Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 45 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Malum engelli kişilerin araçlarını kullanması için özel desem adını koyamadım bir ehliyete sahip olması gerek (H Sınıfı Ehliyet). H sınıfı ehliyet ne anlama gelmekte? H sınıfı ehliyet sahibi kişilerin kullanmış oldukları araçlar özel donanıma veya otomatik vites veya elden kullanıma uygun aparatlara sahip olmalıdır.
    Gelelim olayın en ilginç kısmına. Bu ehliyete sahip engelliler kendi adlarına olan araçları kullanabilir. Yani siz de çok ama çok iyi biliyorsunuz bir başka engellinin adına tescil edilmiş araçları kullanamazlar. Sadece ve sadece kendi adlarına olan araçlar. Bu araçlar motorlu taşıt vergisinden muaftır. Benim bu tabi kendi görüşümdür.
    Bir de işitme engelli arkadaşlarımıza H sınıfı ehliyet verilmekte. İşitme engelli arkadaşıma verilen bu ehliyet bana kalırsa anlamsız ve manasız neden? Malumunuz işitme engelli arkadaşlarımızın belli bir donanıma ihtiyacı yoktur. Engelli olmayan bir kişi gidi aracını rahat bir şekilde kullanabilmekte
    sizce işitme engelli birine bu verilen ehliyet ne kadar doğru?
    Bence hiç alakasız bir şey işitme engelli arkadaşıma verilen bu ehliyet yüzünden bir nevi hakları elinden alınmakta peki
    siz ne dersiniz bu konuda?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Niye olacak, saçmalamak için!
    Bunu mantıklı şekilde açıklayacak tek bir argüman bile yoktur... Bir insan ya sürücü olur, ya da olamaz. Tüm sürücüler aynı kurallarla bağlıdır. Sürücüler içinde bir grubu, "bu sakat H sınıfı", "bu kadın K grubu", "bu yaşlı Y grubu", "bu Türk T grubu" diye damgalamak ayrımcılıktır ve suç sayılmalıdır! Ve teorik olarak sakat H sınıfı diye ayırmakla, yukarıda saydığım kategorileri ayırmak arasında hiç bir fark yoktur!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

abi bunun için ilgili mercilere itiraz etsek olmazmı ya

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Sayın kirli_33
    Güzel bir konuya değinmişsiniz.
    Aslında tüm engelliler için ''H sınıfı'' ehliyet ayrımcılık olmakla birlikte,işitme engelliler için çok daha saçma bir uygulamadır.
    Bir işitme engelli hiçbir ek donanıma gerek kalmaksızın aracını kullanabilmektedir.
    Devlet engellilere ötv ötelemeli araç ve MTV muafiyeti için ek donanım şartı koşarken işitme engelliler bu haklardan mahrum bırakılmakta,ancak ehliyet verirken yine de belli bir desibelin üzerindeki işitme kayıplarında '' H sınıfı'' verilmektedir.
    Bu durum ayrımcılık üzerine artı ayrımcılıktır diye düşünüyorum.

Üye
    berdos Avatarı

Son Giriş
    11.12-2013
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfınıda kendı içinde ayırdıklarıda cabası. Şimdi durum farklı ama onceden sadece ortopedık engel olma şartı vardı araç vergisiz araç almak için. Yanı sen özürlüsün al sana H sınıfı ama araba alamazsın gibi bi durum vardı. Bundan 3-4 yıl once sırf bu yuzden her şeyini ayarladıgım aarcı getiremedık yurt dısından...

Üye
    Selina Avatarı

Gerçek Adı
    Selina
    Son Giriş
    28.06-2012
    Saat
    16:05
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar yanılıyor olmayasınız bende işitme engelliyim ehliyetim B sınıfı ehliyet üzerinde şöyle bir yazı var sadece "İŞİTME CİHAZI İLE--- TİCARİ ARAÇ KULLANAMAZ" Yani işitme cihazı ile kullanabilir ve ticari araç kullanamaz.

Ayrıca işitme engellinin ağır işitme kaybı olanının da hafif işitme kaybı olanının da aracı kullanırken araçta özel bir tertibata ihtiyacı yoktur neden H sınıfı ehliyet veriyorlar hala anlamadım. Bülent beyin dediği gibi saçmalamak içindir başka bir açıklaması yok.

şu kanunları yasaları yapan düzenleyen insanlar saçmalarken de biraz mantıklı saçmalasalar inanın o saçmalıklarınada razı geleceğiz günlük ağız alışkanlıklarıyla söylemek gerekirse iyice zıvanadan çıktılar Rabbim sonumuzu hayır eylesin. Tez zamanda bu saçmalığı düzeltirler inşallah.

Üye
    berdos Avatarı

Son Giriş
    11.12-2013
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben numuneden rapor alırken ordakı KBB doktorları kendı aralarında tartışmışlardı birisi H vermemız lazım diğer gerek yok dedi. Bende sinirlendirm Vereceğiniz bi ehliyet neyi tartişiyorsunuz. Dışarda bi sürü insan bekliyor dedim çıktım dışarı Rapor H sınıfı olarak çıktı. Hatta emniyette hatalı olarak B sınıfı verdıler. Sonra düzeltmişlerdi.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Selina,
    Ben de işitme engelliyim,hatta işitme cihazı da kullanmıyorum ve ehliyetim B,kullanmadığım için cihaz falan da yazmıyor ehliyette,sadece ticari araç kullanamaz ibaresi var.
    Ben işitme kaybı daha ağır olup da H sınıfı verilen arkadaşların durumu için yaptım.
    Yanılma falan yok,belli bir desibele kadar B,sonrası için H veriliyor.

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Hala bu konuyu sonuçlandıramadım ya.
    İşitme cihazı kullanıyorum. Ama ehliyetimi çok eskiden işitme cihazı kullanmadan önce almıştım.(1992'de)
    Şimdi B sınıfı ehliyetim var.Kullanılan protezler bölümünde gözlük yazıyor.Bu bölüme bir de işitme cihazını ekletebilirsem çok iyi olacak.
    Rapor almayada korkuyorum açıkcası H sınıfı verirler diye. Açıkcası H sınıfıda istemiyorum.
    Bir arkadaşa Trafik Müdürlüğüne telefon açtırdım. İşitme cihazıyla kullanabilir diye rapor alsın, buraa gelip ehliyet değişiklik formu doldursun gerekli işlemleri yaparız dedi.
    Acaba bu kadar kolay mı? İstanbul anadolu yakasında bu raporu veren hangi özel hastaneler var, bilen var mı? Özellikle Sultanbeyli,Samandıra,Snacaktepe Ümraniye'ye kadar uzanabilir.

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Bulnes geçenlerde bir yakınım için aynı süreci yaşadık.Almanız gereken rapor yeniden bir ehliyet raporu.Hemen hemen her hastane veriyor.Göz ve kulakla ilgili sorununuz olduğu için göz doktoru ve kbb doktoru muayenesi şart.Biri gözlük biri işitme cihazı yazacak rapora.Emniyete götürüp işleminizi yapacaksınız.Bizim arkadaşın da gözlük ve işitme cihazı vardı ve ehliyeti de b idi.Sorunsuz eklediler emniyet de yeni ehliyeti düzenleyip verdi.Beylikdüzü civarında hastane önerebilirim fakat Anadolu yakası ile ilgili bilgim yok.

Üye
    tacar Avatarı

Gerçek Adı
    –
    Son Giriş
    27.01-2013
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende orta işitme kayıplı 2003 yıllında ehliyet aldım doktor rapora b sınıfı işitme cihazı ile ticari araç kullanamaz.

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

bu konunun niye açıldığını anlamadım. B ile H arasında pratikte çok bir fark yok aslında. H sınıfının ötv muafiyeti avantajı var. o da işitme engelliler de zaten yok. bedensel engellilere ötv muafiyeti var. devlet ötv muafiyeti konusunda engelliler arasında ayrımcılık yapmaktadır.

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim cin fikrime göre, işitme engellilere H sınıfı vermenin altında yatan tek neden kullandıkları araca sticker yapıştırtmaktır. Aklı evvel bürokratın birinin aklına gelmiş ve kabul görerek yönetmeliğe eklenmiştir. Olay şöyle gelişmiş olabilir (mi acaba??); sabah işe geç kalan bürokrat, katılması gereken ehliyet yönetmeliği değişikliği toplantısının çoktan başladığını farkeder. Müdüründen yiyeceği fırçayı nasıl savuşturacağını düşünerek kapıyı çalar ve iki büklüm eğilerek müdürünün şahsında tüm katılımcıları selamlar ve yerine oturur. Müdür toplantı akışına ayak uydurabilsin diye kısa bir bilgi verir bürokrat x beye. X bey siz gelmeden biz arkadaşlarla bu sakatların konusunu görüştük. Kolu bacağı falan olmayana H sınıfı ehliyet vereceğiz hallolacak. X bey atılır hemen, sayın müdürüm ben aslında evden zamanında çıktıydım. Yolda gelirken adamın biri sol şeridi kapatmış önümde tin tin gidiyor. Sellektör üstüne sellektör yaptım tınmadı, korna morna fayda etmedi, onbeş dakka tampon tampona gittik. Sonra baktım adam benzinciye dönecek ben de döndüm. İndim arabadan adamın yanına gittim. baktım gözünde şişe dibi gibi gözlük, açtı camı ben de açtım ağzımı bağırıyorum. Adam dedi ki beyefendi az işitiyorum ben, biraz yaklaşırsanız sizi daha iyi duyarım. O esnada salonda bir şimşek çakar. E bu sağır milleti duymamaktadır. Bu onların sorunudur fakat bunu duyabilen insanlara duyurmak da devletin asli görevidir. Arkadaki şoför arkadaş öndekinin sağır olduğunu bilsin ki korna morna uğraşmadan direk tampona dokunarak bir nevi titreşimle varlığını hissettirsin. X bey yarım maaş ikramiye ile taltif edilir, gözlüklüler konusuna ise -sayın müdür de gözlük kullandığından- hiç girilmez. Nasıl senaryo ama

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

mümkündür. bu ülkede herşey olur...

Üye
    YiRiZMa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar benim bu konuda bir sorum olacaktı?
    acabaa işitme engelliler için H sınıfı mı yoksa B sınıfı ehliyet mi daha avantajlı.

birde sağlık kurulu raporu alırken işitme engellilere nasıl bir rapor veriliyor yani özel donanımlı araç kullanmıyoruz. nasıl bir ibare ekletmeliyiz.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon