Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    boğa982 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2013
    Saat
    13:03
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba bende basımdan gecenlerı anlatmak ıstıyorum.H Sınıfı ehlıyetım var bulundugum ilde hastaneye başvurup ötv den yararlanıp araç alımı için başvurdum
    ama doktor bana benım elımde ıstersen verırım istersem vermem dedı ve olumsuz rapor verdı.Olumsuz rapor gelıncede emnıyet benim ehlıyetıme el koydu
    ama ben bı suru yazısmalarla bu rapora itiraz ettım baska bır ıle sevk ettıler ve o ildekı hastane bana oran yazmadan özel tertıbatlı araç kullanabılır ibarelı rapor verdı bu raporla emniyet sonunda ehlıyetımı gerı verdi (kas hastalıgım mevcut)

Şimdi yenıden elımdekı h sınıfı ehlıyetımle ve elımde baska ılden almıs oldugum ehlıyet ıcın almıs oldugum özel tertıbatlı araç kullanabılır ibarelı raporumla muracaat ettım nörolojı bolumu bana bu raporu alman zor dedı ne yapacagımı bılemıyorum ıtırazla bırlıkte yazısmalar felan 2 yıl gectı basvurayım mı yoksa ıkıncı el arac mı alayım
    bu arada 2. el araç alırsam yenı bı rapormu cıkaracam yenı bı rapor cıkaracaksam ötv den muaf ıcın alırım daha mantıklı eziyet ustune eziyet bana bu fıkır verın arkadaslar kımısıde baska ılden bana verılen özel tertıbatlı araç kullanabılır yazısını veren hastaneye basvurmamı ıstedı madem raporu verdı araç ıcınde rapor verır dedıler sızce ne yapmalıyım lutfen acil cevap beklıyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    956
    Verilen Beğeniler
    1.250

Elinizdeki raporla araç alımı için şansınızı denediniz mi? Üzerinde oran olmadığı için büyük ihtimalle kabul görmez ama, şanstır, bir deneyin derim.

Bunun dışında, evet, bence de en makul olan, size sürücü belgesi için rapor veren doktora/hastaneye gitmeniz ve oradan yeni rapor almanız.

Bir de, sürücü belgesi alırken verilen raporda bir kaç yıl sonrası için kontrol şerhi düşülmüş müydü? Genelde kas hastalarına her yıl kontrol şartı konur...

Üye
    BuAşkFazlaSana Avatarı

Son Giriş
    10.07-2017
    Saat
    08:20
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Bülent Bey kas hastaları için konan her yıl kontrol şartı ne için acaba?hastalığın araba kullanmaya imkan verip vermediğini mi kontrol ediyorlar?

Üye
    boğa982 Avatarı

Son Giriş
    19.11-2013
    Saat
    13:03
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu hafta bana özel tertıbatlı araç kullanabılır yazılı raporu veren hastaneye gıdıcem ve konusacam ona gore bı dosya açtıracam
    bısey soracam ben otomatık vıtes araç alsam (rahat kullanabılıyorum) ona sanayıde tertıbat taktırsam (son çare olarak ehlıyetten olmamak ıcın)
    hıc bıseyden faydalanmasam maksat trafık polısı durdurursa ehlıyetımde yazan özel tertıbatlı araç kullanabılır ıbaresını dogrulamak adına yapsam sorun olur mu sızde muayeneye gıdınce tertıbatı kaldırırım dıye dusunuyorum sızce ....Bu arada benım ehlıyet yenı deıl eskı oldugu ıcın kullanım sure ve şerhı atılmamıs

Üye
    umut38 Avatarı

Son Giriş
    10.10-2014
    Saat
    22:01
    Yaşadığı Yer
    ..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba. Bende kas hastasıyım raporum %64. 2 hafta önce h sınıfı ehliyet alabilir raporunu aldım. H sınıfı için artık heyete girilmediğini aile hekiminin ilgili polikinliğe sevk edip alabileceğimi söylediler. Aile hekimim devlet hastanesi ortopedi ve nöroloji polikinliğine h sınıfı ehliyet için değerlendirilmesi diye sevk etti. Muayenelerim sonucu h sınıfı ehliyet alabilir deyip tekrar aile hekimine gittim ve aile hekimi raporumu verdi. Şimdi yarın araç alabilmek için heyete girecem ötv indirimi için kas hastası olduğum için zorluk çıkartırlar mı acaba ben otomatik vites kullanabiliyorum özel tertibatlımı kullanabilir derler acaba? Özel tertibatlı derlerse aracı benden başka kimse kullanamazmış ailemden biri galiba doğrumu?

Üye
    BuAşkFazlaSana Avatarı

Son Giriş
    10.07-2017
    Saat
    08:20
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

ilk önce aile hekimine mi gitmek gerekiyor yani h sınıfı rapor almak için?

Üye
    kasap_sadik Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam
    ben %85 oranlı kas hastasıyım. Bana verilen raporda özel tertibatlı araç ve otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyordu. Öyle yazılırsa otomatik alınca tekrar tertibat kurdurmanıza gerek kalmaz.
    Raporu alırken ne şekilde rahat kullanabileceğinizi söylerseniz rapora not düşeceklerdir. Ehliyetimin üstünde de özel tertibatlıu araç - otomatik araç diye ayrıca yazıyor.

Benim aracım özel tertibatlı kendisinden başkası kullanamaz diyorlar ama yanında siz olduğunuzda polisler genelde sıkıntı çıkarmıyor.

Selamlar

Üye
    umut38 Avatarı

Son Giriş
    10.10-2014
    Saat
    22:01
    Yaşadığı Yer
    ..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

A.s
    teşekkür ederim.

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

boğa982;

Seninle aynı düşüncedeyim . Banada özel tertibat yazdı doktor sol elimden dolayı ötv ve hatta mtv indiriminden bile yararlanamaya bilirmişim . 2. el bir araç alıp otomatik senin gibi yapmak düşüncesindeyim . İşin illegal gibi gözüktüğünün farkındayım ama başka yol kalmıyor benim için .

Üye
    sibel07 Avatarı

Gerçek Adı
    Sibel
    Son Giriş
    22.11-2014
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

boğa982;
    Merhabalar, bende kas hastasıyım ilk etapta bende ehliyet alamamıştım , daha sonra ünv okuduğum memlekette ehliyetimi aldım bir şekilde. Sonra sizin gibi araba almaya kalktığımda Raporumda yazmadığı için sorunlar yaşadım. Hakem hastaneler arasında Ankara da BAŞKENT hastanesi var özel olmasından dolayımı nedir zorluk yaşamadım. Ehliyetimi , birde özürlük derecesini gösteren raporumu götürdüm. Araba almam için ehliyet bilgilerimin işlenmesi gerekiyor dedim.
    şu ibareyi yazdırdım.H sınıf ehliyet alabilir. sol ayak tertibatlı otomatik vites araç kullanabilir.MTV den muaftır.
    eğer sizin sağ ayakta sorun yok ise sadece otomatik vites araç kullanabilir ibaresi yeterlidir. demesi yeterli DR un..
    Bu bilgileri girerek yeni bir rapor oluşturdular kısacası ... Umarım faydası olur..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    956
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    boğa982;
    Raporda/ehliyette "özel donanım" ibaresi varsa araçta da usulüne uygun olarak takılmış özel donanım bulunmak zorunda. Donnımsz araç kullanamazsını (dnanımlı arac H nıf sürüc begesi olmayan kimseer kullnamaz)

umut38;
    Güncel bilgi için teşekkürler. Artık aile hekimine başvuru yapılacak desenize...
    Vergi avantajlı araç almak istiyorsan özel donanım ibareli rapor/ehliyet olması şart. Sadece otomatik vitesi olup özel donanımı bulunmayan aracı vergi istisnası ile satın alamazsın

Sibel'e ek olarak (şunlardan birine uydurmalısınız raporu): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...bi-burada.html