Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    3rturk Avatarı

Son Giriş
    29.11-2013
    Saat
    15:03
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,

Engellilere tanınan Ötv indirimi gibi pozitif ayrıcalıklar bir tarafa dursun, bu prosedür de neyin nesi?

Lafı uzatmadan soruma geçeyim.

Annem kanser hastası. Sol bacağında ve bir takım cerrahi müdahaleler neticesinde de kısmi bedenen rahatsızlıkları var. Bunun sonucunda ÖTV indirimi için %92 engelli raporu aldık. Raporla birlikte oto bayiisine gidip araba için gerekli işlemleri başlattık. Bize söylenen şu idi: "il sağlık müdürlüğüne gidin ve annenizin ehliyetini iptal edin, trafik tescil böyle istiyor" Bunun üzerine İl sağlık müdürlüğüne ehliyet iptali için gittik ve dilekçemizi verdik. Oradan da babama iptal işlemi için yeniden bir rapor almamız gerektiğini söylemişler.

Rapor için tekrar tek tek poliklinik gezip, kurul için gün bekleyeceğiz. Önceki engel raporu için 3 hafta bekletmişlerdi ve gerçekten meşakkatli ve yorucu bir iş. Diğer rahatsızlıkları sebebiyle de 10 ayrı poliklinik gezmiştik.

1- Siz ehliyet iptal işlemini nasıl gerçekleştirdiniz? Kurula girmeden ehliyet iptal ettirmenin başka yolu yok mu?
    2- Kurul ehliyeti iptal etmez ise, aracı alamayacak mıyız?
    3- Kurul, sol bacağındaki ağrı ve bu sebeple oluşan 'üzerine basamama' durumundan dolayı normal araç kullanamaz ama otomatik vitesli araç kullanır der ise, bir de H sınıfı ehliyet almamız gerekir mi?

EĞER ÖTV İNDİRİMİNDEN FAYDALANIP %90' NIN ÜZERİNDE RAPOR ALMAYA NİYETLENEN ARKADAŞLAR BU YAZIYI OKUYOR İSE; ENGELLİ YAKININIZ RAPOR ALIRKEN AYNI KURULDAN AYNI ANDA ARABA KULLANABİLİR/KULLANAMAZ RAPORU DA ALIN. YOKSA AYNI İŞLEMLERİ TEKRAR YAPARSINIZ. BENİM DÜŞTÜĞÜM DURUM BU.

Üye
    gorbi20 Avatarı

Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ben %98 le ötv indirimli aldım bana hiç kimse ehliyetini iptal ettir gibi bişey demedi ilk kez duydum 2.5 yıl oldu alalı kanunlar değiştimi o zamandan beri bilmem raporum araba için değildi normal engellilik raporuydu emeklilik için

Üye
    3rturk Avatarı

Son Giriş
    29.11-2013
    Saat
    15:03
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam Ali Bey. ÖTV indirimi için rapor almışsanız, araba almak istediğinizde trafik tescil işlemleri sırasında araç sahibi yani engelli kişinin ehliyeti görünüyor. Bu durumda polisler normal olarak diyor ki; bu derece engele sahip birisi araba kullanabilir mi? Seni il sağlık müdürlüğüne gönderiyor. İl sağlık müdürlüğü de tekrar devlet hastanesine gönderip ehliyetin iptalini istiyor. Bunu, bu denli engelli kişinin araba kullanmasında sakınca gördükleri için yapıyorlar. Araç alımı sırasında da trafikle işiniz olduğu için o noktada böyle bir denetim gerçekleşiyor. Buraya kadar ki olan kısım normal bir uygulama.

Normal olmayan şu.. Trafiğin ehliyeti iptal etme gibi bir yetkisi yok. Tek yetki hastanelerin. Yani bugün ben vicdanen rahatsız olup, trafiğe gidip, "15 yıldır araba kullanmıyorum, araba kullanmayı unuttum, ehliyetimi iptal edin" deyince dahi polisler çaresiz, iptal edemiyorlar. İlle de hastaneye gidip sağlık kuruluna gireceksiniz ve ağır hasta olmanız gerekiyor. Ayrıca ssk veya emekli olmanız da önemli değil, gezeceğiniz her poliklinik için ortalama 20-25tl ücret talep ediliyor. Yasal olarak en az 5 poliklinik geziliyor. (akıl ve ruh sağlığı, kbb, göz, iç hastalıklar, ortapedi) Şekerim, tansiyonum var derseniz bu ücrete kan tahlilleri de ekleniyor. Bugün bu işlemleri hallettim. Yukarıda ki sorularıma kendim cevap vereyim bari de bu aşamalardan geçecek olanlar dikkatli olsunlar.

1- Siz ehliyet iptal işlemini nasıl gerçekleştirdiniz? Kurula girmeden ehliyet iptal ettirmenin başka yolu yok mu?

- Ehliyet iptal ettirmenin başka yolu yok. İl sağlık müdürlüğüne gideceksiniz. Oradan da Devlet hastanesine sevk edecekler ve sağlık kurulu raporu almaya çalışacaksınız.. Hastalığınızı ilgilendiren poliklinik kurul raporuna o anda araba kullanabilir/kullanamaz ibaresi düşecek. İlle de uzuvlarda bir eksiklik gerekmiyor. Annem metaztasik kanser olduğu için (kanseri yayıldığı için) ehliyetini iptal ettiler.

2- Kurul ehliyeti iptal etmez ise, aracı alamayacak mıyız?

-Trafik amiri ile görüştüğümde yanlış hatırlamıyorsam her halükarda alırsınız demişti. Anlaşılan bu aşama bir denetim. Yalnız %90 üzeri engelli raporuna sahip bir kişiye genellikle 'araç kullanamaz' sonucunu veriyorlar. Böylece şuna dikkat etmek lazım. Örneğin kalp hastası bir oğlunuz var diyelim. ÖTV indiriminden faydalanır, biz de, oğlum da o aracı kullanır diye düşünürseniz oğlunuzun ehliyetini iptal edecekleri ihtimalini de düşünün. Planlarınızı ona göre yapın. ÖTV indirimi için poliklinik gezerken 'bu halde araba kullanabilir miyim, ehliyetimi iptal ederler mi" diye de sorun. Bu noktada olumsuz bir yanıt alırsanız, işlemleri yarıda bırakır çıkarsınız. Bir şey de olmaz.

3- Kurul, sol bacağındaki ağrı ve bu sebeple oluşan 'üzerine basamama' durumundan dolayı normal araç kullanamaz ama otomatik vitesli araç kullanır der ise, bir de H sınıfı ehliyet almamız gerekir mi?

-Bu sorumun cevabı ile karşılaşmadım.

Söylemeyi unuttum, bu uygulama yeni bir kanun veya illere göre değişiklik gösteren bir şey de olabilir. Başka bir il de bulunan arkadaşı tekrar hastaneye göndermeye gerek görmeksizin elinde tuttuğu engelli raporuna istinaden ehliyet iptalini direk emniyet gerçekleştirmiş. Forumda bu paylaşılmış. Sizin de ehliyetle alakalı bir sorununuz olmamış. Benim görüşüm il il farklılıklar yaşanıyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ehliyetin iptali gibi bir şart asla söz konusu değil. Ben aynı drumdaydım ve B ınıf ehliyetim durduğu halde % 96 rapormla kardeşimin kullanması için ÖTV-MTV istisnaslı araç aldım. Nokta.

Kesinlikle ve kesinlikle sie bu eziyeti dayatanlar işi bilmdiklerin saçmalamışlr.

Not: Kim nereden biliyormuş ehliyetiniz olduğunu? Szmi beyan ettiniz?