Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mahmutbaga Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut baga
    Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    18:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben h sınıfı ehliyetim ve otomatik vitesli araç kullanabilir raporum var buna rağmen ötv indiriminden yararlanamadım. işlem yapan memur ötvden yararlanamazsın dedi. doktorun verdiği rapora göre almam gerekiyor fakat memur onay vermiyor. h sınıfı ehliyet ve doktor raporu yeterli değil midir yada memurun görüşü mü önemlidir. bilgisi olan varsa paylaşabilir mi

Üye
    bond007 Avatarı

Son Giriş
    08.02-2015
    Saat
    10:43
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

başka bi rahatsızlığın varmıdır göz felan

Üye
    mahmutbaga Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut baga
    Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

benim otomatik vitesli araç kullanabilir raporum ve h sınıfı ehliyetim mevcut raporun derecesi 50. araç alırken maliyedeki memur doktorun bana verdiği rapora rağmen ötvden yararlanamazsın dedi. ötvden yararlanmam için doktorun görüşü mü önemli yoksa maliyedeki memurun görüşü mü? doktorun bana verdiği rapora dayanarak vergi memurunun işlem yapması gerekmiyor mu yoksa devlet memurunun kendini doktor yerine koyup bana raporu yeniden mi verecek bu durumu izah edebilir misiniz? benim gibi otomatik vitesl araç kullanabilir raporu ve h sınıfı ehliyeti olup ötv istinasından yararlanmayan birileri var mı? bu forumda

başka bir rahatsızlığım yok ortopediden aldığım rapor sadece yüzde 50

Üye
    bond007 Avatarı

Son Giriş
    08.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben daha başvrmadım yakında başvurucam benım sol ayak femur + gözdede görme oranı 10/4 solda sağ tam bakalım bana verirlermi bilenleri görüşlerini yazsın arkadaşlar

Üye
    golden_heart Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:09
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    12

bende numuneden rapor aldım 2-3 ay önce..H sınıfı ehliyeti almak için.. raporumda yukardaki arkadaşın yazdığı gibi "otomatik vites araba kullanabilir.H sınıfı ehliyet alabilir" diye ibare var..oranıda % 47 .. ben daha araba alma işine girişmedim ancak bu raporla ben ötv den faydalanacağımı umuyordum..taki bu arkadaşın bu konuyu açtığını göre kadar.. ben daha memurlar ile haşır neşir olmadım..ama ya bana da öle derlerse ? bu yüzden bunla ilgili bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini paylaşırsa sevinirim...

Üye
    bond007 Avatarı

Son Giriş
    08.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

golden_heart;

alan çok kişi var ama nasıl alınıor onu çözemedim daha

Üye
    golden_heart Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    12

işte buraya bilgilerini paylaşsalar da bizde bi yol çizsek çok güzel olacak..

Üye
    mahmutbaga Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut baga
    Son Giriş
    02.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

alan kim varsa bilgi verebilir mi burada çünkü memur ikna olmuyor. sağ ve sol ayakta parmak ankülozları var ama memur yeterli görmüyor durumu. memurun böyle bir yetkisi var mı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Otomatik vitesli aracı ötv istisnası ile alabilmek için raporunuzda sol alt ekstremitede kısıtlılık olduğuna dair tanı olmalı. Raporunuzu şu siteye ekleyip (imgur: the simple image sharer) oradaki kodu (BBCode [message boards & forums]) mesaj olarak buraya yazarsaz daha iy yorum yapabiliri.

Üye
    diyarbakırlı Avatarı

Gerçek Adı
    hasan
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

2011 yılı ekim ayında belirtilmiş olduğu gibi sol alt ekstemite kısıtlılığı ( polio sekeli ) H sınıfı ehliyet ve ehliyette otomatik vites araç kullanır ibraresi mevcut ( sağlık raporunda otomatik vites ve tertibatlı yazılmasına rağmen salt otomatik vites araç aldım )

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aşağıdaki mevzuatta kimlerin ÖTV den yararlanabileceği yazıyor.

::Mevzuat Display::

3. Uygulama Esasları:
    Yukarıda belirtilen hükümlere göre, ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinde sayılan araçların, malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulamasında aşağıdaki şekilde işlem yapılacaktır.
    a) Sakatlık Dereceleri
    Sakatlık derecesi % 90'ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın, altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatyaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır.
    b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.
    c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.
    Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçlarıilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Üye
    golden_heart Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    12

oturanboğa ;

http://i.imgur.com/0YTohxH.jpg burda raporum mevcut bi bakıp yorum yaparsan sevinirim..

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

İsmail raporun nizami kardeşim sıkıntı yok eğer işi yokuşa sürerse maliye memurlarının işgüzarlığı buda maliye bakanlığının baskısından kaynaklı oluyor genelde...

Üye
    golden_heart Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    12

inşallah bakalım..allah tan doktorlar düzgünce herşeyi belirtti raporda..yoksa bir kelimeye bile takıyolar kafayı..

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar maliye memurlarının baktığı yer şudur. Sol alt extrimite. Otomatik vites araç kullanır raporu alan arkadaşlar raporun teşhis kısmında sol alt extirimite ifadesi yoksa ya da sağ ile artı bir sıkıntı yazıyorsa memurlar onay vermez. İsmail arkadaşın raporunda sıkıntı yok onay alır. Ancak mahmut baga arkadaş sağ ayak tada sıkıntı olduğunu belirtmiş. Mahmut beyin alacağı raporda özel donanımlı araç kullanır ibaresi gerekirdi.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon