Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    salih55 Avatarı

Son Giriş
    13.12-2016
    Saat
    01:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    14 yaşınsa 100 de 100 engelli oglum adına ötv indirimli araç almak istedik bayi vasi kararı olması gerektigini söyledi bunun için mahkemeye başvurduk duruşmamız yapıldı hakim çocugun 18 yaşından küçük oldugu reşit olmadıgı için sizi vasi olarak tayin edemeyiz çocuk zaten sizin velayetiniz altında( 18 den küçük oldugu için)dedi .şimdi gerekçeli mahkeme kararını alınca bu karar yazısı ile ötv indiriminden faydalanabilirmiyiz

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    542
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Arkadaşım,

Size bunu söyleyen bayi saçmalamış... Bir çocuğun ana-babası hem velisi, hem vasisidir. Açsın Medeni Kanuna baksınlar. Velinin veli olduğunu ispat için mahkeme kararı çıkartması kadar anlamsız bir şey olamaz.

Bununla ilgili olarak Maliye aynen şunu diyor:

2- ÖTV İstisnasından Yararlanmada Yaş Sınırı
    Karayolları Trafik Kanunu’nun 41 inci maddesinde, H sürücü belgesi alacakların 17 yaşını bitirmiş olmaları yanında ilkokul muzunu olmaları şartı getirilmiştir. Buna göre, sakatlık derecesi %90’nın altında olup özel tertibatlı bir taşıt aracını bizzat kendisi kullanmak üzere satın alan engellilerin yukarıda belirtilen yaş ve eğitim şartını yerine getirmeleri gerekmektedir.
    Sakatlık derecesinin %90 ve üzerinde olduğu Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluşlarından alınacak rapor ile belgelendirilmesi şartıyla, yukarda vasfı ve motor silindir hacmi belirtilmiş olan araçlardan birisinin engelliler tarafından ÖTV ödenmeden satın alınması veya ithal edilmesinde ise farklı bir durum söz konusudur. Taşıt aracı malul veya engelli adına tescil edilmekle birlikte, malul ve engelli kişinin kanuni temsilcisi, üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılacağından, malül veya engellide yukarıda belirtilen şartlar aranmayacak yani 17 yaşından küçük ve ilkokul mezunu olmayan engelliler adına da sakatlık derecesinin %90’nı aşması durumunda ÖTV ödenmeden taşıt aracı satın alınabilecektir.
    Diğer taraftan, Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre, zihinsel özürlüler ile reşit olmayan küçüklerin sahibi bulundukları aracın, tescil kuruluşlarında adlarına tescillerinin yapılabilmesi için, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütnameyi tescil anında tescile yetkili birime vermeleri zorunluluğu bulunmaktadır.
    ENGELLLERE TAIT ALIMINDA SALANAN ÖTV STSNASINDA KARILAILAN SORUNLAR (*)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bazı noterler mahkeme kararı istiyor! Başka notere gidip işlem yapın...

Üye
    ugurci Avatarı

Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    07:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Türk medeni kanununa göre aslolan velayet olup velayet kurulamayan durumlarda (Kişinin 18 yasını gecmesi ya da 18 yas altı olup velayet kurulması beklenen kişilerin olmaması "anne ve babanın bulunmaması") mahkeme kararıyla bir kişi vasi olarak tayin edilebiliyor. Velayet kurumundan kişinin istifa etmesi söz konusu degilken vesayet durumunda vasi isterse istifa edebiliyor. Yani velayetiniz altındaki cocuklarınız zihinsel engelli diye ayrıca vasi tayini istenmesi tamamen iş bilmez noter görevlerinin cehalet kaynaklı işgüzarlılarının sonucu. Elinizde medeni kanunun vesayet ve velayet ile ilgili maddeleri ile birlikte bankodaki görevliler ve noter bas katibi ile degil ,direkt noterin kendisiyle görüşün. Bilindiği gibi noterler sıradan memurlar olmayıp serbest avukatlık yapanlar arasından sınavla seciliyorlar ve noterin kendisinin yasaya aykırı işlem yapması söz konusu olamaz, sorun hukuk egitimi almamış noter sekreterlerinden kaynaklanıyor.
    Aynı durumda ben 18 yas altındaki cocugum adına alınan arabayı satmak isterken bu şekilde bir işleme maruz kalarak zamanı gelmeden vasi davası acmak zorunda kaldım ve dava acılıp arac satısına mahkeme tarafından kısıtlılık getirildikten sonra medeni kanunun velayet ve vesayet ile ilgili hükümlerini öğrendim ama iş işten gectiği için arac satsında ciddi anlamda zaman , para kaybı yasadım cektiğim sıkıntlar da üstüne kreması oldu.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bilgilendirme için teşekkürler ugurci

Üye
    sarp06 Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat sarp
    Son Giriş
    05.06-2014
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle merhabalar
    Ben 2 ay önce zihinsel engelli 10 yaşındaki oğlum adına sıfır araç aldım. Araca LPG montajı yaptırdım ve muayene sinide yaptırdım. Emniyete ruhsat değişimine gittiğimde benden vasi tayini belgesini istediler. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz.

Üye
    murat2854 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    22.03-2014
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vasi tayinini adliyeden alabilirsiniz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Memur yanlış yönlendirmiş. Vasi tayini yapmanıza gerek yok. 18 yaşından küçük çocukların velayeti yasal olarak zaten anne-babadadır. Ayrıca bir işlem yapmalarına gerek yoktur