Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellileri teknik olarak engelsiz insanlardan ayrıştırmanın bir vesikası;

Kendimden örnek veriyorum, bana elden tertibatlı araç kullanır raporu veren doktor yada herhangi bir sözde bilirkişi(!) gerçekte benim sağ bacak engelime rağmen düz vites ve sıradan tertibatsız bir aracı çok rahat kullanabildiğimle ilgilenmedi bile... Neden? Zira devlet onu beni toplumdan ayrıştırmak için görevlendirmişti.. Hatta haketmediğim halde tertibatsız araç kullanır demesi halinde tehdit bile edilmişti...

Oda görevini yaptı; "Herşeyi elle idare edilen tertibatlı araç kullanır".. Hadi len ordan, seninle herhangi bir motorlu taşıtı parmağımda oynatmaya bahse dahi girerim diyemedim.. Öyle ya bunu söylesem beni tertibatlı ehliyeti dahi almaktan aciz koyabilirdi, zira son sözü söyleyen malum bilirkişi(!) idi...

Bu iki ortaçağ yasağı toplumda engellileri, engelsiz insanlardan teknik olarak ayrıştırmanın bir vesikasıdır;

ENGELLİ TERTİBATSIZ KULLANAMAZ!..

ENGELSİZ TERTİBATLI KULLANAMAZ!..

Siz bir engelli iseniz; sadece kendinize ait bir araç satın almadığınız ve hatta tertibat taktırmadığınız takdirde ölene kadar bir başka motorlu taşıtı kullanmanız devlet tarafından yasaklanmıştır... Kolları olmayan engelli ayaklarıyla ressamlık yaptığında alkışlanır, normal bir aracı gayet güvenli kullanmasının kendine göre bir yolunu bulduğunda hapse atılır... Neden? Yasalar buna ihtimal vermediği için... Tıp kı ortaçağdaki gibi...

Bir şekilde aracı aldınız, bu kez de bir başka engelsiz vatandaş sizin engelinize sahip olmadığı sürece o aracı kullanması devlet tarafından yasaklanmıştır... Yani engelsiz olması aracı kullanmasına manidir!, komik değil mi!... Örneğin sizin sağ bacağınız yoksa, herhangi biri sağ bacağını kestirtmediği sürece o aracı kullanma yeteneğine sahip olmadığı devlet tarafından kabul edilir...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Töbe töbeee! Düpedüz isyan ediyorsun sen!

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Evet İsyan (İ.Özel)

...Ben merd-i meydan
    yani toprağın ve kanın gürzü
    güllerin bin yıllık mezarı bendedir
    yukardan bakarım efendilerin pusatlarına
    insanların bütün sabahlarını merak ederim
    gök hırpalanmaktadır merakımdan
    ıtır kokan benim yumruklarımdır
    benim kavgamdır o, aşk diye tanınan.../
    Haksızsam haksızsın de Bülent...

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

bu konuda isyan etmemek eldemi dünyanın parasını verdiğim arabada devlet bana diyorki ya arabayı sadece sen kullanacaksın yada seninde olsa sen kullanamazsın iyide kardeşim ayakkabı değil ki bu sadece bana ait olsun ailem arkadaşım sevgilim neden bu aracı kullanamıyor... ben tercihimi her isteyen kullansından yana kullandım ötvsinide ödedim hayallerimin arabasına kavuştum ama genelde ulaşım için sukutur kullanıyorum gelde sövme

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

demirc;
    Bu konuda bir şeyler yapmak lazım...

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    22:59
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

isyan haktır, etmeyen ahmaktır: yakalım isyan ateşini... öneriniz nedir? nasıl örgütlü haraket yaratabiliriz?
    bende ailemde otomobil kullanacak kardeşlerim benden semt olarak uzakta oturduğu için "tekerlekli sandalye için asansörlü otomobil alamıyorum. çünkü ben araçta olmadığım zaman yakalanırlarsa cezayaya tabi imiş, kardeşlerim evlerine taksi ile mi dönecek vs saçmalık? taksi de tutamıyorum zira asansörlü taksi yok akkülü tsandalyemle başka ulaşım yolum yok. tedavilerim dahi aksıyor, bu insanlık dışı bi uygulama, ırkçılık ötesi bi ayrımcılık: isyanladayım..

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

"BİZ HER ARACI KULLANABİLİRİZ" şeklinde bir kampanya başlatılabilir... Bizim "B" ehliyeti ile kullanılabilinen her aracı kullanabilmemizin önü açılırsa, zaten sadece bize özgü, bize nikahlanmış araçlar diye bir şey kalmaz... Bunun için zihindeki engellerin kalkması lazım...

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

aaaannnnnnnnnnnnnnnnnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammm mmmmmmmmmmmm

alayı toplanmış isyanda İSYANCI geldi haaaaaaaannnniiiiimmmmm . arkadaşlar kadroya benide yazın mevkiii hiç farketmez alayına isyan

çözüm ise ötv kanunundaki sadece bagzı engellilere ayrıcalık ve sınırlama ( eşitlik ilksine aykırı ) tanıyan İSTİSNA hükmünün bütün engellilere tanınacak MUHAFİYET şeklinde degiştirilmesi ( böyle olmazsa maliyeciler anlamaz gerçi onlarada anlama özürlü raporu alabilirsek taraftar yapabiliriz )

en isyancı duygularımla selam ve saygılar

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

DADAŞ06;

Bu ülkede böyle bir girişim neticesinde sonuç alma şansımız zaten olabildiğince düşük, bu yüzden;

cıvıtmaz isen az da olsa sonuç alma şansımızı yitirmeyiz diye düşünüyorum...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Engelliler arasında ayrımcılık yapmadan, tüm engellilere adil bir şekilde yapılmalı pozitif ayrımcılık...
    Ben aldım diğerleri ne yaparsa yapsın demeden ve de kötüye kullanılmasına izin verilmeden yapılmalı...
    engelli adamın yeğeni amcası adına araba alıyor ama amca bir kere bile o arabaya binmiyor ,amaç engelli insanın hayatını kolaylaştırmak,ancak bizde engelli insanın hayatını kolaylaştırmaktan ziyade kötüye kullanım var..Hem herkese adalet hem de kötüye kullanıma engel olunmalı...Egelliye fayda sağlayan ancak engelli üzerinden kötüye kullanıma engel olan bir uygulama gerekiyor...

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    286
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

bu karın ağrısı daha nekadar sürecek bilmiyorum ama özel tertibatlı araçların kişiye özel olarak değerlendirilmesinden bunu yapıyo devlet.yani o araba sana göre tasarlandığından başkası o aracı süremez.açıklaması bu...(sanki kostüm,kıyafet,ayakkabı ya başkasına uymuyo)...''ötv vermediğinizden,millet de istismar etmesin diye bunu yapıyoruz ''demiyo devlet.bu yorumu kendi kendimize biz yapıyoruz ve yahu devlet de haklı napsın!!! diyoruz.kendimiz çalıp kendimiz söylüyoruz.ben bunu çok komik buluyorum gerçekten.devletin bahanesi neyse onun üzerinden bir yol çizip bişeyler yapmalı.o tertibatların kimsenin kullanmasına engel tertibatlar olmadığını bütün engelliler biliyoruz.hukuktan anlayan yada hukukçu arkadaşlar azcık yardım ediversin.biz derdimizi dile getirmediğimiz sürece kimse bizim yerimize düşünüp yasa çıkarmaz.akıllarına bile gelmez.
    doktor bizim sakatlığımıza bakıp teşhis koyuyo.ama bilmiyoki senin o eksik bulduğu uzuvunu ne derece kullanabildiğini...bu kişiye göre değişir.engelleri aşmanızla alakalı bir durum.bunu siz bilirsiniz,yakın çevreniz bilir ama sizi ilk defa gören doktor bilmez ve damgayı vurur ''tertibatsız kullanamazsın!''
    tertibatsız kullanamayan da vardır o ayrı.

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

geçmişte engellinin arabasını herkes kullanırdı. bu yüzden mafyalar oluştu. maddi durumu iyi olmayan engelliye çok az bir para veriliyor ve son model arabalar getirtiyorlardı. vekaletinide verdiği için engelli kişi bu arabaların ne alındığını, nede satıldığını görmüyordu bile. buna bir çözüm bulunmadan isteklerimizin olması çok zor.

şimdi bir düşünelim. kaçımızın arabası var. içimizde asla araba alamayacak arkadaşlarımız yokmu sizce. işte bu arkadaşlarımız, ''nasıl olsa araba alamam en iyisi başkasına vereyim araba hakkımı, bende 3-5 kurujş faydalanmış olurum'' düşüncesiyle bu hale geldik.

bu iş bir sektör haline gelmişti. anadoludaki engelliler bulunup onlardan alınan vekaletlerle bu işlerri yapıyorlardı.

isteklerimiz. birinci ve ikinci derece yakınları kullanabilir diye bir değişiklik yaptırabilirsek ki bu yapılabilir. en iyi ve en makul çözüm. olur. ben Scooter kullandığımdan arabamı kullanmıyorum, kapının önünde çürüyor.

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Yahu bu işin yolsuzluğunu yapan yada farklı bir şekilde bu yasadan faydalanan engelli varsa bunun cezasını devlet neden bütün engellilere kesiyor? Asıl sorulması gereken soru bu... Yada engellinin vergi indirimiyle aldığı araç kimin neden zoruna gidiyor? Yasayı çıkaran vekilden tutun, sağlık raporunu veren doktora kadar, engellilere tanınan bu kolaylıktan rahatsızlıkları söz konusu sanki... Nedir hazmedilemeyen problem bir anlasak?

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

tamam haklı konuşuyorsunuzda. türkiyede trafikteki araba sayısı şu anda 17 milyon.

türkiyedeki engelli sayısı ise 12 milyon civarında deniliyor.

17 milyon aracı olan kişilerin mutlaka ailesinden birisi engellidir. herkes arabasını satıp engelli arabası alacaktır.

bu hesapla trafikteki araçların 2/3 ü engelli aracı olacak.

engelli aracını sadece ortopedik engelliler için düşünemeyiz.

körler, yolda giderken çukura düşüp buynunu kırabilir, kırmızı ışığı görmeyip araç altında kalabilir. bu arkadaşlarımızı % 90 özürlü sayıp aldığı aracı herkes kullanabilmeli.

sağırlar ise, çok duymuşunuzdur medyada, ''trenin sesini duymayan sağır trenin altında kaldı diye. ''korna sesini duymayan sağır ezildi diye'' bu arkadaşlarında özel tertibatlı araç alma hakkı olmalı

yani bu demektirki. trafikte 12 milyon engelli aracı olacak

birinci dereceden, ikinci dereceden kişiler engelli aracını kullanabilir diye uygulama başlatabilirsek başarı olur kanaatindeyim.

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yelpaze;

Yahu bir şey önerirken gerekçesini söyleyin neden 1. yada 2. dereceden ile sınırlayalım... Neden herkes kullanamasın.. kafanızı biraz daha açın arkadaşlar, yasak niye?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon