Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    admtgy Avatarı

Son Giriş
    20.10-2013
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tanışma sayfası varsa da ben bulamadım o yüzden gözden kacırdıysam özür dileyerek konuya girmek istiyorum.

İsmim adem. 2009 yılında SSK emeklisi olan babam, geçirdiği trafik kazası sonucu duyma,görme ve el-kol işlevlerinde belirgin ölçüde kayıplar meydana geldi.Merak ettiğim bir kaç husus var. yardımcı olabilirseniz sevineceğim. öncelikli olarak, babam şu an için kendi işini kendi görebilecek kapasitede uzuvlarını kullanabiliyor. fakat kaza sonrasında oluşan hasarları şu şekilde sıralayabiliriz..

Kafa tasında kırık ve çatlaklar.. sol elmacık kemiğinin tamamen parçalanması sonucu sol gözün 1 cm kadar içeriye doğru kayması, burun kemiği kırıkları, sağ elmacık kemiği kırıkları, çene kemiği kırıkları, üst damakta kırıklar, sol kulak zarı hasar gördüğünden sol kulağında %40 oranında duyma kaybı, ayrıca iki gözde de görme kaybı az seviyede. sol ön kol kemiği 11 parçaya ayrıldığından ve bilek ile temas kurulamadığından yapay kemik ve vidalama sistemi ile platin uygulamaları, sağ ön kol kemiğinde 4 parça kırık olduğu için platin uygulaması. kalçasında çatlak.. olmak üzere çok ciddi bir ağır yaralanma söz konusu olmuştur. ayrıca kazadan sonra ambulans görevlilerinin yanlış pozisyon vermeleri sebebiyle burundaki ve damak kırıkları sebebiyle akciğerlerine kan biriktiği söylendi, uzun süre kan kustu.

velhasılkelam, bu bahsettiğim yaralanmalar sonucunda 1 kez, iki koldan ameliyat ve 1 kez burun ameliyatı geçirmiştir. aynı zamanda hepatit b taşıyıcısı olan babam karaciğer değerlerinin yüksek olması sebebiyle müdahale edilmesi gereken diğer uzuvlara gerekenin yapılamaması sonucu yüzünde ki deformasyon da açıkça görülmektedir.

Bu uzun açıklama sonucu sorularım şu şekilde..
    1-Bahsi geçen durumda, babama şu an itibari ile ortalama olarak tahmini % kaç engelli raporu verilebilir?
    2-bahsettiğim yaralanmalardan hiç biri araç kullanmasına mani olmamıştır ve şu an manuel aracı dahi eskisi gibi kullanabilmektedir. el ayak koordinasyonu , göz koordinasyonu gayet iyidir. refleksleri de fena değil . tabi bu bizim görüşümüz. dr.lar ne der bilemiyorum.

Talebimiz;
    bir kaç günlük araştırmalarımız sonucunda babama %40 üzeri bir raporu verilmesi durumunda, raporda " OTOMATİK VİTES ARAÇ KULLANABİLİR " şeklinde bir ibare bulunabilir mi? bulunursa H sınıfı ehliyet ile ÖTV indiriminden faydalanabilinir mi ? faydalanırsa bu aracı OĞLU olarak benim kullanmam mümkün olur mu.. araçta herhangi bir tehcizata gerek kalmayacağını düşünüyorum.

engin bilgilerinizle aydınlatırsanız çok çok memnun olacağım. nitekim şahsıma ait aracı satacağımdan böyle bir imkan varsa yararlanmak isteriz.. mercedes firmasından fiyat aldık 120 bin tl'lik arac üç aşağı beş yukarı 70 bin lira civarında bir rakama geliyor. merakla cevaplarınızı bekliyorum

SAYGILARIMLA

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

Şimdi bizim buradan birşey söylememizin imkanı yok oran ile ilgili olarak,
    ancak şunu söyleyebilirim:
    Araç alımı için oranın önemi yok, % 40 alamasada araç alabilir bir kişi,
    Ama, babanızında alıp almama riski olan konu şudur:
    İki koldan ehliyet alırken problem çıkarabiliyorlar,
    heyetin insiyatifine bağlı birazda... yetkili hastaneler 'den birine başvurup süreci yaşayıp öğrenmelisiniz, ve bizimlede paylaşın lütfen sonucu...
    Ayrıca raporda 'otomatik vites' ibaresi olmaz ÖTV'den muaf olabilmek için, 'özel donanım'lı araç ibaresi olması gerekiyor.
    Bu aracıda yalnızca babanız kullanır, babanızda aynı engeli ve H sınıfı ehliyeti olmadıkça başkada kimse kullanamaz... Siz kullanamazsınız...
    Sizin kullanamabilmeniz için rapor oranının % 90 ve üzeri olması gerekiyor...

Üye
    admtgy Avatarı

Son Giriş
    20.10-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Fakat aşağıda paylaşacağım linki okumanızı rica edeceğim..

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/91561-raporumda-otomatik-vitesli-arac-ibaresi-var-alacagim-araci-kimler-kullanabilir.html

B
    urda yazılana göre rapora bu şekilde yazılabiliyor. peki bu rapor ile H sınıfı ehliyet alındıktan sonra babama ötv indirim hakkı doğmuyor mu?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

Otomatik vitesli araç ibaresiyle ÖTV'den muaf olabilmek için rahatsızlığınız sadece sol alt ekstremiteden olması gerekiyor... Babanızın bu ekstremiteden olmadığı için otomatik vitesli araç ibaresi alsanızda ÖTV'den muaf olamazsınız...

Üye
    admtgy Avatarı

Son Giriş
    20.10-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    anlıyorum.. şartlara bakıldığında bizi kapsayan bir indirim görünmüyor. teşekkür ediyorum ilginiz için.