Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fenerli_39 Avatarı

Gerçek Adı
    tunc kabak
    Son Giriş
    03.12-2013
    Saat
    17:04
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    hayırlı akşamlar teyzemde %94 özürlü raporu var vasi kararıda benim adıma daha 5 ay oldu vasi karaı çıkalı.bende kendi paramla bir araba almak istiyorum benim sorum 5 sene sonra arabayı kedi üstüme nasıl alabılırım satış için sadece vasi kararı yeterli mi?eğer (allah korusun )bu 5 sene zarfında teyzem vefaat ederse arabanın akibeti ne olacak.teyzemler 4 kardeşlerler satış için onlardan herhangi bir izin alınacakmı?bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tşk.....

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    22:36
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ewet arac alabılırsınız adına vefat durumunda ne olur bılemıyorum
    özürlü raporunun aslını notere tastik ettir.
    ondan önce mahkemeye git dilekce ver ötv li arac almak ıstıyorum dıye vasiy raporun ile o kararı al noter tastikli raporu al araba bayisine git al arabnı

Üye
    volvoxcnt Avatarı

Son Giriş
    01.09-2017
    Saat
    18:26
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de %94 özür oranıyla araç alacağım. Özürlü olan kişi Babam. Vasiy olunca araç benim üzerime mi görünecek 5 sene dolmadan. Bildiğim kadarıyla araç şimdi sadece Babamın adına alınıyor. 5 sene sonra bana satış yapacak. Vasiy nedir yani?

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vasiy demek engellinin sorumluluklarını üstüne alan kişi demektir.Vasi olarak atandıgın kısıının haklarını üstüne almıs oluyorsun.Evet arac engelli kisinin adına olmus oluyor.5 yıl dolduktan sonra satıyorsunuz yada üstünüze alabiliyorsunuz.Bunun içinde mahkemeden satıs ıcın ek karar cıkartmanız gerıyor hakime kalmıs bısı onay verıyor da vermıyorda

Üye
    fenerli_39 Avatarı

Gerçek Adı
    tunc kabak
    Son Giriş
    03.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tşk cevabınız için mahkemeye mutlaka başvurmamız gerekıyormu ötvli arac alacam diye? 5 yıl dolduktan sonra sadece mahkemeye mı başvuruyoruz üstümüze almak için arabayı ?ve bu sadece hakıme mı kalıyor ?başka bir yolu yokmu eğer hakım buna izin vermezse?yanı noterden vekalet alıp üstümüze alamazmıyız ?tşk

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Eğer kişinin akli yetileri kendi kararlarını vermek için yeterli değilse, bu durumda mahkeme eliyle o kişiye vasi ataması yapılır. Vasi, o kişinin haklarını korumakla yükümlü olur... Araç alımında eğer vasi ataması olmuşsa, hakim kararı gerekir. Hakim araç alımı için de satışı için de izin vermeli. Aksi halde ne araç alabilir ne de satabilirsiniz. Ve genelde alırke izin veren mahkeme satarken izin verez. İzin verdiğindede para raporlu kişinin hesabında tutulur ve harcamalar hakim onyına tabi olur...

Araç sahibinin vefaatı durumunda: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...il-olur-3.html

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fenerli_39;

Aynı durumda bir arkadaşım Teyzesi için araç aldı ve alırken Noterde bir belge imzaladılar. Arkadaş aracı kendi parasıyla aldı. Noter de teyzesi vefatı halinde araç vasii si olan yeğnine kalır diye bir belge imzalamışlardı.

Üye
    fenerli_39 Avatarı

Gerçek Adı
    tunc kabak
    Son Giriş
    03.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tşk hakim izin verdiğinde para raporlu kişinin hesabına yatırlır diyorsunuz arabayı alırken araba parasını ben vereceğım ve satarken yanı arabayı 5 sene sonra kendi üstüme alacağım başkasına satmıyacağım o zamanda parayı raporlu kişinin mi hesabına yatıracağım zaten ben ben veriyorum bütün parayı bir başkasına satmayı düşünmüyorum sadece 5 sene sonra arabayı üstüme alacağım hepsi bu bana bu konudada bilgi verirseniz menmun olurum saygılarla

slm tşk verdiğiniz bilgi için bende kendi paramla arac almak istiyorum notere ne dememiz gerkiyor böyle bir belge imzalamamız için?5 sene sonra kendi üstüne nasıl alacak arabayı bir bilginiz varmı saygılarla

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aynı durumu suan yasamaktayım.Aracın parasını bız odedık kuzenımın ustune aldık ama satmak ıstıyoruz ÖTv vs odendı mahkemeden satıs kararı aldık hakım paranın vasiye yatırılmasını istedi.Simdi satıp parayı kısıtlı adına yatıracagız sonra dılekce verıp cekmek ıstedıgımızı belırtecez.Hakim ne derse o olacak

Üye
    vuralh Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fenerli_39;

Bu imkanlar ve yasalar engelli insanların yararlansınlar diye çıkartılmıştır. Aracı engelli inşan için alacaksın Engeli insan yararına kullanacaksın.
    Engelli kişi de aracı 5 yl sonra istediğine satar.

Üye
    fenerli_39 Avatarı

Gerçek Adı
    tunc kabak
    Son Giriş
    03.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet biliyorum arabayı tabiyki engelli teyzemin yararına kullanacağım ben köyde yaşıyorum ve ayda bir şehirdeki hastaneye gidmemiz gerekıyor herzaman başkasından araba istiyorum onu hastaneye götürmek için buda çok zor oluyor ve bunu bana bir dostum soyledı indirimi bende faydalanmak istiyorum ama tek endişem 5 sene sonra arabayı nasıl üstüme alacağımla ilgili handi yolu izlemelyim..tşk

slm vasisi kim kuzenınızın?aracı alalı 5 sene gectımı eğer gecmediğize ötve vs yatırmanız gerekıyor ama 5 sene gecerse böyle bir şey yapmanız gerekmıyor bildiğim kadarıyla bende alam istiyorum fakat 5 sene gectıkten sonra kendi üstüme almak istiyorum arabayı çünkü parayının hepsini ben vereceğim herzaman başkasından araba isteyemiyorum teyzemı hastanaye götürmek için ve yalnış birşey yapmamak için 5 sene sonra nasıl satışı kendi üstüme yapabilirim hangi yolu secmem gerekıyor ..tşk

Üye
    s3mp4t1c Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fenerli 39 aklın var ise alma başına bela olur ben aldım verdiğim paralar hava ya uctu + bankadan aldıgım kredıyı odemekteyım araba elımde patladı arac normal arac oldu ama satısı vs yapamıyorum cok sacma sapan işler cözümsüz yoldayım noter hakimin onayı kabul etmıyor vs ...

Üye
    fenerli_39 Avatarı

Gerçek Adı
    tunc kabak
    Son Giriş
    03.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çok üzüldüm nasıl noter hakimin kararını kabul etmıyor bu çok sacma hani hakım kararı herşeyı çözüyordu?komik