Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Saygıdeğer arkadaşlar mevzuat belirlenirken neler kriter olarak alınıyor, tam olarak bilmiyorum ama aşağıda adil olmayan bir uygulamadan bahsedeceğim. İlgili mevzuatı aynen alta koydum ve orda görülür ki; tertibatsız otomatik vitesin ÖTV den muaf olabilme şartı sadece sol alt eksremitedir. Buna itirazım yok ama neden sadece sol alt eksremite anlaması güç.Kendimden örnek vereyim %80 ile 1. dereceden gelir vergisinden muaf biriyim.Rahatsızlığım nedeniyle aslında tüm eksremitelerde sorun var ama sol üst eksremitedeki sorunum diğerlerinden daha fazladır. Şimdi soruyorum, sol dirsekte sakatlığı olan biri bu aşağıdaki haktan neden faydalanamaz?Otomatik vites ona da büyük kolaylık sağlayacak. Sağ kolum vitesle fazla meşgul olmayacağından ,özellikle vites değiştirmelerinde direksiyonu bırakmayarak, direksiyona daha çok hakim olacağım. Mevzuatı hazırlayan kişilerin bu durumu gözden geçirmeleri gerekir.Mevzuatta tertibatlı olarak sağ ayaktan ve tertibatsız olarak sol ayaktan bahsetmişken, neden hiç sol koldan bahsetmemiş olabilir?;Bununla ilgili hukuki yolda dahil neler yapılabilabilir? Bilgisi olan arkadaşlar yönlendirirlerse sevinirim.

2013 Engelliler için Vergi İndirimi "4. Otomatik Vitesli Araçlarda ÖTV İstisnası Otomatik vitesli araçlar, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engelliliği olanlar bakımından hariç, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre, esas itibariyle, otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda engelliliğe uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki engellilik nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.
    Öte yandan, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engelliliği olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılmaktadır. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede engelliliği bulunan malul ve engellilerin “H” sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda, engellilik derecesi % 90’ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede engelliliği bulunan malul ve engellilerde, aracın engelliliğe uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair “uygunluk belgesi” nin aslı veya noter onaylı örneği aranmaktadır.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Normal hakkımızı alamadık kardeşim söylediklerinde tespitinde haklısın yeni araç aldım doktor fren gaz tertibatı ele aktarılmış otomatik vitesli araç kullanır ibaresi koydu maliye memurları kırk dereden su getiriyor yaşadığımız zorluklar çok fazla ama bakıyosun en küçük devlet yetkilisinden en tepedekine ulusal basında engelli dostu reklam iyi ama alta verilen emirler genelgeler farklı yasayı uygularken bir genelge yollayıp vatandaşla memuru karşı karşıya getiriyorlar söylenecek söz çok ama işte ne söylesek nafile...

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlginçtir; Sol Üst ekstremiteyi gümrük müşteşarlığı kabul ediyormuş. Yani yut dışından getirebiliyorsun ama yurt içi kabul etmiyor. Büyük bir çelişki. Kurumların birbirinden haberi yok gibi.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Zenes sabah maliyeye gittim doktorun verdiği raporda ortopedi ve fren gaz tertibatı ele aktarılmış otomatik vitesli araç kullanır diyor. maliyedeki memur diyorki ben ayaklarında his kaybı varsa onu engel kabul edemem ankaradan onay beklerim diyor

öğleden sonra burda tekrar heyete girecem...

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Maliyedeki memur, Tıp Fakültesi bitirmiş heralde. Raporunda açıkça tertibatlı otomatik vites kullanır dediği halde, memurun ki işgüzarlık. Yeni gireceğin heyetin sonucunuda bildirirsen sevinirim. Kolay gelsin.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

az önce heyetten çıktım tetkik istediler mr felan sonra yeniden değerlendirilecek inşallah ehliyetimizi iptal etmezler...

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hakkınızda hayırlısı olur inşallah. Sonucu merak ediyorum.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Teşekkür ederim boş yere uğraşıyoruz işte ne olsun engelli dostu herkes iş icraate gelince tık yok herkes mağdur ediliyor yasal olarak geçerli raporumuzu kabul etmeyip keyiflerince dolandırıyorlar. Allah belasını versin hepsinin...

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    25.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şuan arabam yok, evimim borcumun bitmesine az kaldı. 1 yıla kadar araba için niyetleniyorum. Bu süre zarfında hakkımız neyse aramaya razıyım. Birlikte olmak daha çabuk sonuç getirir. İşe en azından gerekli yerlere mail atarak, durumumuzu anlatarak başlayabiliriz. O da olmadı, Defterdarlığa sol üst ekstremiteden dolayı ÖTV muafiyeti istediğimize dair dilekçe yazarız. Onlar reddeceklerdir. Bizde bu ret yazısıyla hukuki olarak İdare Mahkemesine gideriz. Dava yaklaşık 1 yıl sürer, ama tahminim kazanırız yönünde, eğer öylede olursa, bu şekilde mağdur olanlar adına iyi bir kazanım elde etmiş oluruz. Daha önce çalıştığım kurumda haksızlığa uğradığımı düşünerek 2 dava açmıştım. 2 sinide kazandım. Bunuda Allah'ın izni ile kazanırız gibi geliyor.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Davayı kesin kazanır ben araştırdım hepsini ama yasa açık ve hakkımız ancak hep yokuş bu nasıl iştir yasayı tınlamıyor adamlar uygulamıyor kafalarına göre hareket ediyorlar...