Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    10:52
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Karayolları 53 Maddesini okuduğumda bunu anlıyorum.Bana yardımcı olabilicek biri varmı?

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır kullanamaz yanlış anlamışsın arkadaşım...

Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kanun eski hali bu şekildeydi Altı cizili olan yerler çıkarıldı.
    ESKİ HALİ : Malul, sakat veengelli tarafından bizzat kullanılmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilkiktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafından kullanılmasızorunlu olup, Özel Tüketim Vergisiödenmeden devri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veyasair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi,özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."şeklinde, ikinci el araç olarak satın alınmışise, "Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır." şeklinde şerhkonulur.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

O kullanabilir dediğin kanun yurt dışından alınan araçlar için 10 yıl satılamaz ve engellinn haricinde herkes kullanabilir diye düzeltildi hatırladığım kadarıyla yurt içinden alınan araçlar için geçerli değil.

Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özürlülere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;

a) Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur

b) Özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

d) Özürlüler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir özürlüye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.
    (Değişik üçüncü fıkra:RG-21/3/2012-28240) Talep halinde, trafik denetleme kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği Ek-47’de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.

KANUN BAŞTAN SONA KADAR BURAYA KOYDUM.YUTRDIŞINDAN ALINAN ARAÇLARDA EVET KİMSE KULLANAMIYOR AMA YURT İÇİNDEN ALINAN ARAÇLARDA BU ŞERH KONULMAMIŞ.%90 ALTINDA ÖZÜRLÜ OLUP YURTİÇİNDEN ALINAN ARAÇLAR DİYE OLAN BÖLÜMDE

Bio yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim (c maddesi benim demek istediğim)başka cevap yazan yok.Birde sen okurmusun benmi yanlış algılıyorum acaba diye hala şüphe içindeyim.Ama bu şeklide araçları olupta eşi çocuğu kullanan yokmu acaba hiç bu site de?????

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

hayır kullanılmıyo ruhsata yazıyolar sahibinden başkası kullanamaz diye

Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki değişiklik yapılan kanununda bu şekilde şerh konulmaz diyor nasıl oluyorda ruhsata yazabiliyorlar.

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ESKİ HALİ : Malul, sakat veengelli tarafından bizzat kullanılmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilkiktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafından kullanılmasızorunlu olup, Özel Tüketim Vergisiödenmeden devri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veyasair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi,özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."şeklinde, ikinci el araç olarak satın alınmışise, "Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır." şeklinde şerhkonulur.

YENİ HALİ c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Benimde anlatmak istediğim bu kanuna göre yazılmaması gerekiyor.Kanunda yapılan değişiklikle bu şekilde olması gerekmiyormu?Yoksa ben yanlış kanunamı bakıyorum?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Üzerinde özel donanım bulunan aracı araç sahibi ile kendisi gibi H sınıfı sürücü belgesi bulunan kişiler dışında HİÇ KİMSE kullanamaz. Bu konuda kafa karıştıracak bir durum söz konusu değil.

Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler ama inşallah benim anladığım gibidir kanun.Deneyeceğim şansımı biraz uzun bir sürec olacak gelişme olduğunda ergeç buraya yazarım.

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konudaki durum şundan ibaret;

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ullanamaz.html