Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba; H sınıfı Ehliyet sahibiyim, Özel tertibatlı biçimde 5 yıl önce sıfır bir araç almıştım ÖTV'siz ama nasıl yaptık o zaman tam olarak hatırlamıyorum.

Yeni alacağım aracın satıcısı olan bayi biz hiç bir şeye karışmayız diyor.

Yakın zamanda araç alıp da tüm işlemleri kendisi yapan arkadaşlar var ise buraya madde, madde yazsın bende yararlanayım başkası da yararlansın.

1-.....
    2-.....

Üye
    gokay Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ben yeni araç aldım. Hiçbirşeye karışmayız diyen saçmalamış. 1 hafta önce Vw doğuş otodan araç alımı yaptım şu şekilde gerçekleşti.
    İşlem şöyle.
    1- Öncelikle "özel tertibatlı araç kullanabilir" ibaresi olan aynı zamanda engel dereceniz ve sürekliliği de bulunan raporunuzun olması şart. (rapor tarihi önemli değil sürekli yazması yeterli)
    2- Sıfır araç alacağınız bayiye gidiyorsunuz arabanızı beğeniyor pazarlığınızı güzelce yaptıktan sonra engelli aracı olarak alacağınızı belirtiyorsunuz. Onlarda vergi dairesinde sorgulama yapıp ötv muafiyet hakkınız için onay alıyor(kendilerini garanti altına alıyorlar çünkü bazıları 5 sene dolmadan tekrar araç alaya kalkıyormuş ve büyük sorun çıkıyormuş)
    3- tertibatınızı arabanıza kim yapacaksa onunla anlaşıyorsunuz ve bayi ile iletişime geçiyor
    4- muamele işlemleri için noterden vekalet veriyorsunuz aracı alacağınız bayi gerekeni yaparak ruhsatı çıkarıyor.
    -Bayi şu işlemleri yapıyor; özel tertibatlı araç için aparatınız yeni aracınıza takılarak gerekli proje tadilatı belgesiyle beraber çekici ile muayeneye giriyor. sonrada tescil işlemleriniz başlıyor 1 hafta içinde aracınız elinizde.

Not: yeni araba alırken eski arabanızı hemen satmanıza gerek yok. yeni arabayı aldıktan sonrada satabilirsiniz hiçbir sorun yok.

Üye
    sabri57 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    sinop
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gokay bey
    1-hayırlı olsun bir kac sorum olacaktı benim raporum var sürekli ama özel tertibatlı araç kullanır ibaresi yok yeniden rapor almam gerekir sanırım

2-bende jetta ile skoda superby arasında kaldım sizin arac hangisi ve ne kadara geldi indirim nekadar ötv %45 mi bilgi vrebilirseniz tşk ist ww dogus tan mı aldınız

Üye
    selo46 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    17:06
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    18

işlem tamam

gökhan kardeş araba kaç bin lira?
    ne kadar indirim yapıldı?
    aracın modeli?
    cevaplarsan sevnrm.

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

alanya;

tok bayıye denk gelmısın ılla ondan mı alacan gıt baskasına bu otv-benızn motorın-lpg-mtv -kasko -sigorta artışından sonrada kı nısandan sonra asıl bomba var otomotıv sektoru normal devam ederse bu ulke kesınlıke batmaz dolar 2,5olsun isterse..
    6.aydan sonra engellıye E otv +ayrıca kampanya yapmayan bayııyı para balyamla doverım yapmasında goreyım 9,aydan sonra dehşet kampanyaar beklemeteyım ben kişisel olarak...

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    00:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    1

musty35
    Maalesef Mercedes aynen dediğin gibi marka... ben sipariş edip 4 ay beklediğim arabayı almasam benim arkamda 37 kişilik hazır bekleyen alıcı listesi var. Yani özetle alırsan ekime almazsan kasıma durumu var

gokay;
    Gökhan kardeş ayrıntılı cevabın için teşekkür ederim ama benim iş sürekli karışıyor elimde 2012 tarihli sürekli ''ELDEN KUMANDALI ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR'' ibareli raporum olmasına rağmen bayi bu raporda hangi ayağın engelli olduğu ibaresi yok diye gidip yeni rapor almamı istiyor... Bu gün detaylı olarak mevzuatı anlattım iyi madem bir deneyelim dediler paramızla yalvar yakar rezil olduk anlayacağınız..

Diğer bir konu araç mercedes olunca takipçi de kendi önünde yıldız var sanıyor galiba, plaka tescil için 1.500 TL istedi, bende gerek yok kendim yaparım dedim. becerebilecek miyim bilmiyorum ama en azından deneyeceğim... Tescil işlemleri, IQ'su 110 olan bir adam için binaların erişilebilirliği dışında çok da zor olmasa gerek...

Bahsettiğim diğer aracımın engelli tertibatını yeniden projelendirerek söktüm, muayeneden geçirip ruhsatları değiştirdim, EK1 belgesini güncelleyip, maliyeye götürdüm ve MTV ödemeye başlayarak engelli aracı statüsünden tamamen çıkarttım. Zaten eli kulağında isteyeni var satacağım yakında muhtemelen.

Üye
    gokay Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sabri57;
    Özel tertibatlı araç kullanması uygunda yazmıyor ise alamazsınız. en yakın zamanda öncelikle rapor çıkarın. Engel dereceniz ve sürekliliği yazacak ve ayrıca gaz fren elle kumandalı özel tertibatlı araç(otomobil) kullanması uygundur yazısı alırsanız sorun çıkmaz.
    Araba konusunda bilgilerimi paylaşırım. ama öncelikle sizin kullanımdaki kolaylığınız. tekerlekli sandalye kullanacaksanız ona göre araç bakmalısınız ve bütçeniz ne?
    Bu arada Sinop'un neresindensiniz?

selo46;
    Aracım Passat. Tüm araçlar % 45 indirimlidir. arabanın gerçek fiyatından önce kdv yi (% 18) sonra ötv yi (% 45) düşüp tekrar kdv (% 18) eklerseniz aracın size geliş fiyatını bulursunuz.

Üye
    sabri57 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    sinop
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba gökay kardeş
    benim engelim aksayarak yürüyorum aslında tertibata gerek yok otomatik vites olsun yeter yani benim raporumda tertibatlı olması yazması mı lazım yada otomatik vites araç kullanır ibaresi yetmez mi ben sinop /boyabat'anım bütce olarak 30-40 civarı bende jetta ile skoda superby arasında kaldım önce raporu yeniden almam lazım tabiki kib

Üye
    selo46 Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    17:06
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    18

sayın gökay; hyundai ix35 i kaça alırım?
    araba 70 bin lira
    78 binin yüze 18 i 12.600 lira yapıyor.
    kaldı geriye 58 bin
    58 binin yüzde 45 i 26100 yapıyor.
    26100 e 12600 lira eklersem 42700 lira
    bu hesap doğru mu şimdi?

sen passat kaç bin lira idi toplam kaç bin liraya aldın

Üye
    cnrkartal Avatarı

Son Giriş
    15.04-2014
    Saat
    21:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖTV indirimi ile alınan aracı yasal olarak sadece özürlü kişi mi kullanabiliyor? Aile varisinden biri kullanabiliyor mu?

Üye
    turgay79 Avatarı

Gerçek Adı
    Turgay
    Son Giriş
    17.11-2016
    Saat
    11:43
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik vitese aparat takarak ötvden yararlanma oluyor mu. böyle araç alan var mı acaba... ?

Üye
    arslan01 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

arkadaşlar ötv indirimini hesaplarken arabanın satış fiyatını 1,45 bölüyoruz
    diyelimki 60 000 tl / 1,45 = 41379 tl ye gelir diye biliyorum birkaç bayi bu şekilde hesaplandığını söyledi

birde sol ayağından engeli olanların otomatik vitesli araç almalarında hiç bir engel yok yani başka aparatada gerek yok
    bu konuyu vergi dairesinden ötv bölümündeki yetkili kişiye sordum bizzat elimdeki raporu gösterdim oda sıkıntı yok alabilirsin dedi

Üye
    CrystaL Avatarı

Gerçek Adı
    Ferman
    Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

1.Özel tertibatlı araç kullanabilir. olması raporda sürekli olması ÖTV indirimi için yeterli mi ? ayrı olarak bir ibare yok değil mi bunu için ?

2."Özel tertibatlı araç kullanabilir" Olduğu zaman aileden kimler kullanabilir kardeş ? baba gibi ? kullanması için ne gerekiyor ?

Teşekkürler...

Üye
    develili Avatarı

Son Giriş
    14.06-2017
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    KIRIKKALE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gökay bey, vergi dairesindeki sorgulamayı yapıp ötv hakınız için onay alıyorlar diye yazmışsınız, bunu hangi sitede sorgulattıkları ile ilgili bilginiz var mı? Aracınız hayırlı uğurlu olsun, inşallah kazasız belasız binersiniz.

Üye
    turgay79 Avatarı

Gerçek Adı
    Turgay
    Son Giriş
    17.11-2016
    Saat
    11:43
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ötv icin özel tertibat yazmasi yeterli.2. Sadece sen kullanabilirsin araci sana ozel. Sadece % 90 ustu rapor varsa ailen kullanabiliyor.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon