Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Terekeme Avatarı

Son Giriş
    14.02-2014
    Saat
    09:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Değerli Arkadaşlar,
    Aslında Konuları Çok Araştırdım Ama Okudukca Dahada Karıştı Kafam
    Bu Nedenle Sizlerden Beni Bazı Konularda Aydınlatmanızı Rica Ediyorum.

Doğuştan Sol Bacaktan Kalça Çıkığım Var Ve Hastane Tarafından Verilmiş 15 Oranında Bir Raporum Var, Bu Raporun Arkasında H-Sınıfı Ehliyet Alabilir, Özel Tertibatlı Araç Kullanabilir İbaresi Yer Alıyor.

Ben Bu Raporu Aldıktan Bir Süre Sonra Sol Bacakta Sorunu Olanlar Özel Tertibat Gerekmeksizin Otomatik Vites Araç Kullanabilir Diye Bir Değişiklil Yapılmış Ve Şimdi Benim Yeniden Hastaneye Giderek Yeni Bir Rapor Çıkarmam Gerekecek Ama Bunun Yapmadan Önce Sonrasında Mağduriet Yaşamak İçin Sizlerden Merak Ettiğim Konular Hakkında Yardım Rica Ediyorum.

1. Hastaneden Yeni Çıkaracağım Raporda Tam Olarak Ne Yazmalı Ki Ben H Sınıfı Ehliyet VE ÖTV MTV İndiriminden Faydalanarak Bir Araç Alayım

"H- SINIFI EHLİYET ALABİLİR OTOMATİK VİTES ARAÇ KULLANABİLİR" İbaresi Yeterli Olacakmı Yoksa Raporda
    H-Sınıfı Ehliyet Alabilir ÖTV MTV İndirimli, Otomatik Vites Araç Kullanabilir'mi Yazması Gerekiyor"

Bunu Soruyorum Çünki Onca Uğraş Sonucu Eksik Yazılmış İki Cümle Nedeniyle Yarı Yolda Kalmak İstemiyorum.

2. Yeni Rapor Çıkarmak İçin Gideceğim Hastaneye Rapor İçin Ücret Ödemek Zorundamıyım Ehliyet Ve MTV ÖTV İndirimi İçin Rapor İstediğim İçin.

3. Şu Anda B Sınıfı Ehliyetim Var H Sınıfına Çevirmek İçin, Yeni Çıkartacağım Raporla Direk Emniyete Giderek Eski Ehliyetimi Ve Raporu Vererek Yeni Ehliyetmi Talep Edeceğim, Yoksa Sürücü Kursuna Giderek, Sürücü Kursu Aracılığıyla Tekrardan Direksiyon Sınavına Girerekmi Ehliyetimi H Sınıfına Çevirteceğim.
    Bu İşlemler İçin Nekadar Bir Masraf Çıkar, Ödemem Gereken Şeyler Ve Miktarı Nedir.

4. Alacağım Araç Otomatik Vitesli Olacağı İçin Araç Alırken Proje Çizdirmek Makine Mühendisleri Odasına Vs. Gitmem Gerekecekmi Ve Bunlar İçin Ek Ücret Ödeyecekmiyim.

5. Beş Yılın Sonunda Aracı Satmak İstediğimde Yapmam Gereken İzlemem Gereken Yol Nedir, Direk Satmak İstediğim Kişiye Noterden Satışını Vererek Satabilirmiyim Yoksa Tekrardan Satış İçin Proje Vs. Çizdirmem Gerekecekmi Özürlü Statüsünden Çıkması İçin Aracın.

6. Alacağım Araç Otomatik Vites Olacağı İçin B Sınıfı Yada E Sınıfı Ehliyeti Olan Ailemden Yada Komşularımdan Biri Aracı Dilediğinde Rahatlıkla Kullanabilirmi Yoksa Yanlızca Benmi Kullanabilirim.

7. Engelli Statüsünde Araç Alırken Kasko Konusunda Dikkat Etmem Gereken En Önemli Husus Nedir, Bazı Sigorta Firmaları Aracın Bedelini Ödeyerek Aracı Hurdaya Çıkarmadıkları İçin Yeni Bir Araç Alabilmek İçin 5 Yıl Beklemek Gerektiği Söyleniyor Bu Sorunu Çözmek Adına Engellilere Tanınan Bir Kasko Seçeneği Varmı

8. Bu Konuyla Akalasız Bir Durum Ama Bunuda Öğrenmek İstiyorum Çalıştığım Firmanın Sorumlularından Biri Olan Engelli Raporumu İş Yerine Vermem Durumunda Çok Cuzzi Bir Miktarda Olsa Maaşıma Fark Yansıyacağını Söyledi Böyle Birşey Varmı Gerçekten Yoksa Uyduruyormu Bizim Sorumlu ?

Şimdiden Herkeze Teşekkür Ediyorum, Çok Detaylı Yazmamın Sebebi Gelecek Cevapların Benim Gibi Merak İçinde Olan Arkadaşlarında İleride İşine Yarayacağını Düşündüğüm İçindir.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

1. 'otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır' ibaresi yeterli.
    2. Ücret konusundan emin değilim. ücret ödense dahi yeniden iade alanda var bu ücreti sanırım alamayanda... hastane yönetimi ile görüşülmesi gerekiyor bu konunun.
    3. Raporla sürücü kursuna kayıt yaptırıp direksiyon sınavından geçmeniz gerekiyor.
    Şunlarada dikkat edin bu aşamada:
    rapor ile sürücü kursu aynı ilden olmalı ve sürekli olsa dahi rapor 1 yıl içerisinde ehliyet işlemlerini tamamlamanız gerekiyor.
    4. proje gerektirmez. alırkende-satarkende.
    6. herkes kullanabilir aracınızı, hiçbir kısıtlama yok bu konuda.
    7. kasko ile ilgili bir bilgim yok ancak şu başlığı önerebilirim: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...beleriniz.html
    8. % 40 ve üzeri oranında olması gerekiyor raporunuzun, defterdarlıktan vergi indirimi hakkı elde edip maaşınızda artış sağlanması için...

Üye
    skara Avatarı

Son Giriş
    13.12-2013
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KKELEBEKK;
    Yukarıdaki arkadasımızla benzer durumlarda babama araç almak için emniyete yazdığımda sadece babamın aracı kullanabileceği cevabı verildi. Bilginize. Saygılarımla.

Üye
    ozi09 Avatarı

Gerçek Adı
    ozlem
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    12:24
    Yaşadığı Yer
    AYDIN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatık vitesli araç için ehliyeti h sınıfına çevirmek gerekiyormu

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik vites sadece sağ ayağı sağlam olanlar için geçerlidir.buda ehliyette otomatik vites kullanır ibaresi olması lazım, bunuda herkes kullanır.tertibata gerek yoktur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1- Bazı vergi daireleri işgüzarlık yapıp ötv-mtv'Ye dair atıf da istiyor. Böyle bir şart asla yok. Ama eşşeği sağlam kazığa bağlamak isterseniz (aklınıza gelen baınıza gelmesin diyerek) ötv-mtv ibaresi de yazdırın rapora derim.

2- Ücret alım konusu hastane hastane değişiyor! Gideceğiniz hastanede "vermem kardeşim" diyerek bir yoklama çekin...