Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    unforgiwen Avatarı

Gerçek Adı
    abdurrahim
    Son Giriş
    28.05-2016
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar kısa süre önce H sınıfı ehliyetimi aldım. Yaklaşık 2-3 haftadır da nasıl bir araba alsam onun derdindeyim. Çalışıyorum ve bu ehliyeti de her gün işime kendim gidip geleyim diye aldım bir nevi. Bu arada tekerlekli sandalyeden hiç kalkamıyorum. Hepinizin beni anlayacağı gibi arabayı kullanma aşamasına gelene kadar her işimi kendim yapmayı veya başkasına olan ihtiyacı en aza indirmeyi amaçlıyorum. Eğer normal bir otomobil alırsam sürücü koltuğuna kendimi attım diyelim.Her seferinde birinin sandalyeyi katlayıp bagaja koyması gerekecek. Evden çıkarken bu pek sorun değil(tabi anne ve babaya yük olmayı hesaba katmazsak) ancak eve gelirken bunu her gün yapmasını en samimi olduğum kişiden bile isteyemem. Veya istedim diyelim işe gelmediği veya geç geldiği günler yine sıkıntı.

Benim kafamdaki düşünce panelvan tarzı (fiorino,doblo,vb.) bir araç alıp arkasına rampa veya bir lift sistemi koyup araca bagaj kısmından binmek ve arka koltukları söktürerek direk olarak sürücü koltuğuna ulaşmak. Sürücü koltuğunun arkası dönük olacağından koltuğu söküp yerine kızagı arkaya dogru 20-25 cm daha fazla kayabilen 360 derece dönebilen bir koltuk taktırmak.Böylece yardımcı olacak kişiye sadece lifti veya rampayı toplayıp bagaj kapağını kapatmak kalacak. Bu da diğerine nazaran daha basit bir işlem.

Gelelim sorularıma;
    Bu sistemi yapabileceğini düşündüğüm yerlerin birinde adamın biri biz böyle sistemleri (lift,rampa,sürücü koltuğu) sadece mercedes vito, renault trafic vb.. tarzı araçlara yapıyoruz.sende öyle bir araç almalısın.bu değişiklikleri doblo,fiorino,caddy tarzı araçlara yaparsan muayeneden geçiremezsin,yönetmeliklere aykırı gibi şeyler söyledi.Şimdi adamın söylediği tarz araçlar benim bildiğim ticari minübüs olarak geçiyor.Benim ehliyetimde ise H(otomobil) özel tertibatlı-gözlük ifadesi var.Ben doblo panaroma ve fiorino panoromayı binek sınıfında geçtiği için düşünüyordum zaten.

-Öncelikle ben bu ehliyetle ne tür araçlar kullanabilirim?Yani ticari veya binek panelvan tarzı bir araç kullanabilirmiyim?(ehiyette parantez içinde otomobil yazdığı için tereddütteyim.)
    -Adamın söylediği gibi (mercedes vito, renault trafic vb) minübüs tarzı araçları kullanabiliyormuyum ki onlar üzerinde değişiklik yapayım?
    -Araçlarda yapılabilecek değişikliklerin sınırlaması,kuralları nedir.Bununla ilgili yönetmelik nedir?Benim düşündüğüm sistem gerçekten yönetmeliğe aykırı yapılamaz bir sistem mi?
    -Benim gibi tekerlekli sandalyeye bağlı arkadaşlar kullandıkları araçlarda ne gibi çözümler ve sistemler kullanıyorlar paylaşırsanız sevinirim...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

İçişleri bakanlığı'Ndan izin alarak kullanabilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ml#post1323222

Araçta modifikasyon yapmadan önce projeyi çizdirip muayeneden geçip geçemeyeceğini muayene istasyonuna ve TSE'ye giderek sorgulatın bence. Özellikle türk standartları enstütüsü bu konuda kaıl almaz kötü bir yönetim sergiliyor. Birilerinin söylemesiyle hareket etmektense, doğrudan resmi görüş istemek çok daha doğru olur

Üye
    unforgiwen Avatarı

Gerçek Adı
    abdurrahim
    Son Giriş
    28.05-2016
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ehliyet ve araç alımı işlemleri maratonunu tamamlamış biri olarak yeni arkadaşlara yardımcı olabilir diye biraz anlatayım istedim.

öncelikle forumda bir çok kişinin bahsettiği tertibatlı araç kullanabilir raporunda yüzde yazılması gerekir yorumu sanırım her yer için geçerli değil çok şükür ki. yoksa ne yapardım bilmiyorum. çünkü ehliyet için rapor almaya gidip raporda yüzdeyi de yazmalarını söylediğinizde size söylen şu "biz şu an ehliyet alıp alamayacağınıza karar veriyoruz. yüzdeyi belirlemiyoruz" o nedenle açıkçası biraz ümitsiz bir şekilde araç almaya bayiye gittim.
    satış görevlisine iki ayrı rapor verdim. işlemler bursa nilüfer vergi dairesinden yürüdü ve hiç bir sorun çıkmadı ötv indirimi konusunda. sıfır araç alımı gayet rahat.
    sadece bayinin istedikleri şeyleri veriyorsunuz. özel tertibat için de bayilerin çalıştıkları yerler var. bir kez satış yetkilisi ile tertibatın takılacağı yere gidip fiyatı ve nasıl olacağını konuştuk. bir de bayiye tertibatın yapılacağı yere aracı götürecek çekici için ilave ücret veriyorsunuz.
    bunların haricinde proje çizimi,muayene,satış işlemleri hepsini hallediyorlar.
    tabi bahsettiğim sıfır araçlar için.

onun dışında arkadaşlar maalesef bizim ülkemizde tekerlekli sandalyeye bağımlı bir insanın kendi kendine aracına geçip kullanması hayal gibi. en azından ben başaramadım bunu. çok paranız varsa o ayrı mesele. çünkü araca yapmayı düşündüğüm değişiklikleri kime sorduysam bana bir araç fiyatı kadar veya ona yakın bir masraf daha yapmam gerektiğini söylediler. bu nedenle ben de sonunda normal station wagon tarzı bir araba aldım. memnun muyum? evet ama istediğim bu değildi .sandalyeyi çıkarıp koymak için hep birinin olması gerekli. ne diyelim buna da şükür.

Allah hepinize nasip etsin...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Bilgilendirme için teşekkürler Abdurrahim

Üye
    tsrahman Avatarı

Gerçek Adı
    Tayyip Rahm Saltoğlu
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    07:50
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Abdurrahim arkadaş teşekkürler.Bende senin hayal ettiğin gibi başladım. sandalye belirledim kendime hafif araca alabileceğim ama alamadım çok pahalı hayalimdeki. araba baktım youtube vidiyolarından kıskanarak mesela Audi A5.. geniş ön kapı ve iç hacim...
    sonra benim 19 kiloluk sandalyeyi eski elektrikli koltuklu geniş iç hacmi olan bir arabaya alabilirmiyim diye hayalimi geliştirmeye başladım veee evet zorda olsa kendim aldım içeri ilk denemede ve kurdumm tekrar. başarmışdım. dailymotion ve youtube işe yaramıştı artık bende hayallerimi gerçekleştirmek için attım adımlarımı bütçeme göre. 11 kg ağırlığında bir sandalye siparişi verdim hayalimde ki değil ama olsun başlangıç. sonra yine hayallerimdeki değil ama elektirikli koltuklu geniş içli bir araba aldım 2 hafta önce. şimdi tertibat işini organze etmeye çalışıyorum. veigel marka bir tertibat var almanya da getittirebilirsem on numara olacak. olmazsa yine hayalimdeki olmayacak ama işi yine karşıya geçip özgürlük için bir adım daha atacağım...

Üye
    parsam Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    13:40
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    23

Kardeşim ben yuruyemiyorum senin hayalindeki gibi yasiyorum 8 yildir calisiyorum her gün sandalyemi öne katlayip akşamda indiriyorum ben 6 yildir fiorino kullaniyorum öyle hafif bir sandalyede kullanmiyorum belmodan aldim tekerlekleri sokmeyede gerek kalmiyorum sadece arka kolcaklari yatiriyorum bence fiorino al hem fiyati uygun hem çok az yakiyor triptonik vites aklina takilan varsa ozelden gelimi verebilirim görüşürüz

Üye
    tsrahman Avatarı

Gerçek Adı
    Tayyip Rahm Saltoğlu
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    07:50
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

özel tertibat sıkıntısı gündemim. fren kilitli sağlam bişey arıyorum. eğer düşündüğüm fiyatlara bulamazsam diğer şıkları değerlendiirecem. mesela sizin gaz fren sistemi nasıl . ve maliyeti ne kadar.

Üye
    parsam Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    13:40
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    23

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben 500 yaptirdim ileri bitince fren geri çekince gaz 5 yildir sikintisiz kullaniyorum burada yaptirdim fiat fiorinoya