paylasirsaniz sevinirim.Simdiden tesekkurler

Üye
    meto1978 Avatarı

Son Giriş
    13.09-2017
    Saat
    19:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ehliyetinin olmasina gerek yok.Ehliyeti olupda 3.dereceye kadar kan bagi olan herkes kullanabilir.Otv den kesin muaf ama kdv her turlu aliniyor.2.el dusunuyorsaniz, ancak ayni durumda % 90 ve uzeri agir ozurlu raporlu olan birinden alabilirsiniz otv siz.Sifir araçlarda da prosedur ayni.Git bir plazaya gerisini onlara birak.Para var neticede merak etme.islemler icin vekaleti yeter.

Üye
    jool5 Avatarı

Son Giriş
    09.02-2014
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    tekirdag
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aciklamaniz icin tesekkurler. ama ayaga kalkamiyor,konusamiyor zihnen de durumu kotu.vekalet isi nasil olur bu durumda?

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

1- Evet alabilirsiniz ve bu aracı isteyen herkez kullanabilir. (1, 2 yada 3. derece gibi yakınlık şartı yok)
    2- Evet gerekmiyor.
    3- 2. el araçlarda zaten ötv ödenmiyor ama 2. el alırsanız eğer sonrasında mtv ödemezsiniz.
    4- Trafik işlemleri için noterden vekalet veriliyor, birde teslimat sırasında birkaç imza atılıyor o kadar. Geri kalan herşeyi siz bayi ile halledebilirsiniz.
    5- Kdv ödeniyor

Ekleme:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    18 yaşından küşük ve akli melekeleri yerinde olmayan kişiler için araç alımında mahkemeden vasi kararı çıkması lazım. Sonra araç alımı için hakimden izin alınmalı. Aynı şekilde araç satılırken de hakimin izni şart.

Üye
    meto1978 Avatarı

Son Giriş
    13.09-2017
    Saat
    19:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iki sahitle noteri eve çagir.

Üye
    murat2854 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    22.03-2014
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zihnen durumu kötü demişsiniz budurumda adliyeden vasi kararı ve hakimden araç alabilirsiniz izini almanız gerekir

Üye
    mortal81 Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    24.03-2014
    Saat
    13:52
    Yaşadığı Yer
    DÜZCE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,

Bazı arkadaşlar araba alımında %95 ve üzeri rapora sahip kişiler için alınacak arabalarda akrabalık derecesi aranmıyor diyorlar ama ben dün emliyette sordum 3.uncu dereceye kadar kullanabilir diye kitaptan gosterdi. Herkez birsey soyluyor. Bununla alakalı resmi bir yazı ya da kanun var mı? varsa nereden bulabiliriz? başkasıda mahkeme kararlıyla sürebilir dıyor? kafa allak bulak. Araba bayisi gittiğinizde alırsınız alırsınız diyip geçiştiriyorlar? Hangi resmi dairen ögreneceğiz bu işi?

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    13:20
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

9 eylül 2011 tarih sayı : 28049 resmi gazetenin 53.maddesinin bir dökümünü al..Sana kitabı gösterenin gözüne sok..

53.maddede ç ve e maddeleri var.

Ç maddesi derki şayet aracı bizzat yurt dışından (Ankara Nakilhane ) ithal edersen kullanımda 3.derece akraba şartı koyuyor.
    E maddesinde araç şayet yurtiçinden bir bayiden alırsan herhangi bir kısıtlam yok..

Adamlar bunu karıştırıyor üstüne işgüzarlık yapıyorlar..Bende 2 ay uğraşmıştım..Ruhsattan 3.derece ibareyi kaldırana kadar.

Üye
    mortal81 Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    24.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    DÜZCE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tesekkur ederim mamimami kardeşim...bugun gidip dediğini yapacağım...Çok tesekkurler en azından artık kanun metni var elimizde...

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

valla ben resmi yazıyı göstermeme rağmen genede kendi bildiklerini okumuşlardı..bize gelen bir yazı yok deyip işin içinden çıkmışlarıd...en son bimere şikayet ettim..2-3 ay sonra beni arayıp hata yaptıklarını, gelin ruhsatı değiştirelim dediler..gülermisin ağlarmısın...inşallah sizde olmaz..

Üye
    mortal81 Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    24.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    DÜZCE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu gidişle bende şikayet edeceğim gibi. 3 derece akrabalardan başkası kullanamaz diyip başlarından savıyorlar...hatta bilgi hattınada mail attım...sacma sapan cevap yazıp yollamışlar...onlarda sadece yeterli ehliyet sahibi olanlar kullanabilir diyor. Büyük hafle rapor oranı %95 yazmama rağmen...bu bimere nasıl şikayet dilekçesi yazacam peki

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hasan işte sana istediğin cevabı vermişler zaten 90 ve üzeri özürlü araçlarını yeterli sürücü ehliyeti olan herhangi biri kullanabilir diye yazmıyormu.senin kullancağın araçta tertibatsız bir araç olduğu için b sınıfı ehliyeti olan herkes kullanabilir.

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

evet ama ruhsatta 3.derece akraba kullanır diye yazılmaması lazım..trafik çevirirse al başına bela..bimerin sayfasına git ve orda % 95 raporunun olduğunu buna rağmen ruhsatta 3.derece yazısının kaldırılmadığını belirten şikayeti yaz ..mutlaka sana döneceklerdir..

Üye
    mortal81 Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    24.03-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    DÜZCE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar;
    bugun birkez daha yüz yüze gittim ve görüştüm...Adam evet kanun değişti fakat sadece ruhsattan yazı kalktı diyor. Eğer oyle birsey olsa her engelli tanıdığı olan gider onun üstüne bir araba alır ve kullanır diyor...Yazıyı yazmayacaklarını soylediler en sonunda ama herkezin kullanma işi yaş gibi...daha şimdiden boyle olursa sokakta bu araba binsen ve cevırmeye yakalansan arabanı baglayacaklar ve birsürü ceza...

Üye
    mamimami Avatarı

Son Giriş
    16.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mortal81;

Alakası yok..kapı gibi kanun varken nasıl ceza yazıyorlarmış..neye göre arabayı bağlayacaklar veya ceza kesecekler.Engelli insanı bir yerden bir yere götürmek için illaki bir yakınını mı bulması gerekiyor.Burdaki amaç engelli insana kolaylık olsun...bunu suistimal edenlerde var tabiki.ama ruhsatta bir şey yazmıyorsa hiç bir polis ceza kesemez veya aracı bağlayamaz

Sayfa 1 / 2 12 SonSon