Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ateşoğlu Avatarı

Gerçek Adı
    ateş
    Son Giriş
    29.12-2015
    Saat
    08:18
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bilgisi olan ardadaşlardan yardımlarını rıca ediyorum: ben 2005 yılında yurt dışından özel tertibatlı bir araç aldım malumunuz araçta devredilemez satılamaz ibaresi var ben geçen yıllarda birine kefil oldum kefil olduğum kişi şu anda ceza evine düştü ve haliylede borcu ödeyemedi ve benim engelli aracıma yakalamalı haciz konularak parka çekildi avkatla görüştüm avkat aracı sattıracağını söylüyor benim anlayamadığım bu araç yurt dışından ithal gelmiş bir araç bu aracı şu anda normal bir kişiye satamıyoruz satabilmemiz için gümrük ödememiz gerekiyor gümrük ödemek istemez isek 10 yıl beklememiz gerekmiyormu bu durumda icra bu aracı nasıl satacak.ve bu aracın haciz edilmesi hukuken normalmidir.teşekkürler

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:15
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Bülent abinin benzer bir konuya yaptığı yorum, sizinde sorularınıza cevap olur umarım...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Haciz yoluyla el koyulabilir. Ama bence otomobilin kişinin gündelik yaşamı ve ihtiyaçları için zaruri olduğunu savlayıp haciz işlemine karşı itiraz edilebilir. Otomobil olmadığında kişinin gündelik yaşamının ne kadar sekteye uğrayacağı konusunda hakim ikna edilmeli...

ÖTV'yi aracı alacak kişi öder...

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ SERİNO: 14

7.2.1.3. Ortak Hususlar
    [...]
    Öte yandan bu şekilde istisna kapsamında iktisap edilen araçların istisnadan yararlananlar dışındakilere satışında, bu Tebliğin (15.2.) bölümündeki açıklamalar çerçevesinde vergileme yapılacaktır."
    [...]
    15.2. İlk İktisabında İstisna Uygulanan Taşıtlarda Vergileme
    ÖTV Kanununun 15 inci maddesinin 2 numaralı fıkrasının (a) bendi hükmü gereğince, (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabında ÖTV istisnasından yararlananların, bu taşıtı istisnadan yararlanmayan bir kişi veya kuruma devretmesi halinde, bu devir dolayısıyla istisnadan yararlanmayan ve adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, ilk iktisaptaki matrah üzerinden, kayıt ve tescil tarihindeki orana göre, bu tarihte tarh ve tahakkuku yapılacak olan ÖTV tahsil edilecektir.
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...mumkun-mu.html

Üye
    ateşoğlu Avatarı

Gerçek Adı
    ateş
    Son Giriş
    29.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey ben ortapedik engeli birisiyim engelim sadece sol kolum yok yürümeye ve bir yere ulaşmaya engel bir durumum yok lakin eve iki tane hastam var birisi hem diyaliz hemde kalp hastası diyer hastam ise beyninden çok ağır bir amaliyat geçirdi ben bu hastalarımın tedavilerini kontürollerini yaptıra bilmem için aracıma ihtiyacım var bu kunuda ne yapabilirim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Mahkemeler haciz koyuyor. Bu konuda olumlu bir sonuç alan hiç duymadım. Ama böyle bir durumla karşılşmışsanız, dediğim gibi, durumunuzu anlatıp hakimi ikna etmeyi denemekten başka bir yol yok malesef.

Üye
    ateşoğlu Avatarı

Gerçek Adı
    ateş
    Son Giriş
    29.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın bület bey bu metin bir alıntı ne derece doğru bir bilginiz varmı gerçekten yurt dışından getirilen engelli aracına haciz konulamıyormu bu konuda cevabınızı bekliyorum

Aracınıza el konulamaz. Ama maaşnız varsa bir yerden emekli yada çalışıyorsanız nafaka oalrak maaşınıza belli bir miktarda el konula bilir. Aracın satılmaz denmesi o kadar da önemli değil. Eger ki başına bir hal gelirse ve aracınız icralık olursa anında haciz işlemi yapılır. Hatda ruhsatında ÖZÜRLÜ ARACI SAHİBİNDEN BAŞAKASI KULLANAMAZ yazsada arac elinizden gider. Yurtdışından gelen araçlara haciz vs işlemeler yapılamamakta. Bunun gerekçesi ise aracın yurt dışından gelmiş olması ve alım satımının Gümrük Müdürlüğüne ait olmasından kaynaklanmaktadır. Degerli arkadaşlar hiç bir zaman unumayın engelli adına tahsis edilen araçlar her ne kadar trafikte engelli Plakası taşısada engelli için vaz geçilmez mallar kapmasamınada girse içra ve iflas kanunun 83/2 maddesi gereginde açık bir dille engelli araçları haciz edilemez denmemektedir. Bu madde kişinin için luzumlu alet vs gibi bir maddedir. Ve Türkiye den alınan araçlar haciz edilirken yurtdışından ithal edilen araçlar hacizedilemiyor. Buda engelli arkadaşlarımız arasında bir ayrımcılık meydana getirmektedidir. Her iki aracıda engell insanlar kullanmasına karşın sen yurt içinden aldın sana araç lazım değil haciz ederiz diyen zihniyet aynı işlemi yurt dışından gelena raç için yapmıyor. Kimse unutmasın ki engelli adına tahsis edilen bu araçlar engelli kişinin zaruri ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Buradan siyasiyeler seslenmek isterim İçra ve İflas kanunundaki hacize kabil olmayan mallar kapsamına engelli araçları haciz edilemez diye açık bir dille yazılmalıdır. Bunun yanı sıra engelli insanın unutmayın akülü sandalyesi dahi haciz kapsamaına girmektedir.

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

benim vergi dairesine borcum vardı. bir trafik kazasından dolayı arabama maliye tarafından el konuldu. vergi dairesine dilekce yazıp durumumu belirttim. alırken, ruhsata satılamaz diye damga basıp teslim ettiler arabayı. mahkemeye çıkmadık. ama bu gün itibarıyla araç 10 yılını doldurdu ve ne olacağını bilmiyoırum. yeni araba almayada korkuyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Dediğim gibi, mahkemeler araca el koyuyor. Aksini hiç duymadım.