Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    arhavisidere Avatarı

Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    23:34
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2003 yılında rapor kullanmadan normal şartlarda bir arç aldım.2008 yılında %90 raporumu vergi dairesine sunarak MTV den muaf oldum.araç hala benim üzerime kayıtlı ve 2008 yılından beri MTV ödemiyorum.

Bugünlerde %90 raporu kullanarak ÖTV ve MTV DEN MUAF yeni bir araç almayı düşünüyorum.Yeni alacağım araç MTV den muaf olacağından daha önce raporsuz aldığım ve vergi dairesine başvurarak MTV den muaf olduğum aracımın MTV muafiyeti ne olacak? Her iki araçda MTV den muaf olacak mı?

1-Sakatlık Dereceleri % 90 ve Daha Fazla Olan Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması
    Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirmeleri halinde, söz konusu malûl ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu istisnadan yararlanmak için, söz konusu malûl ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.

burdan anladığım kadarıyla her iki araçda MTV den muaf oluyor.

arkadaşlar bu konuda yorumunuzu ve yardımınızı rica ediyorum...........

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Hayır, bu hakkı sadece bir araç için kullanabiliyorsunuz. İster eskiyi devam ettirirsiniz, isterseniz yeni aldığınız araçla devam edersiniz.

Üye
    arhavisidere Avatarı

Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeni aracı alacağım bayide görüştüğüm kişi her ikisinden de muaf olacağımı söyledi.

eğer raporla aldığım araçta MTV muafiyetini kullanırsam ve ilk araça MTV ödersem,bu yıl yeni aracı almam durumumda ilk araca hangi yıldan itibaren MTV öderim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Üye
    arhavisidere Avatarı

Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

bu durumda yeni aldığım araç MTV den muaf olacak.daha önce aldığım aracın MTV yükümlülüğü ne zaman başlar? 2013 yılı için muaf olurum,yükümlülüğüm 2014 de mi başiar? yoksa yükümlülüğüm 2013 de mi başlar?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    MTV borcu çıktığında iki araçtan birine muafiyet uygulanacak, diğerinin vergisi ödenecek. Yani, aynı dönemde iki mtv'den muaf olunamayacak. İkinci aracınızı aldığınızda MTV çıkmışsa, ya onu ödeyeceksiniz, ya da diğerinin mtv istisnasını ödeyip yenisini istisna tutacaksınız. Bu tarihlerin çakışmasına dair bilgiyi vergi dairesinden almanız çok daha doğru olur.