Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SiyahPelerinliAdam;

yahu !!!

bir sürü gerekce açıkladım, neden 1. veya 2. derece yakınların kullanması gerektiğinide anlıyacağını zannetmiştim.

eğer bu araçlarI, birinci ve ikinci derece yakınlar kullanırsa. ARAÇ AİLE İÇERİSİNDE KALIR.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:22
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Niye herkez kullansın? 1. derece akrabalar dışındakilerin kullanması doğru değil ki,burada amaç engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmak değil mi?Engelli için tanınan ayrıcalığı niye akraba dışındaki kişiler kullansın o zaman engelsiz insanlarda ÖTV ödemesin,neden engelli tanıdığı olmayan insanlar madur edilmiş olmuyor mu
    Yeri geliyor aileler bile engelli çocuklarını madur ediyor,çocuk için araç alınıyor ama o araca ihtiyacı olan çocuk için değil baba gezip tozmak için kullanıyor..

Üye
    volki Avatarı

Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ne yani babası çocuğunun adına araba alınca bir tek o çocuğu getirip götürmek için mi kullanacak tabikide kendileride gezecek böyle bir düşünce tarzı olabilir mi bencede herkesin kullanabileceği şekilde düzenleme yapılması gerekir zaten milletimizin böyle verilmemesi gereken yüksek vergiler tarafından beli bükülmüş bırakında imkanı olan alsın kullansın kullandırsın

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:22
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

O zaman herkes ÖTV ödemesin,neden sadece engelli tanıdıkları için yapılıyor indirim,diğerlerinin suçu ne?

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar kızmayın devir teknoloji devri her teknolojik derdin bir teknolojik dermanı var

ne istiyoruz

1 ) herkes bizim arabamızı kullanabilsin
    2 ) biz herkesin arabasını kullanabilelim ( seyyar aparatlarlada )
    3 ) h sınıfı ehliyet kalksın
    4 ) 1600 cc ve 5 yıl sınırı kalksın
    5 ) bagzı engelliler degil % 40 ve üzeri ayrıca % 40 altında ancak tertibatsız araç kullanamayanların hepsi faydalansın

ne derdimiz

1 ) kötü niyetli insanlardan engellileri korumak
    2 ) kötü niyetli engellilerden devleti korumak ( bunu diyecegim aklıma gelmezdi ama maalesef ......)
    3 ) devletin bu konudaki denetleme işlevini kolaylaştırmak

ÇÖZÜM

engelli araçlerına takograf benzeri bir cihaz takılır bu cihaz parmak izi okuyucudur aracın kilometresi ile beraber çalışarak o aracı kim sürüyorsa o kişinin parmak izini ve kilometresini kaydeder bu sayede o aracı en çok kimin kullandıgı ortaya çıkar böylece aramızdaki kötü niyetli ve mazlum arkadaşların kim oldugu açığa çıkar kanunda neyse gereği yapar

1600 cc ve 5 yıl sınırı ise küçük bir düzenlemeyle hallolur . devlet ötv kanunundaki ifadeyi ' engelliler aldıkları arabadan 1600 cc ötv oranı kadar ötv den muaftır ve 5 yıl içinde bu haktan 2. veya daha fazla yararlanmak isteyen engelli önceki hakkında ödemedigi vergileri yasal faiziyle ödeyerek , bu hakkı kullanıpta 5 yıl geçtikten sonra tekrar faydalanacak engelli ise geçmişte ödemedigi ötv yi ödemeyerek bu haktan faydalanır ' şeklinde degiştirirse ve tertibat ifadesini kaldırıp ' % 40 ve üzeri ayrıca % 40 altında ancak tertibatsız araç kullanamayan engelliler ' diye bir ibare monte edilirse işlem tamamdır

yanlız öncelikle mevcut hükümet yada ekonomi bunu istiyormu ? ?????????????

haaaaaalllllllaaaaaaa isyan ve alayına isyan

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

yelpaze;

Nie araç aile içerisinde kalsın, ailesinden olmayan kişiler neden kullanamasın... Asıl sorun engelli adına alınan indirimli aracı engelliden başka birisi sahipleniyorsa ve asıl sahibi normal birisi olmasıysa bu başka bişey.

Bu istismarın önüne geçmek için neden engelliler mağdur olacak şekilde sınırlamalar getiriliyor. Başka bir çözüm bulunsun hangi çağda yaşıyoruz...

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

SiyahPelerinliAdam;

araç niye aile dışında kalsınki. ihtiyac yoksa niye niye alıyorsun.
    sivas'taki engelli indirimli araç alsın, bursa'daki herhangi birisi aracı kullansınmı yani bu devleti dolandırmaktır.

burada istismar edilen engelli değil, devlettir.

bu vergi indirimi engelliler adına çıktıysa eğer, zaten senin engelli aracını H sınıfı ehliyeti olan herkes kullanabiliyor. bırakın sağlam olanlarda vergisini ödeyerek araba alsın.

ama dersenizki. benim aracımı ''aynı evde yaşayan, aile bireylerimde kullanabilmeli'' sonuna kadar seni desteklerim.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar istismarı engellemek devletin işi her engelli plakası gördüğümüzde adamın yakasına yapışıp nerde bu aracın sahibi diyecek halimiz yok ya onuda geçtim arkadaş benim gibi başlarım ötvsinede indiriminede diyenler ne olacak ben ötvmi verdim devlet ne hakla benim arabama karışıyor mal benim değilmi istediğimi yaparım hoş devlet sağolsun tek yaptığım arabaya aval ava bakıp sonra scootere binmek şimdi kış geldi oda yok

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

yelpaze;

araç neden aile dışında kalsın ki? bu sorduğun soru senin zihnindeki sınırların bir tezahürü... Başka türlüsünü hesap edemeyecek kadar dar ve kısır bakıyorsun meseleye, adeta yasalarla ilgilenen diğer devlet memurları gibi...

Sen her ihtimali hesapladığını düşünerek yanılıyorsun... Ben akrabam olmayan herhangi bir arkadaşıma, çalışanıma; ömrüm boyunca "sana zahmet arabamı şuradan getirebilir misin?" diyemeyecek miyim? Yahut yakında otopark bulamadım ilerdeki otoparka çekebilir misin diyemeyecek miyim? Her şeyi hesap ettiğin iddiasını bırak lütfen arkadaşım, sende halden anlamaz iş bilmez bir bürokrat gibi kendince akılcı(!) çözümler üretiyorsun... Ben devletin istismara karşı aldığı önlemler yüzünden yasalarca hayat standardımın düşürülmesi konusunda savaş veriyorum, sen neden bahsediyorsun... Sen bile beni anlamıyorken devletin anlamasını beklemekle sanırım hata ediyorum...

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

SiyahPelerinliAdam;

o kadar dar çerçeveden bakıyorsunki, kendini merkeze koymuşun, herşeyin sana göre ayarlanmasını istiyorsun.

SiyahPelerinliAdam;

kendi arabanı herkesle paylaşmayı düşünürken. kör ve sağırların indirimli araba almasını bile gereksiz görebilirsun.

Bir kanun çıkarken ''arabamı parka götürebilir diye kanun çıkmaz.'' arabayı bir başkası kullanabilirmi, kullanamazmı diye kanun çıkar. kullanabilir diye kanun çıkarsa, ister park götürsün, ister kars'a götürsün farketmez.

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

yelpaze;

1- Herşeyin bana göre ayarlanmasını istemediğimi anlayamayacak kadar dar bakıyorsanız yazdıklarımı tekrar okuyun! "H" sınıfı ehliyet sahibi tüm engelliler, bakın iyi okuyun "ben" demiyorum, "H SINIFI EHLİYET SAHİBİ TÜM ENGELLİLER" ölene kadar kendi araçlarından başka aracı kullanamazlar ve kendi araçlarını başka birine kullandırtamazlar burada konuştuğum şey bu... Siz yazdıklarımı okumuyorsunuz galiba, daha kötüsü belki de okuyorsunuz anlamıyorsunuz...

2- İşte siz okuduğunuzu idrak etmekte güçlük çektiğiniz için meseleyi "Kör yada sağırlar" şeklinde anlayarak kısırlaştırıyorsunuz. Benim söylediğim şey şu; "Devletin motorlu taşıtların edinilmesi konusunda ki sağladığı yasal kolaylıklar yahut muafiyetler sadece ulaşım kısıtlığı bulunan engelliler için geçerli olmalıdır" Bu fikrimi hala savunuyorum, zira sizin için vergi indirimi "Beleş" anlamına gelebilir ama benim için "Fırsat Eşitliği" yahut "Pozitif Ayrımcılık" anlamına gelir... Yani bir sağır ın aracının olmaması onun hayat standardını engeli açısından normal birine kıyasla çok değiştirmezken, örneğin ortopedik engelli birisinin aracının olmaması onun hayatını kabusa yahut hapishaneye çevirebilir. Burada devlet tarafından desteklenmeyi hakeden kişi "ulaşım" konusunda engeli bulunan kişi olmalıdır... Hala aynı şeyi savunuyorum ve söylediklerim zihinsel bir zemini olan mantıklı makul talepler. Ama siz bunu anlayamaz iseniz bunu garip karşılamam

3- Hala dar baktığınızı ifade edip duruyorsunuz... ben meselenin sizin kafanızdakilerden ibaret olmadığını izah etmek için farklı örnekler veriyorum, siz söylediklerimi "arabamı parka götürme yasası" sanacak kadar okuduğunuzu anlamıyorsunuz...

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

insan bir değil fikir bir olsun dert bir değil dermen bir olsun....
    -----------
    ben pozitif ayrımcılık istiyorum beleşcilik yapmıyorum toplu ulaşım araçları bedava olmuş binemedikten sonra neyleyim pozitif ayrımcılık diye ötv indirimi yapmışlar ama eksisi artısından fazla indirimden yaralansam ailem bir yere giderken ben götürmek zorundayım ötvsini ödeyip alsam ben biyere gitmek için başkasına muhtacım kendi malımla rezil oluyorum beni mağdur etmenin neresi pozitif ayrımcılık

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

devlet mağdur ettiğinin farkında değil ki!... Tam aksine kolaylık sağladığını düşünüyor...

Gerekirse vergi indirimi kalksın ve bu konudaki özgürlüğümüz verilsin...

Askıda Üyelik
    mb21 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    19:06
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende b sınıfı ehliyet sınavına girdim,alamadım.sonunda h yi aldırttılar.benim sadece sağ elimin parmaklarında sorun var,arkadaşımın her iki eli benimkinden 10 kat daha kötü(elleri yanmış)b ehliyeti var.

Üye

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mb21;

İşte bu tür iş bilmezlerin hep olacağı varsayılarak, engellilere de B sınıfı ehliyet verilmeli ve kendilerini en güvenli hissettikleri tertibatı yaptırıp yaptırmamak konusunda serbest bırakılmalıdırlar... Her yasak bir sınırlamadır...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon