Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:52
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Devletin bazı alakasız meseleleri birbirine karıştırması ve yeterince akılcı çözümler üretememesi maalesef bu ülkede sık karşılaşılan bir durum... Mevcut yasalar, kurallar liyakat sahibi olmayan ve muhatabını yeterince anlamaktan aciz kişilerce yapıldıkça maalesef bu durum böyle sürmeye devam edecek...

Neden bütün engelliler bir ulaşım aracı satın alırken indirim almak ister... Gerçekten ihtiyacı olduğu için mi? Yoksa herhangi bir kamyonun tepesinden dağıtılan bedava şeyi alma refleksi ile mi?

Evet iddiam da gayet mantıklı olduğumu düşünüyorum, Otomobil gibi taşıtların alımında devletin sağladığı vergi indirimi gibi kolaylıklar, sadece ulaşım kısıtlığı bulunan engellilere sağlanmalı.

Ağırlıkla ulaşımında problem yaratan ortopedik engellilerin yanı sıra örneğin yol yürümesinde problem yaratacak kadar nefes darlığı bulunanlarda v.s...

Zira kulakları duymayan birinin aracının olmaması ile yürüme engeli bulunan birinin aracının olmaması arasında yaşam standardı açısından dağlar vardır. Duyma engelli bir vatandaş aracı olmadığında yaşamını aynı standartlarda devam ettirebilirken, yürüme engelli birinin aracının olmaması onun hayatını kabusa yada hapishaneye çevirebilir...

Üye
    okan01 Avatarı

Gerçek Adı
    savaş
    Son Giriş
    02.03-2017
    Saat
    23:58
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynen kardesim dediklerine katiliyorum. bizim toplumumuz beleşi çok seviyor ihtiyacı olanda istiyor olmayanda sonra devlette bakıyor başedemeyecek hepsini iptal ediveriyor bunda ortada kalan gene ihtiyacı olan oluyor.

Üye
    ENfER Avatarı

Gerçek Adı
    Ener
    Son Giriş
    24.04-2016
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Esk.-Erz.-Ant.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yani benim engelim, senin engelini döver diyosunuz. polemik yaratmak için birebir

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

ENfER yorumun çok güzel

kör bir insanın yolda yürümesi, ortopedik engelliden daha risklidir.
    korna sesini duymadığı için ezilen sağır insanları duymadınızmı.

körlerin alacağı arabayı herkes kullanabilmeli.
    sağırların araçlarında'da özel tertibat olmalı

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

eeeeeeee

kör topalı görmez , topal sagırı yakalayamaz , sagır körü duymaz , kelde hani bana hani bana der

kıssadan hisse herkez kendi sorununu dağ başkasınınkini tümsek zanneder gidin bir onlarla yaşayında bakın ne kadar ulaşım sorunu yaşayıp yaşamadıklarına sonra dağ tümsek tartışması yaparsınız ( bu arada ben topalım yolda yürürken kör olan bir arkadaşım bana uyarak hareket ediyor kıssaca hem kör hem topal oluyor )

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

ENfER;

Maksat meseleyi polemiğe çevirmek değil, yazdıklarımı iyi okursanız "benim engelim senin engelini döver" şeklinde basit ve çocukça bir kıyas yapmadığımı anlarsınız... Meseleyi körlük, sağırlık, böbrek yetmezliği, astım v.s. olarak değerlendirmiyorum zaten...

Devletin engellilere ulaşım araçlarının edinilmesi konusunda sağladığı avantajlar sadece hayatında "ULAŞIM KISITLIĞI BULUNAN ENGELLİLER" i kapsamalı...

Siz üniversite hayatındaki çok önemli bir sınava, yürüme mesafesinde olan bir yolu, normal kişiler yürüyerek gidebilirken, sırf yollar buzlu olduğundan ve araç olmadığından engel nedeniyle gidememek ne demek bilir misiniz? Ben çok iyi bilirim...

Ve yukarıdaki fikrimi devletin engellilere tanıdığı bütün haklardan ömrüm boyunca bir engelli olarak yararlanmayacağım taahhüdü vermek pahasına, hiçte bencil düşünmeden ve gayet nitelikli bir şekilde sonuna kadar savunuyorum. Zira bir konudaki desteği sadece gerekli kişiler alırsa; fayda sağlanabilir, kamyonun tepesinden yardım dağıtıldığında ihtiyacı olan olmayan herkes bir şeyler almaya gelirse ypaılan destek amacına ulaşamaz...

Sorun şu; siz meseleyi basitleştiriyorsunuz... İyi okuyun...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

pelerınlı HAKLISIN NE DIIM
    sen ayagın topal dıye butun sulalen devletten araba sahıbı olsun devletın verdıgı araba dıye sulalen ıhya olsun cok haklısın burda bakkkkaaaa
    sagıra arabaya destek degıl ehlıyet vermek abes hurrrraaa

Üye
    Mehmet Can Akın Avatarı

Son Giriş
    10.01-2015
    Saat
    13:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SiyahPelerinliAdam'ın söylediklerine yüzde yüz olmasa da büyük oranda katılıyorum. tekerlekli sandalye kullanan bir bedensel engelli olarak katılmadığım en önemli husus örnek olarak duyma engelli arkadaşlarımızın örnek verilmesi. Duyma engellilerden önce örnek verilmesi gereken çok engel türü var.

Olması gereken, her engel türüne göre indirime girecek araç / muafiyet türünün farklılaşması.

Kısıtlı zaman aralığında aklıma gelen öneriler şunlar:

Görme engelli biri aracı kendi kullanamadığı, fakat araçta herhangi tadilat ya da ihtiyaç duyulan bir araç türü olmadığı için emisyona göre düzenlenecek olan yeni vergi sisteminde belli bir emisyonun altında A-B-C-D-E-MPV-SUV segmentte binek araçlar vergisiz verilebilir. Bu aracı aynı ev halkı olma ihtimali yüksek olan eş-anne-baba-çocuk-torun-dede-nine-kardeş-ya da vasi vb sebeple ruhsatta belirtilen kişiler de her şart altında, diğer kişiler ise -komşu /arkadaş vb- engelli kişi araçta bulunmak şartıyla sorunsuz kullanabilmeli.

tekerlekli sandalye kullanan kişiler, Otomatik vites SW, MPV, SUV segmentlerindeki araçları tertibat takarak belli bir emisyon değerinin altında olmak şartıyla vergisiz alabilmeli. Aynı zamanda bu aracı aynı ev halkı olma ihtimali yüksek olan eş-anne-baba-çocuk-torun-dede-nine-kardeş-ya da vasi vb sebeple ruhsatta belirtilen kişiler de her şart altında, diğer kişiler ise -komşu /arkadaş vb- engelli kişi araçta bulunmak şartıyla sorunsuz kullanabilmeli.

Sağ/Sol El/ayak engeli olan kişiler, A-B-C-D-E-MPV-SUV segmentlerinde engeline uygun tertibat taktırılmış aracı ihtiyacına göre manual ya da otomatik olarak belli bir emisyon değerinin altında indirimli alabilmeli. Aynı zamanda bu aracı aynı ev halkı olma ihtimali yüksek olan eş-anne-baba-çocuk-torun-dede-nine-kardeş-ya da vasi vb sebeple ruhsatta belirtilen kişiler de her şart altında, diğer kişiler ise -komşu /arkadaş vb- engelli kişi araçta bulunmak şartıyla sorunsuz kullanabilmeli.

Engel durumu araç kullanmasına müsait olmayan tekerlekli sandalye kullanan kişiler adına vites türü ayrımı yapılmadan SW ya da MPV segmentindeki araçları belli bir emisyon değerinin altında olmak şartıyla vergisiz araç alınabilmeli. Aynı zamanda bu aracı aynı ev halkı olma ihtimali yüksek olan eş-anne-baba-çocuk-torun-dede-nine-kardeş-ya da vasi vb sebeple ruhsatta belirtilen kişiler de her şart altında, diğer kişiler ise -komşu /arkadaş vb- engelli kişi araçta bulunmak şartıyla sorunsuz kullanabilmeli.

Zihinsel engel vb. araç kullanmasına müsait olmayan kişiler adına A-B-C-D-E-MPV-SUV segmenlerindeki araçlar belli bir emisyon değerinin altında vergisiz araç alınabilmeli. Aynı zamanda bu aracı aynı ev halkı olma ihtimali yüksek olan eş-anne-baba-çocuk-torun-dede-nine-kardeş-ya da vasi vb sebeple ruhsatta belirtilen kişiler de her şart altında, diğer kişiler ise -komşu /arkadaş vb- engelli kişi araçta bulunmak şartıyla sorunsuz kullanabilmeli.

Diyaliz hastaları A-B segment araçları belirli bir emisyon değerinin altında ötv olmadan alabilmeli. Ya da toplu taşımadan ücretsiz de yararlandırılabilir. Diyaliz hastası çok yakınımda kimse yok o yüzden onların ulaşımla ilgili sıkıntıları hakkında fazla bilgi sahibi değilim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha eklenebilecek engel türü bulunabilir ya da mevcut vergi sistemine uyarlaması yapılabilir. Vergi sisteminin değişmesi tartışmaları sebebiyle hesaplamaları mevcut sistemi hesaba katmadan Avrupa'daki vergi sistemine göre yaptım.

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Şunu anlamıyorum, neden aile yada arkadaş ayrımı yapılsın... Bu konudaki indirimi istismar eden insanlar yüzünden neden iyi niyetli insanlar sınırlansın... Herhangi bir arkadaşıma araçta ben olmazken, aracımı şuradan getirebilir misin diye ömür boyu rica edemeyecek miyim? İllegal yoldan aracımı getirtmeye kalkarsam hep ya yolda bir şey olursa stresini ömrüm boyunca yaşamak zorunda mıyım? Sigorta şirketleri zaten kazalarda bir takım masrafları ödememek için en ufak yetkisiz kullanım durumunu bahane ederek, sorumluluktan kaçıyor.

Ben bu konudaki istismarın önlenmesi için, engellilerin hayatlarını kısıtlamayan başka önlemler geliştirilebileceğine inanıyorum... Araca ve engelliye getirilen sürüş kısıtlaması engellileri toplumdan ayrıştıran ve hayat standardını fevkalade düşüren bir uygulama...

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konu pek kabul gören bir konu olmadı nedense... Öyle ya hep versinler, alınmasın hiçbir hak...