Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kantutar42 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    00:21
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaslar e sınıfı ehliyetim var bunu h sınıfı ehliyetine cevirtmek istiyorum ve ötv'siz sıfır arac almak istiyorum sorum şu sag ekstiremi kullanamıyorum bu tertibatlı bir araç sınıfına girermi ben ötv den muhaf olmam için nasıl bir rapor almalıyım ve ehliyetimde ne yazması gerekiyor ellerimde hiç bir problem yok sag ayak bilegim zayıf çalışıyor ama bu şekli ilede manuel bir aracta kullanabiliyorum ama yinede trafikte dert olmak istemiyorum kaza yaparsam sıkıntı olmak istimeyorum birde engelli aracı benim dahil babam ve abim normal ehliyetli kişiler arabamı bullanabilir mi yardımcı olabilirmisiniz hepinize iyi günler

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

Raporda özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır ibaresi olmalı. Aracı sadece siz kullanabilirsiniz, ve sizinle engeli aynı olan, H sınıfı ehliyeti olan kişiler kullanabilir. Başka kimse kullanamaz.

Üye
    kantutar42 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KKELEBEKK;

öncelilkle teşekür ederim cevabınız için ben hastaneye rapor almak için başvuracagım önce h sınıfı ehliyetimi mi alayım yoksa bunun için tek bir rapor yeterlimi yani H sınıfı ehliyet için hemde ötv inidrimindende faydalanmak için ayrı ayrı rapormu almam gerekiyor yoksa tek seferde işimi halledeyim diyorum birde tertibatsız araç kullanır ibaresi yazmaz ise ötv inidriminden faydalamaz mı diger arkadaslarında soruma katkısını bekliyorum

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Tek raporda H sınıfı ehliyeti alabilir tertibatlı araç kullanması uygundur yazan rapor işinizi görür ...
    tabi yazması gerekiyor

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Engeliniz sağ ayakta olduğu için alacağınız raporda şu ibare aynen yazılmalı. Özel Donanımlı araç kullanabilir H sınıfı Ehliyet alır. ÖTV indirimli alacağınız araçda ise otamatik vitesli alınır ve gaz pedalı sağ taraftan sola tertibat ile alınır. Bu aracıda sağlam hiç kimse kullanamaz. H sınıflı başka bir engelli ise sadece sizin gibi sağ ayak engelli ise kullanır. Ve siz hem otomatik olsun hem manuel başka hiç bir aracı kullanamazsınız. Rapora başvururken matbu form var orada raporu ne için aldığınız soruluyor. Orada hem ehliyet kutucuğunu hemde otomobil kutucuğunu işaretler iseniz tek rapordo işinizi halledersiniz.

Üye
    kantutar42 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki sakura71 kardeş özürdileyek bir şey sormak isityorum iki tane manuel vites arabam vardı sattım kullanırkende pekde zorluk cekmiyordum ama trafikte sorun oluyordu polisleri zor ikna etmek zorunda kalıyordum alacagım raporda söyle bir ibare olabilir mi H sınıfı ehliyet alabilir tertibatsız araç kullanabilir ötv indiriminden faydalabilir böyle bir rapor alsam ötv indirimli araç alabilir miyim birde sol bacagımdan kusur barsa sag bacak işi görüyorsa ne yapacaz tertibata girer mi

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Eğer bahsettin gibi bir rapor alırsan ÖTV indiriminden yararlanamazsın. Maliye o raporu kabul etmeyecektir.
    Sıkıntı sadece sol ayakta olsa sağ sağlam olsa idi o zaman olurdu. Donanımsız otomatik vites araç alabilirdiniz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Sağ ekstremiteden kısıtlılığı olanlar acak özel donanıma sahip aracı vergi istisnası ile satın alabilirler.Başka bir yolu yok...

Üye
    kantutar42 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar benim E sınıfı ehliyetim var ben bunu H sınıfına çevirtmek istiyorum bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim
    1.E sınıfını H sınıfına çevirtmek için 2016 yılınımı bekliyeyim yoksa şu anki yönetmekilkte bu daha mı kolay
    2.tek ve çift koltuk deyneklerle yürüyebiliyorum desteksiz yürüyemiyorum ve şu an 5 yıldır tertibatsız otomatik vites arac kullanıyorum bir sıkıntı yok ayrıyeten manuel vites araçta kullanabiliyorum
    3.l1ve l2 den omirikliten ve sol ayak bilegimden kırıklmasından ameliyat oldum sag ayak bilegimin gücü araç kullanmasına engel gözükmüyor ama sol ayak bilegim agrı kasılmadan dolayı manule araç kullanırken çok yoruyor otomatik vites araç ile bu sorun sag bacagım la ortadan kalkıyor
    4.şimdi yeni rapor alıp ehliyetimi degiştirmek istiyorum h sınıfı ehliyet alır sol bacagımdan dolayı tertibatsız araç alabilir ve ötv siz araçtan faydalanır raporumda ne yazması gerekir bunu belirtirseniz sevinirim aynı anda tek rapormu alacagım yoksa çift rapormu

5. e sınıfı ehliyetimi kaza gecirmeden önce dosya hazır oldugu için kazadan 1 yıl sonra dosyam ile birlikte hastaneye gittinm ortapedi doktorum e sınıfı ehliyet ile araç kullanmasında bir sakınca yoktur görüş bildirm yazısı aldım diger muayenelerimi aile hekimim yapmıştı sadece ortapediden rapor vermem demişti beni hastaneye sevk ederek ehliyet işlerimi hallettim 5 yıl önce aldım şimdi normal ehliyet raporu vermezler buna eminim ve bende bunu istemiyorum park sorunu ve vergi ödemeden bıktım yılda 1 maaşımı arabam yiyor bu ne 4 çocuk besler gibi GÖRÜŞLERİNİZ BEKLİYORUM SAYGILAR

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şimdi de kolay değil, o zaman da kolay olmayacak. Şimdi alabiliyorsanız, beklemeyin derim

Sizin kullanabiliyor olmanız mevzuat açısından yeterli sayılmaz. Ne emniyet ne de sağlık kurulları çift baston kullanan kişinin e sınıfı sürücü belgesi olmasını onaylar.

Sol alt ekstremitede kısıtlılık olduğu tanı olarak belirtilecek ve "otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı sürücü belgesi alır" ibaresi olacak raporda