Sayfa 8 / 13 İlkİlk ... 456789101112 ... SonSon
Toplam 194 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    husmen16 Avatarı

Gerçek Adı
    HÜSEYİN GÜNEŞ
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    11:50
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR - Bandırma
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öte yandan engellilik durumu, ilk iktisabı yapılacak taĢıtın hareket ettirici aksamında
    tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olmalıdır. Örneğin, sağ veya sol el parmaklardan
    herhangi bir ya da birkaçının olmamasına rağmen vitesin değiĢtirilmesine engel, vites kolunda
    tadilat yaptırılmasını gerektirecek bir durumun bulunmaması halinde manuel veya otomatik
    vitesli taĢıt alımında istisna uygulanmaz.

Buda 2. sıkıntımız

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hala çözemedim bende. Sürekli okuyorum ama, tam net bişey çıkaramıyorum. Ama bu düzenleme sol kol engelli kişiler için, bu yüzden büyük ihtimalle otomatik vites özel tertibat sayılır gibi düşünüyorum. Mail atmaya devam arkadaşlar otv@gelirler.gov.tr

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    15:59
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

anlamadığım sol kol engelliye düz vitesi direksiyona aldırmak ne alaka.hangi akıllı bu metni hazırlıyor.20 defa okudum içinden çıkamadım,maliyedeki memurlar ve doktorlar nasıl anlayacak tam bir kaos.....

Öte yandan, manuel vitesli bir taĢıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalındasabitlenmiĢ özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından,otomatik vitesli taĢıtlar, özel tertibatlı taĢıt olarak kabul edilir.bunu nasıl yorumlayacağız..

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese Merhaba,
    Uzun bir süredir verilen emeklerin sonucunu almış bulunuyoruz inşallah. Herkesin emeğine sağlık, destek veren herkese teşekkürler.

Açıkçası ben okuduğumda aşağıdaki gibi sonuca vardım. İlgili tüm kurumlara da bu yönde bilgi verilirse sorun olacağını sanmam. Aslında yönetmeliğe de bu şekilde vurgu yapılsa herkes daha net olacaktır.

Sağ ayak & sağbacak ve sağ el & sağ kol engelliler için;

Taşıtın otomatik vitesliolması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartınınaranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareketettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özeltertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan birengellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtıkullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatikvitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Sol el & sol kol engelliler için;

Sol el ve/veya koldaengelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel viteskolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekildetadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağtarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibatolarak kabul edilir.

Sol ayak & sol bacak ve sol el & sol kol engelliler için;

Öte yandan, manuel viteslibir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibatyaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik viteslitaşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Arkadaşlar benim bir sorum olacak. Ben 6 yıl önce yurt dışından araç getirmiştim. Şu an hala aynı aracı kullanmaya devam ediyorum. Yeni kanun hayata geçtiğinde elimdeki aracı satmadan yurt içinden ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç alabilir miyim? Aşağıdaki madde benim durumumla ilgili diye düşünüyorum. Yani yurt dışından aldığım araç için 5 yıl geçtiğinden bu haktan faydalanabilirim diye düşünüyorum. Normalde yurt dışından alınan aracın vergisiz satışı için 10 yıl geçmesi gerektiğinden yurt içinden ÖTV'siz araç alabilmek için elimdeki aracın vergisini ödemek veya satmak zorunda kalır mıyım?

Malul veya engelli tarafından ÖTV'den istisna olarak ithal edilen taşıtın, ithalat tarihinden itibaren beş yıllık süre geçmeden Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinden yararlanılamaz.

Üye
    sore Avatarı

Son Giriş
    08.04-2015
    Saat
    15:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben vergi dairesi çalışanıyım...bu taslağı bugün benim bulunduğum vergi dairesinde ki arkadaşlara sorduğumda (raporunda h sınıfı ehliyet alir otomatik vites araç kulanir )yazıyor otomatik vites tertibatsız araç alabilirmiyim.
    bu çerçevede baktiklarinda evet alabilirsin oldu.fakat ötv indirimi yapılan vergi dairesindeki bu ise bakan arkadaşa sorduğumda hayır alamasın dedi...yoruma açık bu taslak...bulunduğunuz ildeki motorlu taşıtlar vergi dairelerini arayıp yorum sorarmisiniz....açıklık kazandırmak açısından

Üye
    nuwanda Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    13:27
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Az evvel şikayetimizi ilettiğim ve sorunun çözümünde büyük emek sarfeden milletvekili müşterimiz dükkana geldi. Noldu çıktı mı yönetmelik dedi. Dedim, hocam taslak metni dün yayınlandı onaylanıp resmi gastede yayınlanacakmış dedim. 10 gün falan sürer öyleyse hayırlı olsun, dedi. Teşekkür ederiz emekleriniz için fakat kafamızı karıştırdı bu yeni yönetmelik dedim. Kendisi, özel tertibatmış, otomatik vitesmiş vs. konuya çok vakıf değil. "Yeni yönetmelik değişimini zaten sol kol mağduriyeti çözülsün diye istedik, sol kol engelli milletvekilimizin fikir ve görüşleri alınarak yazıldı bu yönetmelik" dedi. Sonuç olarak bu iş çözülmüş olması lazım, "manuel vitesli ve debriyajlı aracı özel tertibatsız kullanamayan engellilere, otomatik vites hareket ettirici özel tertibattır" cümlesi bizim için uygulanmalıdır.

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence konu çok açık arkadaşlar. manuel araç kullanacaksan direksiyona tertibat yaptırarak alabilirsin demişler. Aynı zaman sol ayak/bacak engelliler için var olan istisna kapsamına da bizi dahil etmişler. Aşağıdaki açıklama bunu çok net ortaya koyuyor. Üstelik bu aracı sadece biz değil yakınlarımız(eş, anne, baba gibi) da kullanabilecek. Sol ayak/bacak engelliler için var olan istisna kapsamındayız.

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Üye
    sore Avatarı

Son Giriş
    08.04-2015
    Saat
    15:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zeiko çok net demişin ama ötv indirimi yapan arkadasa sordum olmaz diyo...o sağ el için gecerli diyo o madde...

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O zaman sol kol engelliler manuel vitesli araç mı kullanması gerekecek? Böyle olursa bu düzenleme mağduriyeti gidermiş mi oluyor yoksa araç kullanımını zorlaştırmış mı oluyor?

Sağ kol için mevcutta nasıl tertibat yapılıyorsa yine aynı şekilde devam edecek, aynı sağ ayak/bacak engelli durumu gibi. Bu düzenleme zaten kol engelliler için yapılıyor. Zaten mevcutta sol kol engelli dışında ÖTV'siz alamayan olmadığı için sorun olmamasını umuyorum. Ben de ayrıca yazı yazacağım konu hakkında.

Verilen mail adresine aşağıdaki yazıyı ilettim. Bilgilerinize.

Merhaba,

“ÖTV (II)Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğ Taslağı.” başlıklı “Genel Tebliğ” kapsamındasol kol engellilere ilişkin yapılan düzenlemelere aşağıdaki açıklamalarla yerverildiği görülmektedir. Bahsi geçen düzenlemeler kapsamında yeniden herhangi birmağduriyet yaşanmaması ve farklı yorumlara sebep olunmaması adına, “Öte yandan,manuelvitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özeltertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler” ifadesiyle sol kolengelli vatandaşların da kastedildiğini ve kapsama alındığını vurgulamak, şu anyaşadığımız mağduriyetin ortadan kaldırılması adına faydalı olacaktır.Özellikle sol kol engellileri ilgilendiren ve mağduriyetimizi gidermesiaçısından bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken sarı zeminle vurgulu olan açıklamalarınayrı paragraflarda yer alması farklı yorumlara sebep olabilecektir. Gerek raporiçin hastanelere başvurulduğunda gerekse de vergi dairesinde yapılacak işlemlersırasında konunun farklı yorumlanmasına bağlı olarak mağduriyet yaşanmamasıadında görüş ve önerilerimi bilgi ve değerlendirmelerinize sunarım.

Genel Tebliğ’de yer alan açıklamalar;
    Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıttahareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarakdireksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtınfabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibihaller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.

Direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu,sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, kornave kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidinemonte edilmesi ve benzeri tadilatlar taşıtı hareket ettirici aksamda özeltertibat kapsamında değerlendirilmez.

Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özeltertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatikvitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygunolarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağıampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadanotomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatınyaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolundave/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacakdurumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlıtaşıt olarak kabul edilir.

Üye
    sinerji Avatarı

Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@zekito

Memur zihniyeti genelde risk almak istemez. Ama eğer amaç sol kol için otomatik vites'e indirim vermek ise vergi dairesi GİB e görüş sorar onlarda indirim alır görüşü verir sorun çözülür. Tebliğ yürürlülüğe girince bir iki haftaya sorun çözülür diye umud ediyorum.Bakalım yaşayıp göreceğiz artık.

Hangi maillere yolladınız?
    otv ile başlayan adreslere yolladıklarım gitmiyor?

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    sinerji Avatarı

Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar az önce gib ötv şube ile görüştüm tebliğ açık değil düzeltilmesini istiyoruz dedim. Teli açan kişi çok ilgilendi. Mail atın görüşlerinizi dedi. Telefon ile sizlerde arayın etkili olur belki. 0312 415 33 76-77-78

Üye
    fidan77 Avatarı

Son Giriş
    09.11-2016
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    yalova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben mail attim.telefon da saat 5 i geçti yarın ararım. Şimdi gördüm numarayı. İnşallah hayırlısiyla seviniriz.

Üye
    İşteGidiyorum Avatarı

Son Giriş
    24.09-2016
    Saat
    16:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende bugün bir hesabımdan mail attım. Diğer hesabımdan @zekito yazdığın metni kopyalayarak 2.maili atıcam. Yarın da ararım, saat şuan 5'i geçmiş bulunuyor. Arkadaşlar sizde mail atın, tam net bir cevap alalım ve içimiz rahatlasın. Bu kadar emek verdik, güzel neticeler almak bizlerinde hakkı..

@zekito kardeşimizin yazdığı metni, yazım yanlışları ve noktalama işaretlerini düzenleyerek paylaşıyorum. Sizde bu metni otv@gelirler.gov.tr adresine ulaştırırsanız gerekenin yapılmasını sağlayabiliriz.

Merhaba,

“ÖTV (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğ Taslağı” başlıklı “Genel Tebliğ” kapsamında sol kol engellilere ilişkin yapılan düzenlemelere aşağıdaki açıklamalarla yer verildiği görülmektedir. Bahsi geçen düzenlemeler kapsamında yeniden herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve farklı yorumlara sebep olunmaması adına, “Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler” ifadesiyle sol kol engelli vatandaşların da kastedildiğini ve kapsama alındığını vurgulamak, şu an yaşadığımız mağduriyetin ortadan kaldırılması adına faydalı olacaktır. Özellikle sol kol engellileri ilgilendiren ve mağduriyetimizi gidermesi açısından bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken sarı zeminle vurgulu olan açıklamaların ayrı paragraflarda yer alması farklı yorumlara sebep olabilecektir. Gerek rapor için hastanelere başvurulduğunda gerekse de vergi dairesinde yapılacak işlemler sırasında konunun farklı yorumlanmasına bağlı olarak mağduriyet yaşanmaması adına görüş ve önerilerimi bilgi ve değerlendirmelerinize sunarım.

Genel Tebliğ’de yer alan açıklamalar;
    Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.

Direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu,sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi ve benzeri tadilatlar taşıtı hareket ettirici aksamda özel tertibat kapsamında değerlendirilmez.

Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engeline uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konunun en başında yer alan mesajı daha önce Bimer, Maliye Bakanı, Milletvekili gibi birçok yetkili kurum ve kişiye iletmiştim. Aynı yazımı Posta gazetesi yazarı Yavuz Kocaömer'e de iletmiştim ve bu yazı basında köşe yazısında yer almıştı. Yine aynı yazının büyük bölümünün MHP Milletvekili Alim Işık'ın oluşturduğu kanun teklifinde bire bir yer aldığını da gördüm. Yakın zamanda araç almayı düşünmediğim halde bizlerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi ve hakkımızın verilmesi konusunda elimden geldiğince destek olmaya çalıştım. Şimdiye kadar yazdığım yanıtlarda da hep umutlu olduğumu ve çok uzun sürmeden bu konunun çözüleceğine inandımğımı belirttim. Bu aşamadan sonra mağdur olacağımız bir sonuç olacağını düşünmüyorum. Elbette şu an yazılı metinde yoruma açık hususlar olduğunu düşünüyorum ve bu sebeple ilgili adrese yazımı iletim. Kanunların herkesin rahatlıkla yorumlayabileceği ve tereddüte yer vermeyecek şekilde oluşturulması gerekir. Bunun sıkıntısı her alanda maalesef yaşanıyor ülkemizde. Herkes içini ferah tutsun ve yukardaki adrese bir mail atarak düşüncesini aktarsın. Allah kazasız belasız aracınızı kullanmayı nasip etsin inşallah. Herkese şimdiden hayırlı olsun. Destek olan herkes kendi adıma teşekkür etmek isterim.

Sayfa 8 / 13 İlkİlk ... 456789101112 ... SonSon