Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    masolak Avatarı

Son Giriş
    06.12-2014
    Saat
    02:15
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    H Sınıfı Ehliyetim var ve Otomatik vitesli araç kullanabilir raporum var. Engelim Sol üst Ekstremitede. 197 sayılı Kanun hakkında çıkarılan ilgili tebliğlere göre MTV'den yararlandırılamıyorum. ama Kanunda açıkca ibare yok. MTV için dava açsam kazanabilir miyim. Dava Örneği varmıdır?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

MTV istisnasından yararlanabilirsiniz (dava açmanıza gerek yok). Aşağıdaki özelgenin çıktısını alıpğ vergi dairesine gidin...

Sol kolu dirsek altından olmayan kişi tarafından iktisap edilecek araçla ilgili ÖTV ve MTV istisnası.

" Buna göre, engellilik durumuna uyacak şekilde taşıtın direksiyonuna topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınarak direksiyon simidine monte edilmesi gibi tadilata ilişkin teknik belge ile 21 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinde belirtilen diğer belgelerle birlikte ilgili vergi dairesine müracaat edilmesi halinde, söz konusu taşıtın motorlu taşıtlar vergisinden istisna edilmesi gerekmektedir."

Üye
    masolak Avatarı

Son Giriş
    06.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konuyla ilgili özelge de belirtildiği üzere araca özel tertibat yaptırıp ilgili kuruluşlara onaylatmam gerek. belittiğiniz özelge ve elimde bulunan rapor ile vergi dairesine gidersem zannetmiyorumki istisnadan yararlandırılacağım. ama şansımı deneyip dilekçe vereyim diyorum... olmadı riske girer dava açarım...

Üye
    masolak Avatarı

Son Giriş
    06.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MTV İstisnasından yararlandırılmam için Vergi Dairesine Dilekçeyi verdim. Dilekçe ekinde "H Sınıfı Sürücü Belgesi alabilir, otomatik Vitesli Araç Kullanır" yazılı sağlık kurulu raporumun fotokopisini, araç teknik belgesinin fotokopisini, H sınıfı sürücü belgemin fotokopisini, Nüfus cüzdan fotokopisini sundum. ancak alınan yanıt aşağıdaki gibidir.

"Dairemizce işlem yapılabilmesi için dilekçeniz eki .... Devlet Hastanesinden alınan .... tarih ve ... sayılı raporda sol alt ekstremite de özür bulunduğuna dair ibarenin bulunması, özür oranının ve raporun geçerlilik süresinin belirtilmesi gerekmekte olup, ayrıca raporun aslı veya onaylı bir örneğinin gönderilmesi gerekmektedir." denilmiştir.

Raporun onaylı aslı sorun değil, ancak ben "H" sınıfı ehliyeti alırken 2003 yılında aldığım ve 2013 aralık ayında aldığım raporlarda herhangi bir özür oranı belirtilmediği gibi süreki veya süreksiz ibareside bulunmuyor. Ayrıca vergi dairesenin sol alt ekstremite demesi benim özrüme uymuyor. Ben Sol kolumdan ortopedik özürlüyüm. Konu hakkında yapmam gereken işlemleri söylerseniz sevinirim. Sizce direk dava açsam kazanabilir miyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Yanlış değerlendirmişler. Yukarıda bağlantısını verdiğim özelgenin tam metnini yanınıza alın ve yeniden değerlendirilmesi için itiraz edin

Üye
    masolak Avatarı

Son Giriş
    06.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi Dairesi ile görüştüm. Belitilen özelgeye göre MTV den yararlanabilmem için araca özel tertibat yaptırmam ve buna ilişkin teknik belgenin gönderilmesi gerektiği belirtilmitir. Aracım otomatik vites ve tertibat yaptırmaya gerek bulunmamaktadır. ne yapmam gerekir?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Bir tadilat belgesi lazım. Topuz taktırırsınız vs. Ama burada önemli olan, bu tadilatın ardından aracın özel donanım statüsüne girip girmeyeceği!? Eğer özel donanım sınıfına girecekse, aman bulaşmayın. Hem kullanımda sorun olur hem satışta vs.

Buna dair bilgi nereden öğrenilebilir, bilemiyorum. Ben olsam emniyet genelmüdürlüğü'Ne yazılı bir dilekçe ile başvurur ve resmi görüş isterim.

Üye
    masolak Avatarı

Son Giriş
    06.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

emniyet tadilat yaptırmaya gerek olmadığını söyledi daha önce. Tadilatı vergi dairesi istiyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

O tadilat belgesi ruhsata işletilmeyecek bişey mi acaba? Eğer öyle ise, yapın gitsin derim. Ama ruhsata işlenecekse, o zaman yukarıda bahsettiğim "özel donanımlı araç" saçmalığı riski doğar ki, o zaman bulamaya değmez derim

Üye
    masolak Avatarı

Son Giriş
    06.12-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ruhsata işletileceğini hiç sanmıyorum. Çünkü Vergi Dairesi belgeyi görmesi yeterli ruhsatta olması şartı aramıyor... Ama bu belge bana 300-400 TL ye mal olacak...