Sayfa 1 / 13 1234511 ... SonSon
Toplam 194 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Nisan 2015 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Sol üst ekstremiteden engelliyim ve ÖTV indirimine gelince engelli sayılmayanlardanım. bu durum benim baya canımı sıkıyor. Seçim öncesi olması sebebiyle ve belki ufaktan da olsa gittikce büyüyen bir "kelebek etkisi" yaratır umuduyla, daha önce forumda gördüğüm, bir arkadaşımızın yazdığı ( şimdi forumda aradım fakat bulamadım o konuyu ve ilgili mesajı) mail metinini bulabildiğim tüm resmi adreslere gönderdim. maili aşağıda görebilirsiniz, lütfen aynı durumdan şikayetci olan varsa bu maili sizlerde ilgili yerlere gönderin ve hep birlikte birşeyler yapmaya çalışalım.

Ben bu maili, başbakanlık - bimer'e, cumhurbaşkanlığına, CHP, MHP, Türkiye Odalar ve Barolar birliğine, Adalet Bakanlığına, Maliyenin hukuk ve insan kaynakları birimlerine, Beden Engellileri Derneğine, İnsan Hakları Derneğine gönderdim. ve ilerleryen günlerde aklıma geldikce tekrar tekrar ve farklı farklı yerlere göndermeye devam edeceğim, örneğin yüksek trajlı gazetelere vs.
    LÜTFEN BİRLİK OLALIM, ANCAK BÖYLE SESİMİZ DUYULUR.

Aşağıda gönderdiğim maili görebilirsiniz. koyu olan yeri ben kendime göre yazdım isteyen değiştirebilir o kısmını.

Merhaba,

Öncelikle iyi çalışmalar. Birçok engelli vatandaşın yaşadığı bir mağduriyeti sizlerin bilgisine sunmak isterim.

Yurt içinden alınan araçlarda engelli vatandaşlar için ÖTV muafiyeti söz konusudur. Bu muafiyetle ilgili kanun uygulaması da aşağıda ilettiğim adreste açık olarak yazılmıştır. Kanunda yer alan tüm kriterler incelendiğinde sol kolundan engelli olan vatandaşların bu haktan yararlanamadığı ortaya çıkmaktadır. Kanun, sol kol engelli vatandaşlar haricindeki tüm engelli vatandaşlar için muafiyet sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Buna göre bu uygulama, engelli vatandaşları “Sol kol engelli vatandaşlar” ve “Diğer engelli vatandaşlar” şeklinde ayrıştırmaktadır. Konuyla ilgili kanunda düzenlemeye ihtiyaç duymaktayız.

Örneğin;
    Sağ el veya sağ kolunda engeli olan bir vatandaş bu muafiyetten yararlanırken, sol el veya sol kolunda engeli olan bir vatandaş bu haktan yaralanamamaktadır. Bu insanlar hangi kriterlere göre ayrıştırılıyor acaba? Özürlü derecesine de bakılmaksızın sağ kol engeli olan vatandaşlar bu haktan yararlanırken, sol kol engeli olan vatandaşlar sağlam olarak mı kabul edilmektedir? Benim sol omzum doğuştan engelli ve hareket kıstlılığı ile birlikte güç kaybı var,sol kolumla aracın kapısını dahi kapatamıyorum, bu durumda ben sağlam bir vatandaş olarak mı kabul edilmekteyim? Engelliler için tanınan bu haktan yararlanma hakkım bulunmamakta mıdır?
    Benzer şekilde sağ ayağı veya sağ bacağında engeli olan bir vatandaş da bu muafiyetten yararlanabilmektedir.
    Sağ el, sağ kol, sağ ayak veya sağ bacağında engeli olan vatandaşlar araca hareket ettirici tertibat yaptırarak bu haktan yararlanmaktadırlar. (Bkz. 3. Uygulama Esasları: b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı bölümü) Hareket ettirici tertibat tanımına göre sol el veya sol kol engelliler için hareket ettirici tertibat yaptırılarak bu haktan yararlanmak mümkün olmamaktadır.

Örneğin;
    Sol ayağı veya bacağında engeli olan bir vatandaş da yine bu muafiyetten yararlanırken, sol kol engelli vatandaş bu haktan yaralanamamaktadır.
    Sol ayağı veya bacağında engeli olan vatandaşların araca herhangi bir hareket ettirici tertibat yaptırmasına gerek bulunmamaktadır. Yani bu durumdaki kardeşlerimiz aracın sadece otomatik vites olması şartıyla bu haktan yararlanabilmektedirler. (Bkz. 3. Uygulama Esasları: c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması)
    Sonuç olarak, sol kol engelli vatandaşlar hareket ettirici tertibat tanımı kapsamında bu haktan faydalanamamakla birlikte sol bacak engellilerde olduğu gibi ayrıca bir istisna da tanımlanmayarak açıkta bırakılmıştır. Yukarıdaki örneklerden de görüleceği üzere tüm engelli vatandaşlarımız(sol engelliler hariç) bu haktan yararlanacak şekilde kapsama dahil edilmiş olup sol kol engeli olan vatandaşlar bu haktan mahrum bırakılmıştır.
    Benim de engeli olmayan vatandaşlar gibi sağlam olmak elbette ki en büyük arzumdur. Ancak ben ve benim gibi engeli bulunan birçok vatandaşın engel durumunu seçme veya belirleme gibi bir şansı bulunmamaktadır. Bu sebeple bizlere tanınan bu ve benzeri hakların tüm engelliler için eşit olarak uygulanmasını arzu etmekteyiz. Bizler engel durumumuzu seçemeyiz ancak kanunlarla, bu ve benzeri durumları iyileştirerek hayatımızdaki engelleri azaltabiliriz düşüncesiyle bu yazımı yazma ihtiyacı duymaktayım. Konunun tarafınızca da değerlendirilerek bizler için en doğru kararın verilmesini dilemekteyiz. Bilgilerinize arz ederim.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1...&type=sirkuler

Saygılarımla,

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

Bu yazıyı ben yazmıştım ve ilgili birkaç yere iletmiştim. Bu yazı, Posta gazetesinde de yayınlanmıştı. Ancak henüz bir çözüm bulunmuş değil. Şu an ülke gündemi çok yoğun olduğu için bu konuyla ilgili çalışma yapılacağını pek sanmıyorum. Ancak bu durumun çok uzun sürmeden de çözüleceğine yürekten inanıyorum. Benim bu konunun çözüleceğine inancım çok fazla inşallah da öyle olacak.
    Siz de birçok kuruma iletmişsiniz mağduriyetimizi, çok teşekkürler, emeğinize sağlık. İnşallah en kısa sürede sonucu alıyor olacağız. Yılmayalım, hakkımızı arayalım, bu bizim hakkımız.

Üye
    efekt Avatarı

Gerçek Adı
    No name
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    11:31
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

sadece sol kol mu diğer uzuvlarından engelli olanlar ne olcak. aslında yurtdışındaki teknolojik yükümlülüklerin Türkiye'de de olması gerekiyor. Engellinin önündeki ulaşım engelini kaldırmak için iyi bir araştırma ve Kamuoyu bilinci gerekir.

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

efekt;

Bu ötv sıkıntısı biz sol kol engellilerde var sanıyordum ben . Kapsamlı bir yazı hazırlayıp hepimizi kapsayacak şekilde yazılsın onunla deneyelim şansımızı .

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

kusura bakmayın ne zamandır yazacağım yazamıyorum foruma bir türlü. konuyu açtım ilk ben terk ettim gibi oldu ama maalesef işyerimizdeki bilgisayarlardan foruma nedense cevap yazamıyorum, şirket güvenlik yazılımı ile ilgili bir sıkıntı var. şirketten sadece özel mesajlara cevap yazabiliyorum, akşamlarıda son zamanlarda açıkcası fırsatım olmadı iş çıkışı Ekpps kursuna gittiğim için. neyse gelelim konuya;

@Zekito;

evet arkadaşım şimdi hatırladım senin yazın olduğunu. Öncelikle bu yazıyı klavyene aldığın için eline sağlık. çok güzel bir dil kullanmışsın hani derler ya " karıncanın belini incitmeyeceksin" tabiri cayizse aynen öyle olmuş. Bu aralar seçim önü olduğu için bir ihtimal işe yarar diye düşünüyorum ve umuyorum yarar, ama olmazsa pes etmek yok onlar yılana kadar ben yılmam. Copy-Past devam

@Efekt;

Açıkcası başka uzuvlarından engeli olup araç alamayan varsa Azimcan arkadaşın dediği gibi bu konuda sıkıntı duyan tüm engelli arkadaşları kapsayacak bir metin hazırlanıp belirlenen kurum ve kuruluşlara topluca mail atılabilinir. eminim ses duyurmak adına başaralı olunur toplu halde hareket edilirse.

Üye
    NAKLOV0636 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    31.12-2015
    Saat
    12:59
    Yaşadığı Yer
    KARS
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ayda 3 4 kez bimere bu konuyu msj atıyorum. 6 ay önce Chp İstanbul milletvekili Şafak pavey'e mail attım konuyu anlattım 24 saat geçmeden dönüş yaptı bana aynı durumdan kendisininde mağdur olduğunu mecliste kaç kez dile getirdiğini fakat kimsenin umursamadığını söyledi ve AİHM dava açtığını söyledi. son günlerde torba yasa engelliye ÖTV gündeme gelince tekrar mail attım ŞAFAK hanıma hazır yasa çıkıyo mecliste tekrar gündeme getirde arada bizde yasaya eklenelim diye yine 24 saat geçmeden cvp yazdı sağolsun. Ben tekrar dile getiririm sorun değil fakat kimse umursamıyor hele muhalefet partisi dile getirdi diye hiç umursamıyolar dedi en iyisi AKP milletvekillerine yaz dedi bekli kendileri dile getirip önemserler diye

Üye
    NAKLOV0636 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    31.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KARS
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

inş bu konu çözülürde hepimiz rahat ederiz

Üye
    NAKLOV0636 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    31.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KARS
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sol Kol engellileri için ÖTV indirimi ile ilgili Bimer e Sürekli talep yapıyorum cvp olarak bi mail atmışlar. inş faydası olur ( hiç tahmin etmiyorumda ) T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

SÜRELİ

Sayı :76264044-135[52-7md-2152]-6873 22/01/2014

Konu :Volkan ...........

Sayın VOLKAN ...............

...............@hotmail.com

İlgi : 13/1/2014 tarihli BİMER başvurunuz.

İlgide kayıtlı başvurunuz incelenmiş olup, söz konusu başvurunuzdaki 4760 sayılı Özel

Tüketim Vergisi Kanununun (7/2) maddesi uygulamasına ilişkin öneriniz ileride yapılacak

mevzuat değişikliği çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edilmiştir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Idris ŞENYURT

Başkan a.

Gelir İdaresi Grup Başkanı

Bu belge, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nun 5. Maddesi gereğince nitelikli elektronik imza ile imzalanmıştır. 1/1

Dikmen İlkadim Cad 06450 ANKARA Bilgi için:

Şule ÇAKMAK

Gelir Uzmanı

(52 Şb.)

Telefon : Faks :

e-posta : Elektronik Ağ : GELR DARES BAKANLII

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Bu durum hakkında yapılan bir çalışma yada yeni bir güncelleme olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum . Olmaması durumunda 0 araçı ÖTV-Mtv indirimli Alabilmek için yapa bileceğim bir şey var mıdır?

Geçenlerde aklıma gelen bir fikri paylaşmak istiyorum. H veya Özel donanımlı H ehliyeti olan birisi üzerine ÖTV-MTV indirimli araç alsak bir kaç gün sonra aracı kendi üzerime alsam sıkıntı olur mu ? Mesela Alt ekstremiteden birisi olsa otomatik araç alsa ben onukendi üzerime alırken kendim için özel donanım taktırsam nasıl olur. Yapıla bilir mi bunun gibi bir şey ?

Yada doktor ile konuşup rapordaki özel donanım yazısını kaldırmasını istesem yapabilir mi bunu . Bu şekilde hem indirimden yararlanamayacağım hemde aracı benden başkası kullanamayacak . 2 türlü zarar . Şu durum var ben bu durumu bilmeden Ortopedi doktorundan ehliyet için sağlık raporu aldım sınava girdik kazandık sadece vergileri ödeyip çıkarma işlemleri kaldı . Bu değişim işi için geç mi kalmış durumdayım .

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese Merhaba,

Herkese verdiği destekten ötürü tekrar teşekkürler. Bu konu uzun zamandır gündemde olan ve bir türlü çözülemeyen bir konu diye görüyorum. Herkes kendince elinden geleni yapıyor ve net bir sonuç alınamıyor. Bu şekilde tek tek herkesin yazması yerine bir dernek aracılığıyla konuyu yukarıya taşımaya çalışsak daha etkili olur. Yani derneklerimizin görevleri bizim mağduriyetimizi giderecek çözümler üretmek değil mi? Mesela bir derneğe müracat edip konuyu anlatsak, dernekler kendi aralarında birlik olarak bu mağduriyeti yaşanlar için ilgili kuruma başvursa daha etkili ve daha hızlı çözüm bulmaz mıyız sizce?

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Çok haklısın dernekler aracılığı ile yürüyelim yolumuza ama bu dernekler zaten bu durum farkındalar . Şimdiye kadar neden bir çalışma yapılmamış. Yada yapıldı ise bu durumdan neden haberdar edilmedik diye sorasım geliyor. Kendi çabalarımız bir yere kadar .

Üye
    metinceviren Avatarı

Gerçek Adı
    Metin Çeviren
    Son Giriş
    07.09-2014
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bende bu sorunla uğraşan biriyim. Üç gün önce tesadüfen TRT Türk kanalında TBMM İnsan hakları inceleme komisyonu başkanı Ayhan Sefer Üstün ün konuşmalarını dinledim. Bu konuşmasında insan haklarında yapılan yanlışlıklar ve hataların düzeltmeleri komisyon tarafından yapılan kanun ve tasarılarla TBMM ne önerge sunularak düzeltildiğini konuştu. Bizlerde birlikte bu komisyona şikayetlerimizi bildirirsek sonuç yada izlenecek bir yol bulacağımıza inanıyorum. TBMM İnsan hakları inceleme komisyonu olarak arandığında bu komisyonda her siyasi partinin millet vekili var. Değişik kişilere yapılan müracaatların daha çok ses getireceği düşünüyorum. Tel.0542 435 30 67

Üye
    metinceviren Avatarı

Gerçek Adı
    Metin Çeviren
    Son Giriş
    07.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar TBMM Komisyonuna işitme engellilerin kullandığı cihazın bile hareket ettirici tertibat olarak kabulu için MHP millet vekilleri kanun tasarısı sunarken bizim tertibatların neden kabul edilmediğini anlamak imkansız. Sunulan kanun teklifi aşağıdaki linkte.

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/t...sira_no=121574

Üye
    Lovex72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    24.08-2017
    Saat
    12:30
    Yaşadığı Yer
    Batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar yanlış anlamayın ama muhalefet partilrine ya da insan hakları kurumlarına göndermek yerine daha çok iktidar partisine mail atmamız doğru olmaz mı ! Not : Muhalif biriyim

Üye
    metinceviren Avatarı

Gerçek Adı
    Metin Çeviren
    Son Giriş
    07.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Haklılık payın çok fakat bu işi dağınık olarak değilde belirlenen gündem yaratacak kişilere hep birlikte mail atmalıyız. Bence.

Sayfa 1 / 13 1234511 ... SonSon