Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar bir çok konuyu okudum kafam iyice karıştı . Yeni bir konuda sorumu iletmek istedim . Cevap veren zaman ayıran herkese teşekkür ederim .

Benim Sol el parmaklarım yok (Konjinental sol el yokluğu yazıyordu sanırım raporumda ). 2010 da ehliyet almak için kursa yazılmak istedim . Rapor istediler . Raporu aldım araya başka şeyler girdi kurs işi yattı . Şimdi yeniden almak istiyorum . Eski raporymda H sınıfı ekliyet alabilir (Evet) Diye işaretlenmiş Özel tertibatlı araç kullanabilir (Değerlendirimedi) yazıyor .

Şimdi benden muhtemelen yeni bir rapor almamı isticekler. 0 Araba alırken yararlanılan indirimlerden yararlanmak istiyorum . Bunun için "H sınıfı ehliyet alabilir( EVET)"" Özel Tertibatlı araç kullanabilr (Evet) " mi yazması gerekiyor ? Bunu heyetteki doktorlara söyleyip bunuda değerlendirin dedemem mi gerekiyor . Yoksa araba alacagım zaman yeniden mi heyete girmem gerekiyor. Yada Sadece H sınıfı ehliyet alabilir diye rapor verirlerse önceki gibi bununla indirimlerden yararlana biliyormuyum .

Üye
    halis sayar Avatarı

Gerçek Adı
    halis sayar
    Son Giriş
    31.01-2014
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Ahmet bey..;
    Malesef sol eli engelli olanların Türkiye'den muafiyetli araç alma hakkınız yok..
    Yanlız yurt dışında özel donamınlı muafiyetli araç getirtebilirsiniz..
    Yanlız yurt dışından muafiyetli araçların 10 yıl satılmama koşulu vardır.
    Yurt dışında da araç getirtebilmeniz için de Ankara Gümrük Muafiyetler Müdürlüğü
    başvurup onay almanız gereklidir..
    Bir raporunuz H sınıfı belgesi alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir raporunuz olması şarttır.

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Ben anlayamıyorum H sınıfı ehliyet vericekler ama sıfır acaç alırken indirimden yararlanamıyacam . Anlaşılabilr bir durum değil sonuçta burası türkiye yinede aklım almıyor .

Üye
    skaya Avatarı

Gerçek Adı
    KAYA
    Son Giriş
    15.07-2015
    Saat
    12:20
    Yaşadığı Yer
    KÜTAHYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol tarafı felç olan biri ÖTV'siz araç alabilir mi?
    Herkese Merhaba;
    Benim işyerinde beraber çalıştığımız bir abimiz var.
    Abimizin sol tarafı felç geçirmiş.
    El ve ayaklarını kullanmada sıkıntıları var.
    daha önce hiçbir rapor almamış.
    Arkadaşımın ÖTV siz araç alması mümkünmüdür, yani raporu ne şekilde yazılması lazım.
    Bilgisi olanların yazmasını rica ediyorum

Üye
    halis sayar Avatarı

Gerçek Adı
    halis sayar
    Son Giriş
    31.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Kaya bey..;
    Arkadaşınız muafiyetli araçtan yararlanabilir..
    Yanlız ilk önce H ehliyeti olması gerekiyor..
    Almak için tam teşekküllü devlet hastanesinden H sınıfı belgesi alır ve özel tertibatlı araç kullanabilir .
    Diye rapor alsın ve bu raporla birlikte H sınıfı sürücü belgesi veren sürücü kursuna kayıt yaptırsın..
    H ehliyetini alsın daha sonra istediği araçı alabilir..
    Yanlız araçını otomatik vitesli alması gereklidir.
    Bu kişinin hem sol el hemde sol ayağı engelidir.
    Sol eline göre tertibat düzenlenecek ve araç otomatik vitesli olduğundan sol ayağı için tertibata gerek yok..
    Yanlız tertibat sol eli için ama muafiyetini sol ayaktan alacak..
    Ben de engelliyim ve Proje onayı ve tertibat imalatı ve montaj işini yapıyorum..
    Takıldığınız yerde bana sorabilirsiniz..

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

PEki bu otomatik vites yada özel tetibatlı araç ibaresinin incelenmesi icin bizim heyete söylememiz gereken birşey varmı . Anlayamıyorum daha once ilk rapor aldıgımda iş içindi sadece engelimin yuzdesi olan bir rapor aldım ehliyet için almak istediğimde h sınıfı için değerlendirilmişi Özelk tertibat için değerlendirilmedi yazıyor önceki raporumda . Bizim soylememiz hatırlarmamız gereken birşey varmi o aklıma takıldı .

Üye
    halis sayar Avatarı

Gerçek Adı
    halis sayar
    Son Giriş
    31.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Ahmet Bey..;
    Heyet başvuru dilekceniz "özel tertibatlı araç kullanabilir." almak için diye yazarsanız
    o doğrultuda rapor verirler.
    Diğer sayfalarda arkadaşlar bu konuda el birlikte olup Bimer'e yazıp gönderip gündeme getirmeye çalışıyorlar..
    Sizde katılın bu sayede bir an önce çözüme ulaşır.

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

tam olarak bir link verirseniz daha hızlı erişim saglayabilirim .

Üye
    halis sayar Avatarı

Gerçek Adı
    halis sayar
    Son Giriş
    31.01-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol Kol Engellilerin Araç Alımında ÖTV Mağduriyeti
    Merhaba Arkadaşlar,

Bugün "Sol Kol Engellilerin Araç Alımında ÖTV Mağduriyeti" konusunda ilgili mercilere e-posta ilettim. İletmiş olduğum e-posta metnini aşağıda paylaşıyorum. Sizlerin de aynı şekilde ilgili mercilere (Milletvekilleri, Bakanlar, Bimer ve STK'lar) başvurarak konuyu gündeme getirmenizi rica ederim. Bu durumdan olumsuz etkilenen çok fazla arkadaşımız mevcuttur. Söz konusu mağduriyetin giderilebilmesi için bu durumda olan ve olmayan tüm arkadaşların desteğini rica ediyoruz.

E-Posta Metni:

Merhaba,

Öncelikle hayırlı Ramazanlar dilerim. Birçok engelli vatandaşın yaşadığı bir mağduriyeti sizlerin bilgisine sunmak isterim.

Yurt içinden alınan araçlarda engelli vatandaşlar için ÖTV muafiyeti söz konusudur. Bu muafiyetle ilgili kanun uygulaması da aşağıda ilettiğim adreste açık olarak yazılmıştır. Kanunda yer alan tüm kriterler incelendiğinde sol kolundan engelli olan vatandaşların bu haktan yararlanamadığı ortaya çıkmaktadır. Kanun, sol kol engelli vatandaşlar haricindeki tüm engelli vatandaşlar için muafiyet sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Buna göre bu uygulama, engelli vatandaşları “Sol kol engelli vatandaşlar” ve “Diğer engelli vatandaşlar” şeklinde ayrıştırmaktadır. Konuyla ilgili kanunda düzenlemeye ihtiyaç duymaktayız.

Örneğin;
    Sağ el veya sağ kolunda engeli olan bir vatandaş bu muafiyetten yararlanırken, sol el veya sol kolunda engeli olan bir vatandaş bu haktan yaralanamamaktadır. Bu insanlar hangi kriterlere göre ayrıştırılıyor acaba? Özürlü derecesine de bakılmaksızın sağ kol engeli olan vatandaşlar bu haktan yararlanırken, sol kol engeli olan vatandaşlar sağlam olarak mı kabul edilmektedir? Benim sol kolum doğuştan, dirsek altından itibaren yoktur, bu durumda ben sağlam bir vatandaş olarak mı kabul edilmekteyim? Engelliler için tanınan bu haktan yararlanma hakkım bulunmamakta mıdır?
    Benzer şekilde sağ ayağı veya sağ bacağında engeli olan bir vatandaş da bu muafiyetten yararlanabilmektedir.
    Sağ el, sağ kol, sağ ayak veya sağ bacağında engeli olan vatandaşlar araca hareket ettirici tertibat yaptırarak bu haktan yararlanmaktadırlar. (Bkz. 3. Uygulama Esasları: b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı bölümü) Hareket ettirici tertibat tanımına göre sol el veya sol kol engelliler için hareket ettirici tertibat yaptırılarak bu haktan yararlanmak mümkün olmamaktadır.

Örneğin;
    Sol ayağı veya bacağında engeli olan bir vatandaş da yine bu muafiyetten yararlanırken, sol kol engelli vatandaş bu haktan yaralanamamaktadır.
    Sol ayağı veya bacağında engeli olan vatandaşların araca herhangi bir hareket ettirici tertibat yaptırmasına gerek bulunmamaktadır. Yani bu durumdaki kardeşlerimiz aracın sadece otomatik vites olması şartıyla bu haktan yararlanabilmektedirler. (Bkz. 3. Uygulama Esasları: c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması)
    Sonuç olarak, sol kol engelli vatandaşlar hareket ettirici tertibat tanımı kapsamında bu haktan faydalanamamakla birlikte sol bacak engellilerde olduğu gibi ayrıca bir istisna da tanımlanmayarak açıkta bırakılmıştır. Yukarıdaki örneklerden de görüleceği üzere tüm engelli vatandaşlarımız(sol engelliler hariç) bu haktan yararlanacak şekilde kapsama dahil edilmiş olup sol kol engeli olan vatandaşlar bu haktan mahrum bırakılmıştır.
    Benim de engeli olmayan vatandaşlar gibi sağlam olmak elbette ki en büyük arzumdur. Ancak ben ve benim gibi engeli bulunan birçok vatandaşın engel durumunu seçme veya belirleme gibi bir şansı bulunmamaktadır. Bu sebeple bizlere tanınan bu ve benzeri hakların tüm engelliler için eşit olarak uygulanmasını arzu etmekteyiz. Bizler engel durumumuzu seçemeyiz ancak kanunlarla, bu ve benzeri durumları iyileştirerek hayatımızdaki engelleri azaltabiliriz düşüncesiyle bu yazımı yazma ihtiyacı duymaktayım. Konunun tarafınızca da değerlendirilerek bizler için en doğru kararın verilmesini dilemekteyiz. Bilgilerinize arz ederim.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1...&type=sirkuler

Saygılarımla,

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

gerekli şikayet metnini tek tek yazıp yolladım teşekkur ediyorum yeniden sizlere.

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Sol el engelli olduğum için Ötv den şu anki yasalar doğrultusunda yurt içinde faydalanamıyorum . Mtv indiriminden yararlana biliyorum sadece (Doğrumudur ? ).Peki bu MTV indiriminin bir düzenlemesi varmi 1600cc - 2000cc yada Ticari araç - Arazi Taşıtı olur olmaz gibi . Ben arazi taşıtı almak istiyorum 2000 cc mesela bu araç ile MTV indiriminden yarlana biliyormuyum . Yada aynı şekilde ticari araçlarda . veya 1600 cc üzeri araçlarda yararlanabiliyormuyum . Mtv indirmininden yararlana bilmek için neler gerekli . Nereye başvuru yapılır . Kısaca bu hakkı kazana bilmek için neler yapılmalı . Bununla alakalı bilgilendirirseniz beni sevinirim . Teşekkürler şimdiden .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    934
    Verilen Beğeniler
    1.225

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    MTV'de silecek kollarını vs. sağ tarafa çeken bir değişiklik yeterli. O şekilde tescil işlemi yapıldığında MTV'den muaf olunur.

İlgili özelge: ::Mevzuat Display::

Aracın motor gücüne dairbir sınırlama yok.