Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    efestream Avatarı

Son Giriş
    19.10-2013
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,

ÖTV indirimi ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği var ve bazı sorulama cevap bulamadım. Bu araştırmayı annem için yapıyorum...

Annem 2 sene önce kalp krizi geçirdi, 3 stent takıldı. Ardından 1 sene önce kanser teşhisi konuldu ve bir göğsü alındı, ikinci ameliyatta koltuk altı lenfleri alındı ve bu ameliyat kolunda güç kaybına sebep oldu(sol taraf -bu rahatsızlık raporda belirtilmedi-). bunların dışında eskiden geçirmiş olduğu bir kazadan dolayı elinde ve bileğinde güç kaybı var (sağ el).
    Haydarpaşa Numune Hastanesinden aldığımız raporda;

- sindirim sistemi/Cerrahi alanında %20 oranında (sol memeden ötürü)
    - Endokrin sistem / İç hastalıklarında %43 oranında (Stent, damar tıkanıklığı, hipertansiyon, hiperlipidemi)
    - kas iskelet sistemi / ortopedi / fiziksel alanında %6 oranında (sağ el bileğindeki hareket kısıtı)

toplamda %57 olarak belirlenmiş (sanıyorum burada belli oranlar ile çarpılıp toplanarak bu orana ulaşılmış

Raporun arka yüzünde Özür grubu kısmında sınıflanmayan işaretli. Raporun kullanım amacı kısmında da sosyal yardım ve özürlü kimlik kartı alanları işaretli. Ayrıca "Özürlü kimliği alır, 2022 sayılı yasadan yararlanır" yazıyor.

Raporu alırken doktor neden istiyorsunuz diye sormuş ve toplu taşıma için denmiş. ÖTV indirimi diye bir şey olduğunu bu raporu alıncaya kadar bilmiyorduk.

ÖTV muhafiyeti için, %90'ın altında olduğundan H sınıfı sürücü belgesi alabilir ve/veya özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresinin olması gerektiğini biliyorum

Aracı alma amacımız da annemin günlük hayatında kullanması değil. Ehliyeti var ama araç kullanmıyor. Sürekli kalp, damar, kanser, tansiyon kontrolleri oluyor ve haftada 4-5 defa farklı hastanelere gitmemiz gerekiyor. ancak annemin yaşı, fiziksel durumu ve hastalığının hassasiyeti nedeni ile hastaneye gitmesi çok kolay değil. Bu gidiş gelişlerde taksi haliyle oldukça maliyetli oluyor.

Şimdi durumu kısaca özetledim sanırım ve sorularıma geçebilirim. Madde madde yazarsam daha anlaşılır olacağımı düşünüyorum.

Bu durumda H sınıfı sürücü belgesi alabilir ve/veya aparatlı araç kullanabilir raporu almak gerekir mi? alınabilir mi?

Bu raporu aldık varsayarsak bu aracı benim kullanmam söz konusu mu?

H sınıfı sürücü belgesi aldığımızı ve sağlık raporunda aparatlı araç kullanabilir belgesi olması halinde bu aracın otomatik vitesli olması yeterli mi

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
    yardımlarınızı bekliyorum.
    Saygılar...

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

Aparatlı aracı kullanamazsınız, % 90 ve üzerinde oranı olması gerekiyor annenizin...

Tek yolu yeniden rapor almayı denemek, tüm rahatsızlıklarını detaylı olarak belirtmek...

Üye
    efestream Avatarı

Son Giriş
    19.10-2013
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Otomatik vitesli olmasi yeterli değil mi? Yada rapora otomatik vitesli arac kullanabilir yazdirmamiz yeterli olmayacak mi?Yeni rapor alip %90 yazdirmak zor bir ihtimal. Bunu deneyeceğim ama hic umudum yok

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    197
    Verilen Beğeniler
    87

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Annenizin yalnızca sol ayağından olması gerekiyor engelinin, ancak sağ elindende engeli olduğu için bu ibareyi alsanız dahi araç alımında ÖTV'den muaf olamazsınız...